jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۴۳۷۴   ۱۸ فروردين ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

فیلم علمی ـ تخیلی

عنصر پنجم(The Fifth Element)

نویسنده و کارگردان: لوک بسون بازیگران: بروس ویلس، گری اولدمن، یان هوام، میلا جوویچ رتبه در IMDB :‌5/7 از 10 محصول: سال 1997

در آخرین سال‌های قرن 20 تب داغی در بین مردم جهان درباره مواجهه با پایان دوران به وجود آمد. نزدیک شدن اعداد تقویم میلادی به 2000 و آغاز دوره‌ای جدید برای بسیاری با هراس‌هایی همراه بود که به هراس از پایان دوران شهرت دارد و ریشه‌های بسیار قدیمی هم در تاریخ دارد.

به همین دلیل در این سال‌ها سینمای جهان به پیروی از موج ایجاد شده در جامعه سراغ موضوعاتی رفتند که به پایان جهان اشاره دارد. عنصر پنجم یکی ازاین روایت‌ها بودکه لوک بسون کارگردان صاحب‌نام جهان آن را برای مردم روایت کرد. داستان با نگاهی به گذشته آغاز می‌شود جایی که طی یک حفاری باستانی صحنه ملاقاتی میان یک کشیش و موجودات فضایی رخ می‌دهد. این موجودات حافظان تمدن در زمین هستند تا آن را در برابر خطری که هر 5 هزار سال و هنگام رخ دادن یک هم‌خطی سیاره‌ای در منظومه شمسی به وجود می‌آید، محافظت کنند. این داستان به آینده می‌رود و درآنجا شاهد وقوع پیش‌بینی هستیم، زمانی که جرم سیاهرنگی به نام شیطان به زمین نزدیک می‌شود. مطابق قرار قبلی قرار است تمدن فضایی محافظ درآن هنگام به کمک ما بیاید. اما در اثر توطئه‌ای، سفینه آنها نابود می‌شود و تنها بخشی از DNA یکی ازسرنشینان بازیابی می‌شود و دانشمندان زمینی با امید پیدا کردن راه حلی او را در قالبی زمینی کلون می‌کنند. او به کمک یک افسر قدیمی که اکنون راننده تاکسی‌های پرنده است به دیدار بازمانده کشیش می‌رود. راه‌حل نجات زمین در 4 لوحی است که از آنها محافظت می‌شوند و باید در زمان خاصی در مکان خاصی قرار بگیرند.

اما زمانی که لحظه موعود فرا می‌رسد این سیستم کار نمی‌کند و 4 عنصر حیاتی بشر که در سر جای خود قرار گرفته‌اند به تنهایی نمی‌توانند زمین را حفظ کنند. آنها به جستجوی عنصر پنجمی برای حفظ بشریت هستند و در نهایت این عنصر آشکار می‌شود: عشق.

این داستان اگرچه جلوه‌های ویژه و آینده‌نگرانه تحسین‌شده‌ای دارد، اما بیشتربه واسطه اشاراتش است که مورد توجه قرار گرفت. تاکید بر لزوم تعادل میان عناصر طبیعت و هماهنگی انسان و طبیعت از یک‌سو و از سوی دیگر اشاره به این‌که تنها نگاه فیزیکی به جهان کافی نیست و باید جهان را دوست داشت تا بتوان آن را نجات داد، تنها نمونه‌هایی از پیام‌های آشکار این فیلم به شمار می‌رود که از دل یک ماجراجویی میان‌سیاره‌ای هیجان‌انگیز خودرا نشان می‌دهد.

مرجان مرادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر