jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۵۰۷۹   ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

باستان‌شناسان 16 نقاشی حک‌شده روی سنگ از حیوانات را در استان گانسو در شمال غربی چین کشف کردند که نمایانگر زیست‌بوم رو به تغییر این منطقه است.

به گزارش ایرنا، این آثار با قدمت 3500 سال، شامل تصاویری از گوزن‌ها، احشام و انسان‌های شکارچی است که در ارتفاع 2760 متری کوه «یومو» در منطقه کوهستانی «چیلیان» چین کشف شده است. بزرگ‌ترین گوزن نقاشی‌شده، 16 سانتی‌متر قد و 8 سانتی‌متر ارتفاع دارد که با چهار پای اندکی خمیده، ایستاده است. نقاشی یک گوزن دیگر نیز در حال دویدن، روی سنگ حک شده است. به گفته محققان، از آنجا که گوزن‌ها، گونه‌های حساس حیوانی در برابر تغییرات جوی هستند، این نقاشی‌ها می‌تواند سرنخی به شناخت آب و هوای باستانی منطقه کوهستانی چیلیان و شرایط زندگی شکارچیان محلی باشد. حدود 5000 نقاشی روی سنگ در بیش از 80 نقطه از کوه یومو پیدا شده که اکثرشان تصاویری از حیوانات باستانی به‌خوبی محافظت شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر