jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۵۴۰۳۹۳ ۲۵ بهمن ۱۳۹۱  |  ۱۰:۳۴

دیروز شوکی بزرگ به ورزش ایران وارد شد، شوکی که اگر فعلیت یابد، جایگاه ورزش ما را در عرصه بازی‌های المپیک تحت تاثیر امواج منفی خود قرار خواهد داد.

کشتی پر!

حجت الله اکبرآبادی؛ جام جم / دیروز شوکی بزرگ به ورزش ایران وارد شد، شوکی که اگر فعلیت یابد، جایگاه ورزش ما را در عرصه بازی‌های المپیک تحت تاثیر امواج منفی خود قرار خواهد داد. خبر حاکی از آن است که رشته کشتی در بازی‌های المپیک 2020 از فهرست رشته‌های المپیکی حذف خواهد شد تا به جای آن رشته دیگری به رقابت‌های المپیک اضافه شود.

این خبر دیروز وقتی از سوی خبرگزاری آسوشیتدپرس و از قول یکی از مقام‌های کمیته بین‌المللی المپیک منتشر شد، جامعه ورزش ایران را تحت تاثیر قرار داد تا این پرسش مشخص ذهن‌ها را درگیر خود کند که در غیاب کشتی، ورزش ما چگونه خواهد توانست موقعیتش را در زمینه مدال آوری در المپیک‌ها حفظ کرده و به تعادل برساند؟ هر چند طی سال‌های گذشته نیز همیشه از کشتی به‌عنوان یکی از نامزدهای حذف از المپیک نام برده می‌شد، اما فدراسیون جهانی (فیلا) طی این سال‌ها تلاش کرد با تغییرات لازم در قوانین و مقررات کشتی، برجذابیت مسابقه‌ها بیفزاید. متاسفانه این تغییرات من‌درآوردی نه تنها مسابقه‌های کشتی را برای تماشاگران و بینندگان آن جذاب نکرد، بلکه آن را از اصالت و هویت اصلی خود انداخت تا کشتی‌گیران با اتخاذ شیوه‌های تدافعی، بدون کوچک‌ترین ریسکی، فقط به هل دادن یکدیگر از تشک اکتفا کنند. شرایطی که حتی دیدن آن نیز برای قدیمی‌ها و اهالی این رشته خسته‌کننده شد تا طبق آن، جایگاه کشتی در جهان ورزش و نزد مقام‌های تصمیم گیرنده IOCضعیف‌تر شود.

طبق تصمیم جدید که بعید به نظر می‌رسد در آن تجدید نظری صورت گیرد، کشتی آخرین حضور خود را در عرصه بازی‌های المپیک در آوردگاه برزیل 2016 تجربه خواهد کرد و بعد از آن پرونده این رشته به بایگانی سپرده خواهد شد تا شاید وقتی دیگر نوبت به این رشته اساطیری برسد. بدیهی است با حذف کشتی بیش از هر کشور دیگری، ورزش قهرمانی ایران متضرر خواهد شد. رشته‌ای که طی سال‌ها به‌عنوان رشته ملی ایرانیان، برای مردم افتخارات بی‌شماری را رقم زده و بخش اعظمی از خاطرات خوب و به یاد ماندنی آنان را در عرصه ورزش به خود اختصاص داده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب فرهاد مجیدی یک انتخاب منطقی برای استقلال نبود. احساسی او را انتخاب کردند، درست مثل همین حالا که دارند احساسی و به خاطر فشار تماشاگر، آندره‌آ استراماچونی را سرمربی استقلال می‌کنند.

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر