هنوز روی ابرها هستم
عبدا... ویسی در گفت‌و‌گو با «جام‌جم»:

هنوز روی ابرها هستم

لیگ بیست و دوم امروز با معرفی قهرمان به پایان می‌رسد

جام را از من نگیر

یک پایان سخت و هیجان‌انگیز خیلی بهتر از این است که سرنوشت لیگ و تمام اتفاقاتش از چند هفته پیش رقم خورده باشد.
یک پایان سخت و هیجان‌انگیز خیلی بهتر از این است که سرنوشت لیگ و تمام اتفاقاتش از چند هفته پیش رقم خورده باشد.
کد خبر: ۱۴۰۸۳۵۹
نویسنده هیلدا حسینی‌خواه - گروه ورزش

حال در این نقطه ایستاده‌ایم، هفته پایانی لیگ بیست و دوم، جایی که دو تیم مدعی فقط با یک امتیاز اختلاف با تمام توان به میدان می‌روند تا قهرمان مشخص شود. امروز روز تاجگذاری است، روزی برای یک پایان نفسگیر. پرسپولیس در قائمشهر و سپاهان در کرمان مقابل دو تیم نساجی و مس کرمان می‌ایستند. این مصاف‌ها هیچکدام نه دوئل هستند و نه جنگ، فقط و فقط تقلای قهرمانی از جنس فوتبالی تمام عیار است. اما روز پایانی لیگ‌برتر همه‌اش فقط قهرمانی نیست، نیفتادن هم هست؛ تقلایی دوسویه. اینجا و آنجا، در این شهر و آن شهر. پرده آخر این لیگ بیست و دوم واقعا تماشایی است.

پرسپولیس؛ برای قهرمانی جان بده
پرسپولیس است و آخرین دیدار لیگ‌برتر، دیداری که برد در آن سند قهرمانی سرخ‌ها را در بیست و دومین دوره لیگ‌برتر امضا می‌کند. سرخ‌ها برای این‌که به این موقعیت برسند ریاضت کشیدند، پایین رفتند و به بالا برگشتند. خندیدند و حرص و جوش خوردند. حالا باید در قائمشهر به میدان بروند، جایی که در لیگ‌برتر در آن به پیروزی نرسیده‌اند. حالا اگر شاگردان یحیی گل‌محمدی فردا نساجی را ببرند هم طلسم‌شکنی کرده‌اند و هم لیگ را برده‌اند و چه چیزی از این شیرین‌تر. پرسپولیس برای این قهرمانی باید جان بدهد.

​​​​​​​فکت حساسیت برانگیز: نساجی نه در خطر سقوط قرار دارد و نه کوچک‌ترین شانسی برای کسب سهمیه یا رتبه‌ای قابل توجه. آنها خنثی به نظر می‌رسند. اینجاست که باید هر شک و شبهه و اتهامی را از خود دور کنند و با تمام وجودشان بازی کنند.

سپاهان؛ رویای بزرگ در وسط کویر
«شاید قلب‌های‌مان بایستد اما پاهای‌مان، نه!». این را آرتا منهاجی، مربی مس کرمان پیش از مصاف با سپاهان می‌گوید و تلویحا اشاره می‌کند که چرا وقتی که باید از سقوط فرار کنیم به فکر این باشیم که با باخت، سپاهان قهرمان شود؟ این کورسوی امید به بقا در کرمان خاموش می‌شود یا نه. سپاهان رویای بزرگی وسط کویر کرمان دارد، در واقع آرزو برای شکست پرسپولیس در قائمشهر و برتری خود مقابل مس کرمان و در آغوش گرفتن جام بیست و دومین دوره رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال ایران. سپاهان خیلی راحت‌تر از اینها می‌توانست قهرمان این فصل باشد اما گاهی پایش را کج گذاشت و بی‌دلیل لغزید تا حالا سرنوشت‌شان به دو شهر گره بخورد، یک جا در قائمشهر و یک جا در خود کرمان. شاگردان مورایس در شرایطی قهرمان رقابت‌های لیگ‌برتر می‌شوند که پرسپولیس مقابل نساجی ببازد و آنها هم مس کرمان را ببرند. آنگاه با یک سبقت جانانه از پرسپولیس مستقیم به آغوش قهرمانی می‌پرند.

مس و نفت؛ بر لبه سقوط
سرنوشت دو تیم صنعت نفت آبادان و مس کرمان در این فصل از رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال ایران به‌ویژه این چند هفته اخیر بسیار شبیه هم شده است: هر دو در هفته آخر رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال ایران برای سقوط نکردن می‌جنگند. آبادانی‌ها مصافی سخت مقابل گل‌گهر سیرجان دارند و مهمان تیمی خسته و زخمی هستند که هفته پیش چهار گل از پرسپولیس خورده است. از آن سو مس کرمان هم مصافی حیاتی با سپاهان خواهد داشت. تیمی که ببرد و آن یکی امتیاز از دست بدهد قطعا در لیگ می‌ماند. مس و نفت هر دو ۲۲ امتیازی هستند و تفاضل گل بهتر مس را در رتبه بالاتر قرار داده است. شاید این تفاضل گل تعیین‌کننده تیم سقوط‌کننده در بازی‌های امروز باشد.

لطفا آرامش خود را حفظ کنید
فریدون معینی - پیشکسوت فوتبال
هر دو مدعی قهرمانی لیگ‌برتر یعنی پرسپولیس و سپاهان مقابل تیم‌های نساجی مازندران و مس کرمان بازی می‌کنند که به ظاهر در پایین جدول هستند و هر دو تیم را روی کاغذ به راحتی می‌شود برد اما نکاتی حائز اهمیت است. مس کرمان در شرایط سختی قرار دارد و برای سقوط نکردن تلاش می‌کند. آنها قطعا مقابل سپاهان با این هدف بازی می‌کنند که امتیاز بگیرند و سقوط نکنند. نساجی هم هر چند در خطر سقوط قرار ندارد اما در خانه خودش بازی می‌کند و از انگیزه‌های لازم برخوردار است. تیم‌های پرسپولیس و سپاهان هر دو تیم‌هایی هستند که در این فصل از رقابت‌های لیگ‌برتر واقعا رقابت جانانه‌ای بر سر قهرمانی داشتند. آنها در حد و اندازه‌های آسیا بودند و هر دو تیم قطعا شایسته عنوان قهرمانی هستند. به نظر من هر دو مدعی عنوان قهرمانی توانایی بالایی در کنترل بازی‌های خود دارند. البته کنترل احساسات بازیکنان نیز یکی از عوامل بسیار تعیین‌کننده به شمار می‌رود. در کنار این موارد حفظ انگیزه بازیکنان نیز بسیار پراهمیت است. مربیان هر دو تیم بسیار کارآزموده هستند و در نهایت اتفاقاتی که می‌توانم پیش‌بینی کنم این است که پرسپولیس نساجی را می‌برد و سپاهان هم مس کرمان را. با این نتایج هم که پرسپولیس قهرمان خواهد شد. البته این را هم نباید از یاد برد که هر دو مدعی قهرمانی در خانه‌ حریفان خود به میدان می‌روند که همین موضوع کار هر دو تیم را سخت‌تر خواهد کرد. میزبان بودن رقیبان حتی می‌تواند تا حدودی مشکل‌ساز هم باشد. به هر حال به انتظار اتفاقات امروز نشستن بسیار هیجان‌انگیز است. سپاهان باید بسیار خوش‌شانس باشد که پرسپولیس در قائمشهر ببازد تا با برد مقابل مس کرمان بتواند قهرمان بزرگ این فصل باشد. البته بعید است پرسپولیس در شرایطی که فقط یک امتیاز از رقیب بیشتر دارد بخواهد به راحتی قافیه را واگذار کند. آرامش در هفته آخر لیگ‌برتر بسیار مهم است و در بسیاری از مواقع اتفاقاتی که رخ می‌دهد متاثر از همین آرامش خواهد بود. اگر محیط آرامی در فوتبال ایران به وجود بیاید آنگاه فوتبال واقعی‌تر و زیباتری را شاهد خواهیم بود. پس واقعا باید از همه خواهش کنیم در این هفته آخر لیگ به طور کامل آرامش خود را حفظ کنند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها