تیم‌ملی نوجوانان، برای صعود آماده است

حمله به دروازه نیوکالدونیا

تیم فوتبال نوجوانان بعد از برد تاریخی مقابل برزیل امروز به مصاف انگلیس می‎رود

حماسه‌سازی راند دوم

سختی و حلاوت در کنار انگیزه وقتی با هم ترکیب شوند هیجان به وجود می‌آورد؛ هیجانی که نوجوانان فوتبالیست ایرانی امروز مقابل انگلیس با تمام وجود تجربه می‌کنند. تنها ۷۲ساعت از پیروزی تاریخی ایران مقابل برزیل در جام‌جهانی فوتبال نوجوانان می‌گذرد. در این ۷۲ساعت هم انتظارات بالا رفته و هم تعاریف و تمجیدها از این تیم از حد گذشته است.
کد خبر: ۱۴۳۰۷۶۹
 
برخی می‌گویند این تعاریف و این جو کاملا احساسی می‌تواند به توان واقعی شاگردان حسین عبدی غلبه کند. اما برخی‌دیگر بدون‌ توجه به این موضوعات فقط به این فکرمی‌کنند که تیم‌ملی چگونه می‌تواند بعدازگذر ازبرزیل این‌بار مقابل‌انگلیس حماسه‌سازی کند؟

کار سخت پسرها
آخرین بار در جام‌جهانی مقابل انگلیس بازی کرده بودیم، البته جام‌جهانی بزرگسالان. سال گذشته همین روزها بود که دنیا در تب و تاب جام‌جهانی فوتبال به سر می‌برد، آوردگاه عظیمی که قطر میزبان آن بود. تیم‌ملی فوتبال ایران هم در نخستین مسابقه خود در جام‌جهانی به مصاف انگلیس رفت و با نتیجه سنگین ۶ بر ۲ شکست خورد تا یکی از سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ فوتبال ایران و البته تاریخ جام‌جهانی ثبت شود. اما اینبار پای نوجوانان در میان است. این تیم با تیم بزرگسالان زمین تا آسمان تفاوت دارد. حالا این پسرهای ۱۷- ۱۶ ساله وظیفه سنگینی بر عهده دارند. هم انتقام شکست بزرگسالان را بگیرند، هم امیدهای صعود از گروه را به عنوان صدرنشین حفظ کنند، هم انتظارات فوتبال ایران را پاسخ دهند و هم حماسه بزرگ دیگری بسازند. طفلک این پسرها چه کار سختی دارند. ولی آنچه که مقابل برزیل دیدیم و درک کردیم به ما ثابت کرد این درخشش جرقه نبود. مقطعی نبود. یک اتفاق بزرگ بود که با توجه به کیفیت فنی تیم و تاکتیک‌پذیری بازیکنان کم و سال آن می‌تواند باز هم تکرار شود. 
 
احتمالات گروه ایران
شاگردان حسین عبدی کامبکی تاریخی ساختند و در گروه مرگ موفق‌شدند برزیل را به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی از پیش رو بردارند. انگلیس هم در یک بازی دیگر تیم نیوکالدونیا را ۱۰ بر صفر شکست داد. حالا ایران و انگلیس سه امتیازی هستند و انگلیس به دلیل تفاضل گل بهتر در صدر قرار دارد. دو تیم از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه در ورزشگاه بین‎المللی جاکارتا به مصاف هم می‌روند. شاگردان گری رایان در تیم‌ملی انگلیس نیاز مبرم به این برد دارند اما ایران کوتاه بیا نیست. در صورت برد انگلیس برای این‌که دوم گروه باقی بمانیم نتیجه احتمالی برزیل مقابل نیوکالدونیا باید به گونه‌ای باشد که تفاضل گل، ایران را به رتبه سوم نکشد. اما اگر ایران مقابل انگلیس ببرد یا حتی مساوی بگیرد اصلا نیازی به حساب و کتاب گل‌های رد و بدل شده در دیدار برزیل و نیوکالدونیا نیست. انگیزه هر دو تیم بسیار زیاد است. به خصوص این‌که انگلیس خوب می‌داند در سومین مسابقه باید به مصاف برزیل برود. 
 
همان فوتبال با‌کیفیت
تیم‌ملی انگلیس در همان دیدار نخست خود در جام‌جهانی نشان داد به شدت هجومی است، هر چند به هیچ عنوان نباید ضعف شدید و بدون تاکتیک تیم نیوکالدونیا را دست‌کم گرفت. این تیم به راحتی مقابل تیمی به برتری رسید که به تازگی گام به عرصه وجودی فوتبال گذاشته است. در سوی مقابل تیم‌ملی ایران مقابل برزیل کاملا هدفمند، با انگیزه و تاکتیکی نشان داد ضمن این‌که نبوغ فردی بازیکنان تیم ایران نیز کاملا واضح بود. امروز یک جنگ فنی تمام عیار را شاهد خواهیم بود. البته پیش از هر چیزی امید داریم که کیفیت فوتبال شاگردان حسین عبدی دقیقا همان باشد که در دیدار با برزیل دیدیم. اشتیاق دسته‌جمعی هواداران فوتبال نباید با یک فوتبال شتابزده و کاملا احساسی از سوی شاگردان حسین عبدی از بین برود. 
 
عبدی، ستاره امروز
یک نکته را نباید فراموش کرد. تیم انگلیس را نباید به چشم همان تیم سه شیرها یا بزرگسالان دید. اینجا جام‌جهانی نوجوانان است و اکثر بازیکنان در ابتدای راه هستند. ممکن است شرایط یکسانی بین بازیکنان وجود داشته باشد و آنچه که تعیین‌کننده است به تفکرات مربیان برمی‌گردد. حسین عبدی در دیدار امروز ایران و انگلیس شاید تعیین‌کننده‌ترین مهره ایران باشد، اصلا ستاره میدان. او خوب می‌داند تیم انگلیس با توجه به نتیجه‌ای که مقابل برزیل رقم خورده حسابی از ایران می‌ترسد. باید قدر این موقعیت را بداند. هر چه باشد این موقعیت هیجان‌انگیز قرار نیست مدام تکرار شود. 

عبدی:  تاریخ بعدی المپیک برای نوجوانان است
حسین عبدی، سرمربی تیم‌ملی فوتبال نوجوانان ایران در گفت‌و‌گویی عنوان کرد: پس از بازی برزیل کار مربوط به بازی دوم را آغاز کردیم. من تا ۶ صبح فردای بازی برزیل بیدار بودم و بازی انگلیس را ده‌ها بار دیدم و ساعت ۱۱ تمرین ریکاوری برگزار شد. زندگی همچنان ادامه دارد. با این وصف، دوشنبه شب هم نخواهم خوابید و امیدوارم سه‌شنبه هم روز خوبی برای فوتبال ایران باشد. وی افزود: مقابل برزیل تعویض‌های زیادی داشتیم. برخی بازیکنان حدود ۱۲ کیلومتر دویده بودند. این نشان می‌دهد که بچه‌ها می‌خواهند و دنبال صرف کردن فعل خواستن بودند. بعد از این بازی ریکاوری خوبی انجام شد. الان فقط نگرانی ما این است که بچه‌ها به دلیل سرماخوردگی یا بدنی اذیت شوند ولی همه جوانب را زیر نظر داریم. وی در پایان گفت: مردم اندونزی این مدت و به ویژه پس از بازی با برزیل خیلی به تیم ما احترام می‌گذارند. نیوکالدونیا هم در هتل ما اقامت دارد. دیشب سرمربی این تیم را دیدم و خیلی گرم تبریک گفت. همه با احترام خاصی رفتار می‌کنند. من قبلا در دوران بازی به اندونزی آمده بودم و امیدوارم خاطرات خوبی از این کشور برای همه مردم ایران باقی بماند. از قول من بنویسید تاریخ بعدی المپیک را این تیم رقم خواهد زد.

مارکار آقاجانیان: احتمال صعود به نیمه نهایی
بچه‌های ما در شرایط روحی و روانی خوبی هستند‌. هرچند شرایط هر بازی متفاوت است اما آنها می‌توانند کارهای بزرگی انجام بدهند. امیدوارم موفقیت‌های‌شان ادامه داشته و بتوانند به مراحل بالاتر برسند. صعود به نیمه‌نهایی جام‌جهانی ممکن است کار سختی باشد اما نشدنی نیست‌‌. از الان زود است بخواهیم به این موضوع فکر کنیم‌‌. باید بازی به بازی پیش برویم. بچه‌های ما در بازی با برزیل نشان دادند که می‌توانند چنین کاری انجام بدهند. نظر عبدی کلی بوده اما طبق تجربه‌ای که دارم‌ بهتر است بازی به بازی و مرحله به مرحله پیش بروند. این بهترین کار است‌.

قول سلطان به پسرها
علی پروین، سلطان سرخ‌ها، در پیامی ویدئویی حسابی به ملی‌پوشان نوجوان دلگرمی داده است. پروین در این پیام می‌گوید: «سلام به بچه‌های عزیز تیم‌ملی، امیدوارم همین‌طور که دل مردم ایران را در بازی با برزیل خوشحال کردید، ادامه بدهید. همه ایران فوتبال شما را دیدند و همه جا ذکرخیر شماست. امیدوارم در بازی با انگلیس هم همین‌طور دل مردم را شاد کنید.»  پروین گفت: «به آقای عبدی و بچه های تیم ملی نوجوانان تبریک می گویم. به آقای عبدی هم قول داده‌ام که اگر به فینال صعود کنند، به اندونزی بروم و از نزدیک فوتبال شان را تماشا کنم.»
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها