حوادث تلخ و شیرین سـال را مرور کرده‌ایم

۱۴۰۲ روی خط حادثه

سال۱۴۰۲ با حوادث تلخ وشیرینی روزهای پایانی خود راسپری می‌کند؛اتفاقات تلخ و شیرینی که گاهی دل میلیون‌ها ایرانی را آزردوگاهی لبخند رامهمان صورت‌شان کرد.
کد خبر: ۱۴۴۹۲۰۱
نویسنده وحید اخباری - تپش
 
قتل‌های هولناک، سیل، حوادث تروریستی و بسیاری اتفاقات دیگر حوادثی هستند که درسالی که گذشت،رقم خورد و شاهد آن بودیم. شدت برخی از این حوادث به حدی بود که روزها ودرمواردی حتی ماه‌ها کشور را درگیر خود کرد و مردم حتی حالا که سال ۱۴۰۲ به ایستگاه پایانی رسیده، آن را پیگیری می‌کنند. در این گزارش به مرور مهم‌ترین و جنجالی‌ترین حوادث امسال پرداخته‌ایم.

۳ فروردین 
تهران
در سومین روز سال، ریزش یک تپه تاریخی در روستای خاوه تهران روی سقف خانه سرایداری، فوت یک خانواده سه‌نفره شامل یک مرد جوان ۲۰ساله، زن ۱۸ساله و یک کودک ۱۰روزه را رقم زد. این حادثه بعد از بارش شدید باران در پایتخت رخ داد و نیروهای امدادی پس از چند ساعت آواربرداری اجساد را خارج کردند. 

۱۸ خرداد 
جاده چالوس
عصر پنجشنبه با وجود هشدار هواشناسی، مسافران و گردشگران بی‌خبر از خطری که در کمین‌شان است، دل به جاده زدند. ناگهان باران سیل‌آسا شروع به باریدن کرد. رانندگان با پناه‌گرفتن در تونل‌ها توانستند خودشان را نجات دهند اما بر اثر سیل و رانش زمین، زن و مردی مفقود شدند و برای ۲۳ روز جاده چالوس مسدود شد.

۲۵ خرداد   
کرج
توزیع مشروبات الکلی دست‌ساز در کرج یک تراژدی را رقم زد. الکل‌های توزیع‌شده که حاوی متانول بود، باعث مسمومیت حدود ۲۰۰ نفر شد که پس از انتقال به بیمارستان‌های کرج ۱۷ نفر از آنها جان خود را از دست دادند. پس از دستگیری و محاکمه متهمان توزیع مشروبات سمی، برای چهار نفر از آنها حکم اعدام صادر شد.

۱۵ مرداد 
تهران
 گروهی از ماموران شهرداری و نیروی انتظامی در منطقه خلازیر تهران جمع شدند تا شاهد تخریب یک ساختمان غیرمجاز باشند اما ناگهان ورق برگشت وفشار وارده بر ساختمان موردنظرباعث تخریب دومینووار ساختمان‌های کناری آن شد. بر اثر ریزش ساختمان، دو مامور پلیس و دو نفر از کارکنان شهرداری زیر آوار جان باختند.

۲۱ فروردین 
بندرعباس
نشت گاز پیک‌نیکی و انفجار آن در محله طلابند در بندرعباس باعث تخریب کامل یک خانه شد. زوج میانسالی و فرزندشان ساکنان خانه بودند که در زمان حادثه مهمان داشتند. بر اثر این انفجار زن میانسال همراه پسرش و کودک پنج‌ساله فامیل‌شان فوت شدند. سایر ساکنان خانه نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

۳۰ اردیبهشت   
زندان رجایی‌شهر 
شهروز سخنور، معروف به الکس، سرشبکه اسکورت و قاچاق زنان و دختران ایرانی به برخی کشورهای همسایه در زندان اعدام شد. الکس پس از شکار دختران در اینستاگرام مدعی بود اگر با او همراهی کنند، زندگی لاکچری در انتظارشان است. او پس از انتقال دختران به خارج از کشور، آنها را در اختیار شبکه‌های فساد قرار می‌داد.

۲ تیر 
یاسوج
صبح جمعه تصادف تریلی بدون ترمز با ۱۲خودرو در ورودی شهر یاسوج یک تراژدی مرگبار را رقم زد. در این تصادف شش نفر کشته و ۳۷ نفر دیگر مجروح شدند. بررسی‌های اولیه پلیس نشان می‌داد کنترل تریلی حامل بار میلگرد به علت نقص فنی در سیستم ترمز از دست راننده خارج شده و با خودروها برخورد کرده بود.

۱۹ مرداد 
باغملک
 نشت گاز و انفجار در خانه‌ای در روستای لالب شهرستان باغملک باعث گرفتار شدن اعضای خانواده‌ای زیر آوار شد. امدادگران با حضور در محل شروع به آوار‌برداری کردند و جسد شش عضو این خانواده شامل زوج میانسال، پسرشان، دو نوه پسری و یک نوه دختری را از زیر آوار خارج کردند.

۱ اردیبشت   
شهریار
در حادثه‌ای عجیب، در‌حالی‌که کادر درمان یکی از بیمارستان‌های منطقه شهریار در تهران تصور می‌کردند نوزاد زن باردار مرده به دنیا آمده، او را به سردخانه منتقل کردند اما هوشیاری پدر نوزاد و پیگیری‌های یک مامور نیروی انتظامی باعث شد نوزاد زنده و سالم به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شود.

۲۰ اردیبشت   
زندان قزلحصار 
حسین معروف به حسین پنجک و سلطان کوکائین همراه دو نفر از همدستانش در زندان قزلحصار اعدام شدند. او سال ۱۳۹۳ توانست دارایی خود را به ۴۰ میلیارد تومان برساند و به همین دلیل جشنی برگزار کرد. همین جشن شک پلیس را به او بیشتر کرد و باعث دستگیری‌اش شد. حکم او پس از ۹ سال اجرا شد.

۱۳ تیر   
زندان بندرعباس
سه مرد شیطان‌صفت که درپوشش عمل زیبایی،هفت زن را بیهوش کرده ومورد تعرض قرارمی‌دادند، در محوطه زندان بندرعباس به دار مجازات آویخته شدند. متهمان، زنان را برای انجام عمل زیبایی به منزل شخصی خود می‌کشانده و پس از تزریق داروی بیهوشی، اقدام به خواب مصنوعی و تجاوز به آنها می‌کردند.

۱۲ شهریور     
دامغان
کارگران معدن زغال‌سنگ طزره در نزدیکی شمال شهر دامغان مثل همیشه در تونل‌های مختلف مشغول کار بودند که حدود ساعت ۱۹ و۳۰ دقیقه عصر و هنگام تعطیلی کار، یکباره صدای انفجار و گرد‌و‌خاک از داخل تونل رزمجاه بلند شد. انفجار گاز متان در معدن باعث گرفتاری کارگران در تونل شد. در این حادثه شش کارگر جان باختند.

۵ اریبهشت     
بابلسر
آیت‌ا... عباسعلی سلیمانی، از نمایندگان خبرگان رهبری هنگامی که برای انجام امور بانکی به بانک مراجعه کرده بود، از سوی عوامل شرکت انتظامی بانک هدف تیراندازی قرار گرفت و به شهادت رسید. متهم مدعی شد تصور کرده مقتول برادر معاون بانک است و به همین خاطر به او شلیک کرده بود. قاتل آذر امسال قصاص شد.

۸ اریبهشت     
سبزوار
 شهید حمیدالداغی شب حادثه هنگامی که به‌دنبال دخترش می‌رفت، متوجه مزاحم چند پسر برای دو دختر شده و برای دفاع از دختران با جوانان شرور درگیر شد و هدف ضربه چاقو قرار گرفت و در مسیر بیمارستان جان سپرد. عامل قتل پس از محاکمه در دادگاه کیفری یک به قصاص محکوم و حکم آذر امسال اجرا شد.

۱ مرداد     
خاش
حمله کور به خودروی سمند پلیس راه در سیستان‌و‌بلوچستان شهادت چهار مامور پلیس را رقم زد. تروریست‌ها با کمین در مسیر خودروی پلیس راه به سمت ماموران تیراندازی کرده و باعث شهادت چهار مامور پلیس شدند. عاملان این حمله کور با پیگیری نیروی انتظامی پس از شش ماه شناسایی و دستگیر شدند.

۲۵ شهریور   
سراوان
صابهان شهنوازی، معروف به «صاحب‌خان گمشادزهی» شروری است که در شهادت ۱۹مامور فراجا در جنوب شرق دست داشته، در اقدام مرزبانی شهرستان سراوان به هلاکت رسید. این متهم ساکن منطقه گنوک از توابع شهرستان سیب و سوران بوده که مبادرت به شرارت، سرقت و درگیری مسلحانه می‌کرد.

۱۰ شهریور    
کلثوم اکبری هستمه ساکن ساری!
کلثوم اکبری، زن میانسال اهل مازندران جنجالی‌ترین قاتل سال ۱۴۰۲ بود. او در طول ۲۰ سال، ۱۱ همسر خود را به شیوه‌ای مشابه کشت. کلثوم با حضور در گعده‌های زنانه از زندگی‌اش و این‌که تمایل دارد به ازدواج موقت مردی سالخورده که تنها زندگی می‌کند دربیاید، سخن می‌گفت. او به این ترتیب با افرادی که برای پدر سالخورده و تنهای‌شان به‌دنبال همدم می‌گشتند آشنا می‌شد. کلثوم پس از اطمینان از این‌که سوژه موردنظرش ثروت زیادی دارد به شرط دریافت مهریه در قالب پول نقد یا ملک به عقد او درمی‌آمد و در کمتر از سه ماه با شگردهایی از قبیل خوراندن دارو و خفه‌کردن شخص را به قتل می‌رساند. او قرص قند یا فشار خون را در نوشیدنی‌های مختلف حل می‌کرد و به قربانی می‌داد. در مرتبه‌های اول و زمانی که حال قربانی بد می‌شد کلثوم او را به بیمارستان می‌رساند و ظاهرا نجاتش می‌داد اما در مرحله‌های بعد با بالا بردن دوز دارو آنها را بی‌حال می‌کرد و می‌کشت و چون سابقه قبلی داشتند کسی به نحوه مرگ‌شان مشکوک نمی‌شد.کلثوم قتل‌هایش را در شهرهای ساری، نکا، محمودآباد، بابل و قائم‌شهر مرتکب شده‌است. او قربانیانش را از شهرهای مختلف انتخاب می‌کرد تا ردی از خود باقی نگذارد. در جریان آخرین جنایتش، فرزندان مقتول به مرگ پدر خود مشکوک شده و شکایتی را علیه کلثوم مطرح کردند. این زن دستگیر و با انتقال جسد به پزشکی‌قانونی، مشخص شد او خفه شده‌است. با افشای این ماجرا، زن میانسال دستگیر و به قتل‌های سریالی اعتراف کرد. کلثوم اکبری در آخرین اعترافات خود در شهریورماه سال ۱۴۰۲، مقابل دوربین صداوسیما می‌گوید: «نمی‌دانم چند نفر را کشتم. ۱۳، ۱۴، ۱۵ نفر بودند. نمی‌دانم.» اما آخرین آمار جنایات او توسط مقامات انتظامی ۱۱ فقره قتل اعلام شده‌است.

۲ مهر   
تهران
پسر ۱۸ ساله تبعه افغان درانتقامی کور محل اقامت هموطنانش در بازار تهران را به صورت عمدی به آتش کشید. نیروهای امدادی با حضور در محل و اطفای حریق، ۹ نفر را از خانه خارج کردند که پس از انتقال آنها به بیمارستان، چهار نفر‌شان جان باختند. متهم مدعی شد، مقتولان او را از خانه بیرون کرده بودند و او تصمیم به انتقام گرفت.

۱۱ دی   
تهران
 ماموران پلیس آگاهی تهران اعضای یک باند خطرناک را دستگیر کردند که با تهدید اسلحه وارد خانه‌ها شده و اقدام به سرقت مسلحانه از آنجا می‌کردند. متهمان همچنین در مقابل چشمان مردان، همسران‌شان را آزار و اذیت می‌کردند. با شکایت‌های مشابه از متهمان، آنها با دستور بازپرس تهران تحت تعقیب قرار گرفته و دستگیر شدند.

۱۳ دی   
کرمان
در سالگرد شهادت سردار دل‌ها، تروریست‌های کوردل با دو انفجار انتحاری باعث شهادت بیش از ۹۰ نفر شدند. داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت. بر اثر این انفجار تعدادی زن و کودک به شهادت رسیدند. تعدادی از شهدا امدادگران هلال احمر و ماموران پلیس بودند که برای امدادرسانی و حفط نظم در آن محل حضور داشتند.

۱۰ اسفند    
سیستان و بلوچستان
بارش شدید باران دراستان سیستان‌و‌بلوچستان باعث طغیان رودخانه‌های فصلی وخسارت سنگینی به بخش‌کشاورزی، واحدهای مسکونی خشتی و گلی، راه‌های روستایی و زیرساخت‌های شهری و روستایی شد. دو نفر بر اثرگرفتاری درسیلاب و برق گرفتگی جان خود را دست داده و ایران برای کمک به سیل‌زدگان بسیج شد.

۱۹ مهر   
سوسنگرد
صبح روز حادثه، اهالی روستای گلبهار سوسنگرد با یک تراژدی هولناک روبه‌رو شدند. نشت گاز و انفجار سحرگاهی، خانه روستایی خانواده خسرجی را ویران کرد و از ۱۲عضو این خانواده فقط سه نفر زنده ماندند و ۹ نفر جان خود را به طرز هولناکی از دست دادند. هفت نفر از قربانیان زن و کودک بودند. 

۱ دی   
ساروق
داماد خشمگین پس از اختلاف با همسرش جنایتی هولناک را رقم زد. مرد میانسال وقتی همسرش قهر کرد و به خانه مادرش رفت. او با تهیه اسلحه دست‌ساز به خانه مادرزنش رفت و با شلیک گلوله، همسر باردارش، مادرزن و برادرزنش را کشت. بعد از آن از اجساد قربانی فیلمی گرفت و با همان اسلحه اقدام به خودزنی کرد.

۲۰ دی   
تهران
مردی که به خاطر عقده‌گشایی و تحقیرهای دوران کودکی و زندگی‌اش روی مسافران در ایستگاه‌های اتوبوس اسید می‌پاشید، هنگام فرار از دست پلیس با شلیک ماموران زخمی و روز بعد در بیمارستان فوت کرد. متهم قبل از مرگ در تحقیقات گفت: خانواده‌ام تصور می‌کردند دیوانه‌ام و در بیمارستان بستری‌ام کردند. تحقیرها باعث شد اسیدپاشی کنم.

۴ اسفند   
ارومیه
نخستین حادثه هولناک و مرگبار مرتبط با موادمحترقه در شهر ارومیه رقم خورد. نگهداری اکلیل و سرنج برای تهیه ترقه در خانه دو طبقه و انفجار آن باعث شد ساختمان روی ساکنان آوار شود. در زمان انفجار هفت نفر در خانه بودند که چهار نفر از آنها جان باخته و سه نفر دیگر مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

۲۸ مهر    
کهگیلویه و بویراحمد
مرد جوان به خاطر اختلاف بر سر ارثیه به مقابل خانه براد‌رهایش در روستای دشتروم کهگیلویه و بویراحمد رفت و به سمت ساکنان خانه شلیک کرد. بر اثر تیراندازی مرد خشمگین، دو برادرش، همسر و فرزند یکی از آنها جان باختند. اختلاف بر سر یک قطعه زمین باعث درگیری برادران و در نهایت ارتکاب این جرم شد.

۲۴ آذر   
 راسک

بامداد جمعه اعضای گروهک تروریستی جیش‌الظلم با حمله به پاسگاه راسک قصد تصرف پاسگاه را داشتند که با دفاع ماموران رو‌به‌رو شدند. در این درگیری ۱۱ نفر از ماموران پلیس شهید شده و دو نفر از تروریست‌ها به هلاکت رسیدند. مهاجمان پس از ناکامی در تصرف پاسگاه، از محل گریختند که چهار نفر از آنها دستگیر شدند.

۱ بهمن   
زاهدان
قاچاقچی هزار چهره به نام عبدالهادی بر اهویی، سر شبکه انتقال موادمخدر کشور پس از سال‌ها فعالیت مجرمانه و زندگی مخفیانه دستگیر شد. ۱۳ تن موادمخدر از این شبکه کشف شد که پنج تن آن شیشه و هروئین بود. متهم هر بار در تله پلیس گرفتار می‌شد با تیراندازی فرار می‌کرد اما سرانجام در عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.

۲۸ بهمن   
فاریاب
فجیع‌ترین قتل‌عام خانوادگی در روستای فاریاب رقم خورد‌. در این جنایت پسر جوانی به خاطر اختلاف ملکی و خانوادگی با تهیه اسلحه کلاشینکف سراغ اعضای خانواده‌اش رفت و پدر، نامادری، برادران و خواهران و همسران و بچه‌های آنها را به قتل رساند. متهم پس از قتل ۱۲ عضو خانواده‌اش، در تیراندازی با پلیس کشته شد.

۱۲ آبان   
لنگرود
مرد معتاد بعد از رهایی از کمپ ترک اعتیاد برای این‌که از بدرفتاری کارکنان آنجا با معتادان انتقام بگیرد، سحرگاه جمعه به کمپ رفت و آنجا را به آتش کشید. به دلیل قفل بودن در کمپ، معتادان موفق به فرار نشدند و ۳۲ نفر از آنها بر اثر سوختگی و خفگی جان باختند. پلیس یک هفته بعد مرد معتاد را در مسیر تهران دستگیر‌کرد.

۱۱ آذر   
تهران
راز مردی که برای قتل برادرزاده‌اش دو مرد را اجیر کرده بود در تحقیقات پلیس فاش شد؛ این جنایت به‌دلیل استفاده عامل اصلی جنایت از زهر مار افعی جنجالی شد. از آنجا که قاتل به مارگیری علاقه داشت با خرید یک افعی زهر آن را گرفت و با نزدیک شدن به مقتول، زهر مار را با سرنگ به پشت او تزریق کرد.

۵ بهمن   
تهران
آتش‌سوزی گسترده در هتل بیمارستان گاندی تهران با تلاش امدادگران آتش‌نشانی و اورژانس بدون تلفات مهار شد. شامگاه پنجشنبه انتشار فیلمی هولناک از آتش‌سوزی ساختمان بیمارستان خبر از تکرار تراژدی پلاسکو می‌داد. آتش‌نشانان با حضور در مقابل بیمارستان عملیات مهار آتش و انتقال بیماران به بیمارستان‌های دیگر را اجرا کردند.

۲۷ بهمن   
تهران
تعطیلی و فرار مدیرعامل کوروش کمپانی درتهران به خبر جنجالی روزهای پایانی بهمن تبدیل شد. مدیرعامل ۲۷ ساله این شرکت با کمک سلبریتی‌ها تبلیغات گسترده‌ای را در فضای مجازی آغاز کرده و مدعی بود گوشی آیفون به قیمت ۲۰ میلیون تومان ارائه می‌دهد. او با دریافت پول از حدود ۲۰۰۰ نفر گریخت.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها