jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۱۵۵۱۲ ۰۲ بهمن ۱۳۹۶  |  ۱۳:۴۰

فشار خون به مفهوم بالاتر بودن فشار درون رگ‌های بزرگ بدن از حد نرمال است. در فردی که بیماری مهم دیگری ندارد اگر فشار خون ماکزیمم از 140 میلی متر جیوه و فشار خون مینیمم از 90 میلی متر جیوه بالاتر باشد، اصطلاح فشارخون یا عبارت صحیح‌تر پرفشاری خون به آن اطلاق می‌شود. البته از قدیم این مقادیر به سانتیمتر جیوه بیان شده‌اند و اعداد 14 و 9 به ترتیب به عنوان مقادیر حداکثر نرمال ماکزیمم و مینیمم فشار خون تلقی می‌شوند.

چرا دچار فشار خون می‌شویم؟

بیماری فشار خون از جمله بیماریهای مزمن است، یعنی در بیشتر موارد سالها و گاهی تا پایان عمر با بیمار میماند و یکی از مهمترین اصولی که باید به بیماران آموخت این است که این بیماری در بیشتر موارد درمان نمیشود و بیمار باید با تغییر تغذیه و ورزش منظم در کنار مصرف دارو آنرا کنترل کند. روش صحیح زندگی شامل تغذیه صحیح یعنی خوردن میوه، سبزی و غذاهای دریایی فراوان، فعالیت ورزشی روزانه و جلوگیری از افزایش وزن است که باعث میشود درصد زیادی از افراد به فشار خون مبتلا نشوند و البته در شروع بیماری فشار خون نیز با همین تمهیدات میتوان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت. مصرف صحیح نمک نیز یکی از راههای کنترل فشار خون است زیرا درصد زیادی از مبتلایان به فشار خون با کم کردن نمک مصرفی میتوانند تاحد زیادی فشار خونشان را کاهش دهند. برای این منظور نخست باید غذاها با نمک کمتری پخته شوند. دوم اینکه از مصرف غذاهای شور مثل ترشیجات، خیارشور و... اجتناب شود و بهتر است برسر سفره از نمکدان استفاده نشود.

علت فشار خون چیست؟

در 80 درصد موارد هیچ علت مشخص و قابل درمانی برای این بیماری پیدا نمیشود. در این موارد فشار خون را بنیادی یا اساسی مینامیم و فقط با روشهای دارویی و غیر دارویی آنرا کاهش میدهیم. این مطلب به این معنی است که در20 درصد بیماران دچار فشار خون، بیماری خاصی که عامل فشار خون باشد یافت میشود و میتوان با درمان آن بیماری موجب خشکیدن ریشه فشار خون و درمان نهایی بیمار شد. یکی از بیماریهای مهم عامل فشار خون تنگی رگهای کلیه هاست، این بیماری باعث فشار خون شدید میشود که به سختی و با مصرف چند نوع دارو قابل کنترل است. بنابر این وقتی فشار خون شدید است و به دارو جواب نمیدهد باید با آنژیوگرافی رگهای کلیه وجود تنگی در این رگها را بررسی بکنیم. از دیگر بیماریهای عامل فشار خون، توموری به نام فئوکروموسیتوم است که در غده فوق کلیه تشکیل میشود. به دلیل رهاشدن ناگهانی آدرنالین این بیماران که در حالت عادی مشکلی ندارند، ناگهان دچار حملات شدید تپش قلب، عرق کردن و فشار خون شدید میشوند. راه درمان این بیماری جراحی و در آوردن تومور است.

پر کاری تیروئید از عوامل فشار خون است که باعث تند شدن ضربان قلب و بالارفتن فشار خون میشود . با درمان بیماری تیروئید فشار خون این بیماران هم کنترل میشود. زیادی کورتیزون در بدن و خوردن کورتون به مدت طولانی نیز از عوامل فشار خون هستند.

دکتر رضا کریمی

فوقتخصص غدد و متابولیسم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر