jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۱۶۰۲۷   ۰۴ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

موضوع ریزگردها در 15سال گذشته به عنوان پدیده نوظهور مخرب، محیط‌زیست خوزستان را تحت تاثیر قرار داده و با وارد کردن آسیب جدی به اقتصاد و سلامت مردم، باعث شده مهاجرت از استان خوزستان به دیگر استان‌ها به شدت افزایش یابد.

ریزگردهای داخلی و خارجی، تاثیرات منفی بر استان دارد و در فصلهای مختلف، شهرهای خوزستان را تحت تاثیر خود قرار میدهد. ریزگردهای خارجی از عراق و سوریه با وزش باد به داخل کشور وارد میشود و ریزگردهای داخلی که به دلیل کاهش آب رودخانهها و پروژههای غلط سدسازی و انتقال آب از خوزستان به سایر استانها صورت گرفته باعث شده آورد رودخانهها کاهش پیدا کند و تالابهایی که در انتهای رودخانهها قرار دارد خشک شده و از بین بروند که رسوبات این تالابها به عنوان یک معضل، با وزش باد بعضا تا 22 استان را تحت تاثیر خود قرار میدهد بطوریکه شاهدیم که تا دو سال قبل این ریزگردها تهران را نیز تحت تاثیر قرار میداد.

بنابراین حل معضل ریزگرد، حل یک مشکل ملی است و اگر فکری برای آن نشود، کشور را فلج خواهد کرد.

متاسفانه دولت در این زمینه همتی قوی از خود نشان نداده اما مجلس به مدت دو سال است که برای این موضوع ردیف بودجهای قرار میدهد. بر این اساس در سال 96 که در لایحه بودجه دولت پیشبینی برای ریزگردها وجود نداشت، نمایندگان مقدماتی را ایجاد کردند که 100 میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با ریزگردها تخصیص پیدا کند که با اذن مقام معظم رهبری این مبلغ درسال 96 تخصیص پیدا کرد.

در بودجه سال 97 نیز که اکنون در حال بررسی است، 150 میلیون دلار برای مبارزه با ریزگردها پیشنهاد شد که اختصاص این مبلغ نیاز به اذن مقام معظم رهبری داشت و با توجه به تذکر رهبری در مورد حل مشکل ریزگردها و همدردی ایشان، برای سال آینده نیز با اذن ایشان مقرر شد این مبلغ از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با ریزگردها اختصاص یابدکه امیدواریم این معضل سریعتر حل شود. قطعا این افزایش رقم سرعت کنترل ریزگردها را بیشتر خواهد کرد و ما از دغدغه های رهبر معظم انقلاب در این زمینه تشکر میکنیم.

عباس پاپیزاده

نماینده دزفول و رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر