jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۴۵۱۸   ۰۷ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۵:۰۰

درست 18سپتامبر سال پیش بود که زمین لرزه ای با قدرت 7ریشتر بر پهنای گیگابایت ها، دنیای رایانه را لرزاند. محصول این زمین لرزه ، تولد کرم نیمدا بود که دهها هزار سیستم را در دنیا آلوده کرد.

این ویروس به عنوان اولین کرمی که هم سرور، هم Clientرا تخریب می کند، شهرت یافت که وب سرورها و جاوا اسکریپت ها و فایلهای به اشتراک گذاشته شده روی شبکه را مستقیما مورد هدف قرار می دهد. کمپانی سیمانتک در همان روزگار اول ، حمله به 35هزار سیستم را تایید کرد و مشخص شد ویروس ، لایه های امنیتی را مانند آب خوردن پشت سر می گذارد. درس بزرگی که این ویروس به راهبران آموخت ، کسب هویت مستقل امنیتی و ارتقای برنامه های محافظ به صورت برنامه نویسی به منظور جلوگیری از بدتر شدن اوضاع بود؛ چرا که خسارت بلیاردی ویروس مانند داغ بر پیشانی ها نقش بست . از آن به بعد مدیران شبکه مصمم شدند با نظارت بیشتر، جلوی اتفاقات احتمالی را بگیرند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو