jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۵۵۰۱   ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

برخلاف خیلی‌ها که می‌گویند جمعه روز بد و روز بی‌حوصلگی است ... ما معتقدیم جمعه خیلی هم روز خوبی است. اصلا جمعه برای ما همان شنبه است. چون می‌آییم تحریریه و با کلی کار و تلاش، روزنامه شنبه را آماده می‌کنیم. دیروز هم جایتان خالی آمدیم و در سکوت جمعه تحریریه نشستیم و مشغول کار شدیم. همانطور که احتمالا شما هم حواستان به حاشیه‌های صحبت آقای عراقچی درباره مهاجران افغانستانی مقیم ایران بوده، ما هم حواسمان بود و در دو صفحه با نگاهی فرهنگی به این موضوع پرداختیم.

در صفحه 9 امروز گزارشی داریم درباره اتفاقات غیرفرهنگی که میان ما و کشورهای هم فرهنگمان رخ می‌دهد. اتفاقاتی که دامنه‌اش از زمین‌های فوتبال گرفته تا صحبت‌های دلتمردان گسترده است و ناراحتی‌هایی ایجاد می‌کند. سراغ تحلیل‌های محمدکاظم کاظمی، شاعر برجسته افغانستان که سال‌هاست مقیم کشورمان است، رفتیم و با رضا برخی، عکاس و مستندساز جنگ که دهه 60 به افغانستان هم سری زده است، گفت‌وگو کردیم تا ببینیم ماجرا چه ابعادی دارد و چگونه می‌توان آن را عمیق تر و بهتر نگاه کرد.
در صفحه 10 هم رفتیم سراغ یک عکس ماندگار و اثرگذار از خانواده یکی از شهدای فاطمیون که کنار پیکر شهید نشسته‌اند. این عکس در زمان انتشارش هم بسیار مورد توجه قرار گرفت و حالا هم در فضای مجازی بسیار دیده می‌شود. در این صفحه عکس مورد بحث و ماجراهایش را بررسی کردیم و سری هم به عکس‌های مشابه زدیم. عکس‌هایی که همه به‌خوبی نشان می‌دهند مهاجران افغانستانی مقیم ایران در تمام مراحل سخت برادری‌شان را با ایرانی‌ها و کشورهایی که آسیب‌های جنگ با داعش را دیده‌اند، ثابت کرده‌اند.
در صفحه 11 هم گروه سینما رفته‌ سراغ یک موضوع داغ و جنجالی. دو سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده که از قضا سرمایه‌گذار آثار سینمایی پرمخاطبی هم بوده‌اند، قرار است به علت اخلال در نظام بانکی و اقتصادی محاکمه شوند. سعی شده تمام جوانب انصاف را رعایت کرده و به ماجرا پرداخته شود.
در صفحه 12 هم یک واقعه تاریخی مهم بررسی می‌شود؛ جدایی بحرین از ایران. بخوانید و ببینید تاریخ کشورمان چه اتفاقات تلخی در خود دارد و چه دردها که زیر پوست تاریخ جولان نمی‌دهد...

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر