jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۴۶۴ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۶:۳۲

«کاغذ اخبار» اگر تعطیل نشده بود، دقیقا همین امروز یعنی 11 اردیبهشت، 183 ساله می‌شد. پدربزرگ روزنامه‌های در حال حیات ایران که «اطلاعات» باشد دو ماه دیگر 94ساله خواهد شد. شما حسابش را بکنید چقدر روزنامه‌نگاری ما جوان است.

در چنین احوالی 20ساله شدن جام‌جم چیزی کم از 120 ساله شدن ندارد. فقط خود خدا می‌داند چه خون دل‌ها خورده شده که توی نوار باریک بالای این صفحه که خیلی از شما شاید هرگز به چشم‌تان نیامده، شماره یک به دو، سال اول به سال دوم و حالا سال بیستم به سال بیست‌و‌یکم برسد.

گل پسر‌ها و ناز دخترهایی که 21 سال قبل متولد شده‌بودند، حالا برای خودشان آقا و خانم‌های محترمی شده‌اند که باید برایشان آستین بالا زد، ولی خب یخچال فریزر 14 میلیونی و خانه 40 متری رهنی از قرار سالی صد میلیون تومان نمی‌گذارد کار پیش برود. شما هم جام‌جم را جوانی بدانید که به‌سختی بزرگ شده و حالا باید در روزگار جوانی، پخته‌تر و پرانرژی‌تر از همیشه باشد؛ اما از اقبال بد، جوانی‌اش با سخت‌ترین روزهای ممکن یکی شده است.

سرانه مطالعه پایین آمده، خرمای کاغذ بر بلند‌ترین نخیل‌هاست و پای فضای مجازی هم سفت روی گلوی نشریات مکتوب است و همین روزهاست که نفس‌اش بند بیاید. حقوق روزنامه‌نگار جماعت هم خرج نان و ماست شان را به‌سختی می‌رساند. در چنین روزگاری، روزنامه‌نگاری و روزنامه‌داری شبیه رد شدن از دیوار یا مثل راه رفتن روی آب دشوار است. حالا نه دقیقا به همین اندازه، ولی خب، واقعا کار دشواری است.

همه اینها برای این عرض شد که بدانید ما می‌دانیم و حواس‌مان خوب هست که میراث‌دار چه گوهری هستیم و دوست داریم و سعی‌مان را می کنیم که بهترین روزنامه را پیشکش‌تان کنیم، اما سختی‌های کار کم نیست. غر نمی‌زنیم، بهانه نمی‌آوریم و کاستی‌ها را توجیه نمی کنیم؛ فقط برای شما توضیح می‌دهیم ماجرا از چه قرار است.

اگر گاهی همه آنچه را دوست دارید در روزنامه نمی‌بینید، اگر بعضی وقت‌ها بابت پول خرید روزنامه پشیمان شده‌اید، اگر برخی اوقات به این نتیجه رسیده‌اید که ما راه را گم کرده‌ایم، لطفا به حساب کم کاری و کم فروشی نگذارید. سختی‌های کار زیاد است و ما هر چه را بلدیم به کار می‌بندیم.

اگر قرار باشد جام‌جمی‌ها یک عکس یادگاری بزرگ بگیرند - حتی اگر این عکس قاب بزرگی داشته باشد- من که همین تازگی‌ها عضو این خانواده شده‌ام، حتی آن گوشه‌های عکس هم نباید سهمی داشته باشم. اما علی الحساب و به نمایندگی از چند ده نفری که در این 20 صفحه می‌نویسند، خیلی خودمانی و صمیمانه عرض می‌کنم که جام‌جم اگر 20 سالگی را رد کرده و جوانمرگ نشده، بعد از لطف خدا به خاطر محبت شما بوده است. لطفا در این روزهای سخت هم همراهی‌اش کنید.

بی هیچ شعر و شعاری، بدون هیچ تعریف و تعارفی به خاطر گل روی شماست که ما هستیم.

روح‌الله رجایی - سردبیر / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر