jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۵۲۰۸   ۳۰ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۹:۳۴

ذوق حضور در استان آذربایجان شرقی (تبریز) که بحق بهارستان عزت و غیرت و جوانمردی است طبع غرور‌آفرین هر نویسنده‌ای را به ذوق می‌آورد.

از تبریز چه باید گفت که پیشینه تمدنی او رشک دوران و پیشانی آن سربندی از اسطوره آسمان، علماء و شهداء و شعراء و اندیشمندان، و هنرمندان آن بر تارک تاریخ زمان از گذشته و حال و آینده به‌وضوح نمایان. روشن شدن چراغ اولین «جشنواره تعاون و رسانه» نوید بخش حرکتی جدید برای آینده‌ای بهتر از گذشته خواهد بود.

به همین بهانه به تبریز سفر کردیم و از همان لحظه‌ای که وارد سالن شدیم به نقش تعاون و همدلی پی بردیم، زیرا عده‌ای از استان‌ها گرد هم آمده بودند تا از تعامل و همکاری سخن بگویند و راه‌حل‌های نوینی بجویند.

تعاون اگر چه اکنون زینت بخش سر در وزارتخانه‌ای شده که صبغه اقتصادی و کالاهای مصرفی را تداعی می‌کند، ولی مفهوم عمیق این واژه کاملا فرهنگی و تربیتی است و در ذات خود هزاران تعابیر ارزشی و انسانی را به همراه دارد.

اگر چه اقتصاد تعاونی یکی از مدل‌های اقتصاد اسلامی است، زیرا کار گروهی، حس همگرایی و ترجیح منافع عمومی بر منافع فردی و هدایت سرمایه‌های اندک در کارهای بزرگ را در بستری از رفاقت و صمیمت و مهربانی در خود جمع کرده است ولی دایره تعاون را نباید به قلمرو اقتصادی محدود و خلاصه کرد.

ادبیات کهن و همچنین ادبیات شفاهی و عامه گواهی می‌دهند که ایرانیان از قدیم‌الایام به موضوعاتی مثل خودیاری، همیاری و کمک به دیگران فراتر از تعامل می‌نگریستند و خدمت بدون چشمداشت را روح کارهای خیر می‌دانستند، زیرا باور داشتند که تقاضای پاداش و مزد از ارزش حقیقی این خصلت فطری آدمی انسان می‌کاهد. به‌عبارت دیگر مفهوم اصلی و پیام واقعی مستقر در ادبیات کهن ایرانی تعاون واقعی به معنی دیگر یاری بوده است و مشهورترین ضرب‌المثل که بر سرزبان‌هاست:

یک دست صدا ندارد....... و یا مولوی می‌گوید

هیچ بانگ کف زدن آید به در
از یکی دست تو بی دست دگر

گفتار خود را با قرآن عزیز متبرک کنم که روح و جان آدمی است و هر چه هست از اوست و ادبیات و تاریخ و شعر و گفت و شنود ما همواره برگرفته از آن حقیقت الهی است.

تعاونوا علی البر و التقوی و لاتعاونوا علی الاثم و العدوان (سوره مائده) برای همیشه تاریخ نیاز بشریت را به این سرمایه تمام نشدنی و جاودانه ترغیب و تشویق می‌کند. از تعاون در امور غیرعقلانی و خلاف اخلاق و ناشایست برحذر می‌دارد.

تعاون در بستر نیکویی، تقوی، خویشتنداری و پرهیز از هر بدی، آنچه گفته شده ذره‌ای از هزاران است که در آموزه‌های دینی و ملی ما وجود دارد. و اینک جهتگیری نوین رسانه ملی و پیشرفت‌های کمی و کیفی که در چند ساله اخیر داشته است، شناخت ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی استان‌ها و شهرها و روستاهاست که خاستگاه اصلی فرهنگ تعاون و همدلی است. رسانه‌ها باید با غواصی در اقیانوس بیکران آموزه‌های دینی،‌ ادبیات و‌ تاریخ ایران، درهای گرانبهایی را به جوانان نسل امروز عرضه کنند تا اعتماد به نفس آنان تقویت و درخت تنومند اعتماد عمومی بر دهد تا حلاوت و شیرینی زندگی چند برابر گردد.

اگر این آداب و رسوم هنرمندانه در گوش و هوش و جان نسل امروز بنشیند امید و نشاط، شادابی و پویایی اجتماعی رونق خواهد یافت.

مدیران وزارت تعاون و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های خود به امر تعاون و همکاری اعتبار واقعی ببخشند و برای اقدام اقتصادی ضمیمه فرهنگی تهیه کنند تا روح حاکم بر فعالیت‌ها از لطافت و صداقت الهی و بهاری برخوردار شود و هرگونه حسادت و بخالت و کینه‌توزی یا رقابت‌های ناسالم اقتصادی از فعالیت‌های جمعی رخت بربندد و از ثمرات و برکات این هدیه بزرگ الهی و خواسته طبیعی و فطری جامعه ایرانی بهره‌مند گردد و بار دیگر شاهد احیاء و پویایی فرهنگ همبستگی ملی و وحدت عمومی بوده و شیرینی آن در کام فرد فرد جوانان این مرز و بوم بنشیند و همانند روزهای نخستین پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و 8 سال دفاع مقدس و جوانمردانه برای سازندگی ایران عزیز و سربلندی انقلاب همه با هم تلاش کنیم.

درد جانسوز زندگی در تهران و شهرهای بزرگ با آن همه آلودگی، سرعت و سبقت و بوق و فریاد و همهمه... اندکی دلها را از هم فاصله انداخته و چهره‌ها را عبوس و رفتار را تغییر داده است.

باور کنیم که هنوز در جای جای این سرزمین روح تعاون و همدلی حاکم است و بسیارند انسان‌هایی که با حداقل امکانات در پرتو آموزه‌های اخلاقی و دینی و تربیتی در کنار هم با وفق و مدارا و صمیمت و مهربانی برای ایرانی آباد تلاش می‌کنند، ولی از امتیازات شهرهای بزرگ هم محرومند. ایران فقط تهران نیست همواره به یاد دورترین نقاط کشور عزیز و اسلامی‌مان باشیم.

حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم
معاون پارلمانی و استان‌های رسانه ملی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر