jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۸۳۳ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

برای جلوگیری از بروز بیماری‌های پوستی

با دمپایی به سونا بروید

گروه سلامت: توصیه پزشکان این است که اگر به استخر و سونا می‌روید، برای جلوگیری از اپیدمی بیماری‌های پوستی، استفاده از وسایل شخصی و حفظ نظافت را فراموش نکنید. آنها معتقدند وقتی روی لبه‌های یک استخر به ظاهر شیک و تمیز راه می‌روید، به طور ناخواسته با پاهایتان، بیماری‌های پوستی را منتقل می‌کنید، بنابراین بهتر است پوشیدن دمپایی را فراموش نکنید.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه در این باره می‌گوید: اغلب بیماری‌های پوستی که می‌تواند در محیط سونا و استخر به فرد منتقل شود از نوع قارچی، میکروبی و انگلی هستند.

وی می‌گوید: قارچ‌ها می‌توانند مدت‌ها در محیط‌های مرطوب ادامه حیات دهند و خیلی راحت از بدن فرد به محیط اطراف منتقل شوند و تا مدت‌ها زنده بمانند و اگر فرد دیگری در آن محیط قرار بگیرد، آن قارچ به بدن فرد دیگری منتقل شود و در طول چند روز آینده، فرد دچار عفونت قارچی شود.

به گفته این پزشک متخصص پوست و مو، قارچ‌های ناحیه کشاله ران و قارچ‌های پوستی بدن ریسک انتقال بسیار بالایی دارد و بیشتر افرادی که مبتلا به قارچ پا یا ناخن هستند، می‌توانند با راه رفتن خود، پوسته‌های آلوده به بیماری بدن خود را در محیط منتشر کنند و به همین راحتی موجب انتقال بیماری شوند.

به گفته وی، لازمه عدم انتقال این نوع بیماری‌ها این‌گونه است که افراد به صورت دوره‌ای تحت معاینه پزشک قرار بگیرند، چرا که شخص آلوده می‌تواند درصد وسیعی را آلوده و بیمار کند.

دکتر احسانی در خصوص ویروس زگیل یادآور می‌شود: این ویروس اغلب در محیط‌های مرطوب است و مدت زیادی در این شرایط زنده می‌ماند و در صورت مهیا بودن شرایط، در بدن دیگری رشد می‌کند.

وی خاطرنشان می‌کند: کسی که دارای عفونت‌های میکروبی همچون «زرد زخم» است باید از ورود به محیط‌های سونا و استخر، خودداری کند چرا که زرد زخم علت میکروبی دارد و میکروب آن در محیط به‌راحتی انتقال پیدا می‌کند، چرا که اصولا بیماری‌های انگلی، قارچی و میکروبی در محیط‌های مرطوب، ماندگاری و رشد بالایی دارند و سونا می‌تواند محیط مناسبی برای آنها محسوب شود.

توصیه این است که نیمکت و سایر وسایل سونا به طور مرتب ضدعفونی شوند و از ورود افرادی که به طور آشکار ضایعه پوستی دارند، ممانعت شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه در پایان می‌افزاید: از آنجا که قارچ‌ها می‌توانند خیلی سریع منتقل شوند، تاکید بر این است که افراد از دمپایی‌های شخصی یا استریل شده استفاده کنند، چرا که دمپایی یکی از بزرگ‌ترین عوامل انتقال بیماری در محیط سونا محسوب می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر