jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۲۷۱۳   ۲۷ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۲

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که قطعات به​جا مانده از کاوشگر فوبوس گرانت که در ماه نوامبر سال گذشته به سوی یکی از قمرهای مریخ موسوم به فوبوس پرتاب شد، اما به دلیل مشکلات فنی نتوانسته بود از مدار زمین خارج شود، سرانجام در آب‌های اقیانوس اطلس سقوط کرد و خوشبختانه خسارتی به بار نیاورد.

به گزارش بی‌بی‌سی، وزن فوبوس گرانت و سوخت همراه آن هنگام پرتاب بیش از 13 تن بود و این نگرانی وجود داشت که ممکن است قطعات آن پس از ورود به جو زمین، در مناطق پرجمعیت شهری فرو ریخته و باعث خسارت جانی و مالی شود. از آن گذشته مخازن این فضاپیما مملو از سوخت بسیار سمی و خطرناکی بود که در صورت رسیدن به زمین می‌توانست باعث صدمات جبران‌ناپذیری به محیط زیست شود. مقامات روسی گفته‌اند که بخشی از قطعات این سفینه هم هنگام ورود به جو زمین سوخته و از بین رفته بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر