اگر دردهای دوره‌ای پریود طولانی شود یا به درمان‌های عادی پاسخ ندهد، براساس معاینه و آزمایشات و سایر علائم، نوع ثانویه تشخیص داده می‌شود.
کد خبر: ۳۸۵۴۷۴

به عبارت دیگر، این دردها بر اثر بیماری‌های مشخص و مختلفی ایجاد می‌شود که باید ابتدا تشخیص داده، سپس درمان شوند. در نوع ثانویه دردهای دوره‌ای دیرتر و در سنین بالاتری شروع می‌شوند و اغلب با علائم دیگری همراه هستند. شایع‌ترین علل این دردها بیماری‌های اندومتریوز، آدنومیوز و وجود آیودی است اما می‌تواند به علت وجود میوم (فیبروم) در رحم یا پولیپ‌های رحمی و چسبندگی‌های داخل رحمی هم باشد.

بیماری اندومتریوز به علت وجود بافت داخل رحم در محلی غیرطبیعی به وجود می‌آید و علائم اصلی آن، دردهای شکم و لگن است که از یک هفته قبل از پریود شروع شده و گاه تا پایان خونریزی درد ادامه دارد. این درد ممکن است با مسکن بهبود نیابد. همچنین درد حین نزدیکی وجود دارد و گاهی نازایی هم وجود دارد. از آنجا که اندومتریوز، بیماری مهم و شایعی است در مورد آن در هفته‌های دیگر صحبت خواهد شد.

بیماری آدنومیوز ناشی از ایجاد بافت داخلی رحم در قسمت عضلانی رحم است و معمولا بدون علامت است اما گاهی علائمی را ایجاد می‌کند. این علائم شامل شروع دردهای کمر و شکم در سنین بالاتر از 35 سال و از یک هفته قبل از شروع خونریزی است که تا پایان خونریزی ادامه دارد. معمولا طول مدت خونریزی و میزان آن هم زیادتر می‌شود. در صورتی که با درمان‌های معمول بهبود نیابد، بهترین درمان، برداشتن رحم است.

در برخی زنان هم گذاشتن آیودی موجب شروع دردهای دوره‌ای در شکم و کمر می‌شود که اگر با درمان‌های مناسب بهبود نیابد می‌توان آیودی را خارج کرد و از آیودی‌های خاص دیگر یا از روش جلوگیری دیگری استفاده کرد.

میوم یا فیبروم رحمی به معنی وجود توده‌ای از جنس عضلات رحم در قسمتی از دستگاه تناسلی است که علاوه بر دردهای شکم و لگن می‌تواند موجب خونریزی‌های شدید یا لکه بینی در بیمار گردد.

از دیگر بیماری‌های عامل دردهای دوره‌ای پریود، چسبندگی‌های رحمی هستند که معمولا به دنبال کورتاژهای خشن رحمی، اتفاق می‌افتد. گاهی نیز به دنبال عفونت‌های رحمی، چسبندگی داخل رحمی ایجاد می‌شود. علائم این بیماری دردهای دوره‌ای شکم، لگن و خونریزی‌های نامنظم است گاه سقط مکرر یا نازایی هم می‌تواند از علائم این بیماری باشد. دردهای دوره‌ای شکم و کمر علل دیگری نیز دارد که ناشایع بوده و نیاز به بررسی و معاینه دقیق جهت تشخیص دارند.

دکتر ثریا عالمی

جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها