jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۱۱۳۲۶۳ ۲۵ دی ۱۳۹۶  |  ۰۹:۲۴

با چند باور نادرست در ارتباط با هوای سرد بیشتر آشنا شوید.

چند باور نادرست زمستانی

ورزش در هوای سرد برای سلامت مناسب نیست: ورزش در هوای سرد حتی می‌تواند مفیدتر از ورزش در هوای گرم باشد، زیرا بدن در هوای سرد باید سخت‌تر کار کند و این حالت باعث افزایش متابولیسم و سوختن کالری بیشتری می‌شود.

ورزش همچنین با افزایش هورمون اندروفین ـ یکی از هورمون‌های شادی ـ به مقابله با اختلال خلقی فصلی یا افسردگی زمستانی کمک می‌کند.

در زمستان دچار آلرژی نمی‌شویم: سرماخوردگی معمولا با آبریزش بینی آغاز می‌شود، اما این علامت می‌تواند ناشی از آلرژی باشد. بسته بودن در و پنجره‌ها در هوای سرد باعث می‌شود گرد و غبار و سایر ذرات معلق در محیط‌های بسته افزایش پیدا کنند و کیفیت هوا کاهش یابد. علائم آلرژی معمولا همانند علائم یک عفونت سینوسی که بهبود نمی‌یابد، احساس می‌شود.

هوای سرد باعث افزایش سردردهای میگرنی می‌شود: هرچند بیش از نیمی از مبتلایان به میگرن تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرند، اما میگرن اغلب به اشتباه به تغییرات دمایی ارتباط داده می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد شایع‌ترین عوامل آب و هوایی که بر میگرن تاثیر می‌گذارند رطوبت، فشار هوا و تغییرات آب و هوایی عمده در طول یک یا دو روز هستند؛ بنابراین وقتی هوای بیرون سرد است این نکات را در نظر داشته باشید.

مردان و زنان یکسان احساس سرما نمی‌کنند: آیا تاکنون توجه کرده‌اید دست و پاهای زنان زودتر از مردان در هوای سرد یخ می‌کند؟ دلیلش این است دمای هوایی که در آن بدن زنان و مردان، شروع به حفظ دمای خود می‌کند ـ و به آن نقطه تنظیم دما گفته می‌شود ـ دو سه درجه با هم تفاوت دارد.

وقتی دمای محیط تا دمای خاصی کاهش پیدا می‌کند، بدن با بستن جریان خون به دست‌ها و پاها سعی می‌کند گرمای خود را حفظ کند و این شرایط به سرد شدن دست‌ها و پاها منجر می‌شود. دمایی که در آن بدن زنان اقدام به بستن جریان خون به دست‌ها و پاها می‌کند نزدیک به 22 درجه سانتی‌گراد است، اما برای مردان، این دما حدود 19 درجه است.

منبع: The Active Times

مترجم: یاسمین مشرف

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش