پیشواز از دربی 86 (قسمت 3)

داستان 5دهه دعوا در دربی

پنج شنبه و از ساعت 15:45 دو تیم استقلال و پرسپولیس در هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می روند تا برگزار کننده هشتاد و ششمین دربی تاریخ فوتبال ایران باشند.
کد خبر: ۱۱۲۵۳۳۸
داستان 5دهه دعوا در دربی

به گزارش جام جم آنلاین ، از زمانی که نخستین دربی برگزار شد تا امروز 49 سال می گذرد.

در ادامه جنجالی ترین دربی های این 49 سال را مرور می کنیم.

غوغای پرسپولیسی ها

نخستین دربی جنجالی تاریخ فوتبال ایران در تاریخ هفدهم بهمن سال 1348 رقم خورد. در واقع این چهارمین دربی تاریخ بود. در این مسابقه غلامحسین مظلومی گلزنی کرد تا استقلالی ها یک گل پیش بیفتند. اما در دقیقه 82 چهارمین دربی تاریخ ، نخستین جنجال تاریخ دربی های استقلال و پرسپولیس هم رقم خورد. پرسپولیس در این دقیقه گل مساوی را زد، گلی که پذیرفته نشد. عزیز اصلی دروازه بان سرخ ها یکی از معترض ترین بازیکنان پرسپولیس بود تا جایی که جلو رفت و به داور مسابقه سیلی زد. پرسپولیسی ها اعتراض خود را با ترک زمین ادامه دادند تا چند روز بعد فدراسیون فوتبال رای به پیروزی سه بر صفر تاج (استقلال) بدهد.

البته این اتفاق باعث شد تا فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد از این پس فقط از داوران خارجی برای دربی استفاده کند.

باز هم قیام پرسپولیسی ها

دومین جنجال تاریخ دربی پرسپولیس و استقلال حدود یک سال بعد رقم خورد. دو تیم اینبار در لیگ ایران مقابل هم صف آرایی کردند.

سرخابی ها تا دقیقه 78 یک بر یک مساوی بودند. عباس مژدهی برای استقلال و حسین کلانی برای پرسپولیس گل زده بودند. اما دقیقه 78 استارت دومین جنجال بزرگ تاریخ دربی تهران رقم خورد. وقتی داور حسین کلانی و مهراب شاهرخی را اخراج کرد پرسپولیسی پس از اعتراض شدید به داور زمین مسابقه را ترک گفتند، یعنی دقیقا کاری که یک سال پیش هم انجام داده بودند. باز هم فدراسیون فوتبال رای مشابهی را صادر و تاج (استقلال) را سه بر صفر برنده اعلام کرد. کلانی و شاهرخی نیز هر کدام با یک سال محرومیت از حضور در میادین فوتبال روبرو شدند. همایون بهزادی و مهدی لواسانی هم که با یکدیگر زد و خورد کرده بودند سه جلسه از همراهی تیمشان محروم شدند.

اتهام دوپینگی

دربی شانزدهم در تاریخ پانزدهم اردیبهشت سال 54 برگزار شد. این دیدار که از سری رقابت های جام تخت جمشید بود با برتری سه بر یک استقلال همراه بود. غلامحسین مظلومی دوبار و عباس مژدهی گلزنان استقلال بودند و صفر ایرانپاک گلزن پرسپولیس. این دربی، سومین دربی جنجالی تاریخ نام دارد. اینبار جنجال نه از سوی بازیکنان که از سوی مدیران دو باشگاه رقم خورد. مدیران پرسپولیس مدعی شدند بازیکنان تاج دوپینگ کرده اند تا جنجال بزرگی رقم بخورد. با منفی بودن نتایج آزمایش‌ها مدیران پرسپولیس پنج هزار تومان جریمه شدند.

تماشاگران دربی را نیمه کاره کردند

بیست و دومین دربی پرسپولیس و استقلال که 25آبان سال 58 برگزار شد یکی دیگر از دربی های جنجالی به شمار می رود. در این دیدار دوستانه استقلال با گل غلامرضا فتح آبادی یک بر صفر به پیروزی رسید. این دیدار دوستانه به مناسبت بزرگداشت علی دانایی فر برگزار شد. در دقیقه 75 ناگهان تماشاگران پرسپولیس به داخل زمین هجوم آوردند تا بازی متوقف شود.

هت تریک در ثبت 3 بر صفر

در تاریخ سی ام دی ماه سال 1373 سی و هشتمین دربی تاریخ برگزار شد، مسابقه ای که یکی دیگر از همان دربی های جنجالی تاریخ بود. دو تیم استقلال و پرسپولیس در نیمه نهایی لیگ آزادگان به مصاف هم رفته بودند. صادق ورمزیار (از روی نقطه پنالتی) و ادموند اختر برای استقلال و فرشاد پیوس (از روی نقطه پنالتی) و بهزاد داداش زاده برای پرسپولیس گل زدند. این دیدار با درگیری بازیکنان دو تیم و هجوم تماشاگران پرسپولیس نیمه تمام ماند. بار دیگر فدراسیون فوتبال حکم به برتری سه بر صفر پرسپولیس داد.

پس از این مسابقه فدراسیون فوتبال بازیکنان پرسپولیس را با محرومیت های سنگینی روبرو کرد. مجتبی محرمی سه سال، احمدرضا عابدزاده دو سال، رضا شاهرودی یک سال، فرشاد پیوس، بهزاد داداش‌زاده، امیر قلعه‌نویی، محمود فکری،صادق ورمزیار و مسعود غفوری‌های اصل هر کدام شش ماه، امیر عابدینی مدیر، محمد پنجعلی سرپرست، و دو پزشک تیم پرسپولیس نیز هر کدام یک سال با رأی کمیته انضباطی محروم شدند.

تاریخی ترین تساوی

دربی شماره 47 ، دوم مهر سال 78 برگزار شد. در این دیدار پرسپولیس از دقیقه 30 به بعد با اخراج 2 بازیکن خود 9 نفره شد. عمر مهنا داور عربستانی این بازی نادر محمدخانی و اسماعیل حلالی را با کارت قرمز اخراج کرد. دربی 47 یکی از تاریخی ترین دربی‌ها برای پرسپولیس شد چرا که با وجود بازی با 2 بازیکن کمتر در طول یک ساعت گلی از استقلال دریافت نکرد و آن مساوی بدون گل به اندازه یک برد برای هواداران پرسپولیس شیرین بود.

باز هم درگیری سرخابی ها

دو تیم استقلال و پرسپولیس در تاریخ نهم دی ماه سال 79 برگزاری کننده دربی شماره 49 بودند، این دربی اکنون به عنوان یکی از جنجالی ترین دربی های تاریخ یاد می شود. در این دیدار مهدی هاشمی نسب به عنوان بازیکن استقلال مقابل تیم سابقش پرسپولیس قرار گرفت. او گل دوم استقلال را زد و پس از گلزنی آنچنان از خود بیخود شد که غش کرد! تصویر غش کردن او یکی از عکس های جاودانه تاریخ دربی هاست. گل اول استقلال را محمد نوازی زده بود. گل های پرسپولیس را هم بهروز رهبری فرد (از روی نقطه پنالتی) و علی کریمی زدند. جنجال بسیار بزرگی که در این دیدار رقم خورد مشتی بود که پرویز برومند دروازه بان وقت استقلال به زیر چشم پایان رافت مهاجم پرسپولیس کوبید .پس از آن هم نوبت به حمید استیلی و محمد نوازی و تارتار و بقیه بازیکنان رسید که پس از سوت پایان بازی با مشت و لگد به جان یکدیگر بیفتند. این دعوا تاثیری بر نتیجه بازی نداشت ولی محرومیت هایی برای بازیکنان رقم زد و حتی شایعه شد چند بازیکن هم چند شب را در کلانتری مانده‌اند. داور این دیدار یانگ جو کیم بود.

پس از این دربی نیز دربی های جنجالی دیگری هم شاهد بودیم، همانند همان دیداری که استقلال بازی دو بر صفر برده را با هت تریک ایمون زاید سه بر دو باخت و یا دربی 83 که با درگیری کاپیتان های دو تیم یعنی رحمتی و حسینی همراه بود.

در دقایق پایانی سید جلال حسینی و سید مهدی رحمتی با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند که این درگیری در ادامه به درگیری فیزیکی تبدیل شد. در نهایت با وساطت سایر بازیکنان، این درگیری به پایان رسید. پس از گل دوم سرخپوشان، رحمتی و حسینی بار دیگر با یکدیگر درگیری پیدا کردند که این موضوع در نهایت به اخراج دروازه‌بان استقلال از زمین منجر شد.

دربی 86 در راه است، این دربی می تواند یک دربی پر از هیجان و دیدنی باشد و شاید هم دیداری که به جمع جنجالی های تاریخ می پیوندد.

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها