از هفته قبل شروع کردیم به معرفی گیاهانی که بتوانند در فصل پاییز و سرد شدن هوا هم خانه شما را سبز و با طراوت نگه دارند.
کد خبر: ۱۲۲۹۷۸۸

این هفته به سراغ سانسوریا رفته ایم ، گیاهی که آن را نماد مقاومت در برابر شرایط سخت و دشوار هم می‌شناسند.
در واقع اگر کسی موفق شود سانسوریای خانه اش را زرد و خشک کند تقریبا باید به او گفت که کلا بی خیال نگهداری از هر نوع گل و گیاهی شود.
سانسوریا با برگ‌های کشیده و ضخیمش به گیاه نیزه ای،‌ شمشیری و حتی زبان تیز مادرشوهر هم معروف شده است. این گیاه بسیار قانع و مقاوم است.
سانسوریا از گیاهان مناطق گرمسیر آفریقای جنوبی است و به خانواده مارچوبگان تعلق دارد. در دو نوع پایه کوتاه و پایه بلند و سبز و ابلق دیده می‌شود که نوع ابلق آن گرانتر است. این گیاه را به صورتی غلافی می‌فروشند یعنی هر غلاف در بازار حدود 30 تا 50 هزار تومان به فروش می‌رسد.
شرایط نگهداری:
بر خلاف بیشتر گیاهان، سانسوریا به آبدهی زیاد حساس است نه به کمبود آب. در فصل‌های گرم هفته ای دو بار و در فصل‌های خنگ هر دو الی سه هفته یک‌بار آبیاری برای آن کافی است.غبارپاشی هم نیاز ندارد.
بین 20 الی 25 درجه دمای هوای مناسب گیاه شمشیری شماست. اما حتی سرمای 5 درجه را هم تحمل می‌کند.
سانسوریا مصرف کود آنچنانی ندارد. اگر برگ‌های آن کوتاه می‌ماند، می‌توانید ماهی یک بار به گیاهتان کود تقویتی بدهید.
سانسوریا گیاه قانعی است. ترکیبی از خاک معمولی وخاک برگ و شن که خوب زه کشی شده باشد برای آن ایده آل است.
اگر می‌خواهید رشد سریع تری از سانسوریا ببینید، آن را در مقابل نور آفتاب(حتی نور مستقیم) قرار دهید. البته این گیاه سایه را نیز دوست دارد ولی سرعت رشد آن کمتر می‌شود.
اگر برگ‌های جدید سانسوریایتان می‌ریزد، به دلیل تغذیه زیاد از حد این گیاه است. سانسوریا کم توقع است و زیاد به آن کود ندهید.
اگر گیاهتان کمرنگ شده به دلیل نور نامناسب آن است. گیاه را به محیط پرنورتری ببرید.
اگر گیاه از قسمت‌های پایینی شروع به پوسیدن کرد، به دلیل آبیاری بیش از حد است. آبیاری را کم کنید و تا خاک آن خشک نشده به گیاه دوباره آب ندهید.
اگر روی برگ‌های لکه‌های قهوه ای افتاده است به دلیل آبیاری بیش از حد است. تا خشک شدن کامل خاک گیاه به آن دوباره آب ندهید.
یکی از آفات سانسوریا شپشک است.اگر حشرات زیر روی سانسوریا می‌بینید، با آفت کش هر دو هفته یک‌بار به آن سم بزنید تا آفت حذف شود.

نسیبه سادات میرباقر/ مهندس کشاورزی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها