jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۹۴۲۷ ۰۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۰:۴۲

توهین در مقابل توهین نیست

در جواب توهین دیگران توهین نکنید

یک جامعه شناس، در خصوص چگونگی رفتار کردن در برابر توهین و بی ادبی دیگران توضیحاتی داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرنگار جوان ، هر یک از ما در طول زندگیمان برای چند بار هم که شده مورد توهین افراد مختلف با سطح و جایگاه‌های متفاوتی قرار گرفته ایم که این توهین‌ها اغلب در محل کار، زندگی و یا جامعه اتفاق می‌افتند که هر یک از ما به شکل‌های مختلفی به این موضوع واکنش نشان داده ایم. بدین معنا که یا اعتراض و ناراحتی خود را با سکوت و درون ریزی نشان داده ایم و یا همانند فرد مقابل رفتار کرده ایم و در پاسخ به توهین، توهین کرده ایم.
 
در این میان، نکته حائز اهمیت, چگونگی رفتار ما در مقابل توهین و بی ادبی دیگران است که در این خصوص، رویا نوری جامعه شناس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: وقتی به ما توهین می‌شود اعتماد به نفس و عزت نفسمان زیر سوال می‌رود. چرا که توهین می‌تواند فیزیکی و کلامی باشد، امّا معمولا کلامی و به صورت مستقیم و غیر مستقیم است.
 
وی با اشاره به توهین غیر مستقیم کلامی بیان کرد: مسخره کردن، اظهارنظر‌های کنایه ای، تقلید کردن و شیفتگی دروغین، نمونه‌هایی از توهین‌های کلامی غیر مستقیم هستند.
 
این جامعه شناس تصریح کرد: حتی حرکات چهره مثل ابرو بالا انداختن، خیره شدن، کج خند زدن و خندیدن غیر عادی هم نوعی توهین محسوب می‌شود که در مواجهه با توهین, شش پاسخ احتمالی وجود دارد.
در جواب توهین دیگران توهین نکنید
 
نوری با اشاره به شش پاسخ احتمالی در مواجهه با توهین گفت: پرخاش، پذیرش، جواب توهین آمیز دادن، شوخی کردن، نادیده گرفتن و یادآوری حد و مرز‌ها به توهین کننده برخی از موارد هستند که هریک  از  آن ها باید بررسی شود و در این میان, باید به این نکته  توجه کرد که اغلب افراد در برابر توهین‌ها تاب نمی‌آورند و در حقیقت، میزان تاب آوری آن‌ها اندک است و به سرعت عصبانی می‌شوند که به این افراد توصیه می‌شود که پرخاشگری نکنند. چرا که پرخاشگری پاسخ جالب به توهین نیست.
 
وی ادامه داد: پرخاشگری، پاسخ جالبی به توهین نیست. چرا که معنایش این است که ما توهین و توهین کننده را جدّی گرفته ایم و احتمالا حرف او تا حدّی درست بوده و موجب توهین‌های بیشتر دیگری می‌شود.
 
این جامعه شناس تاکید کرد: وقتی فردی به ما توهین  می کند باید سه مسئله را درنظر بگیریم که آیا محتوای حرف صحت دارد؟ چه کسی توهین کرده؟ چرا توهین کرده؟ اگر توهین واقعیت داشته باشد پس دلیلی برای ناراحتی نیست و احتمالا توهین نیست بلکه ابراز واقعیت است.
 
نوری افزود: اگر فردی به شما حرف حق می زند به جای واکنش نشان دادن باید به حرف او فکر کنید و از طرف دیگر, اگر فکر می کنید فرد توهین کننده ارزش توجه را ندارد, پس باز هم دلیلی برای حمله کردن وجود ندارد. به این دلیل که برای شما به منزله شیطنت یک کودک است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر