با چند باور نادرست در ارتباط با هوای سرد بیشتر آشنا شوید.
کد خبر: ۱۱۱۳۲۶۳
چند باور نادرست زمستانی

ورزش در هوای سرد برای سلامت مناسب نیست: ورزش در هوای سرد حتی می‌تواند مفیدتر از ورزش در هوای گرم باشد، زیرا بدن در هوای سرد باید سخت‌تر کار کند و این حالت باعث افزایش متابولیسم و سوختن کالری بیشتری می‌شود.

ورزش همچنین با افزایش هورمون اندروفین ـ یکی از هورمون‌های شادی ـ به مقابله با اختلال خلقی فصلی یا افسردگی زمستانی کمک می‌کند.

در زمستان دچار آلرژی نمی‌شویم: سرماخوردگی معمولا با آبریزش بینی آغاز می‌شود، اما این علامت می‌تواند ناشی از آلرژی باشد. بسته بودن در و پنجره‌ها در هوای سرد باعث می‌شود گرد و غبار و سایر ذرات معلق در محیط‌های بسته افزایش پیدا کنند و کیفیت هوا کاهش یابد. علائم آلرژی معمولا همانند علائم یک عفونت سینوسی که بهبود نمی‌یابد، احساس می‌شود.

هوای سرد باعث افزایش سردردهای میگرنی می‌شود: هرچند بیش از نیمی از مبتلایان به میگرن تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرند، اما میگرن اغلب به اشتباه به تغییرات دمایی ارتباط داده می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد شایع‌ترین عوامل آب و هوایی که بر میگرن تاثیر می‌گذارند رطوبت، فشار هوا و تغییرات آب و هوایی عمده در طول یک یا دو روز هستند؛ بنابراین وقتی هوای بیرون سرد است این نکات را در نظر داشته باشید.

مردان و زنان یکسان احساس سرما نمی‌کنند: آیا تاکنون توجه کرده‌اید دست و پاهای زنان زودتر از مردان در هوای سرد یخ می‌کند؟ دلیلش این است دمای هوایی که در آن بدن زنان و مردان، شروع به حفظ دمای خود می‌کند ـ و به آن نقطه تنظیم دما گفته می‌شود ـ دو سه درجه با هم تفاوت دارد.

وقتی دمای محیط تا دمای خاصی کاهش پیدا می‌کند، بدن با بستن جریان خون به دست‌ها و پاها سعی می‌کند گرمای خود را حفظ کند و این شرایط به سرد شدن دست‌ها و پاها منجر می‌شود. دمایی که در آن بدن زنان اقدام به بستن جریان خون به دست‌ها و پاها می‌کند نزدیک به 22 درجه سانتی‌گراد است، اما برای مردان، این دما حدود 19 درجه است.

منبع: The Active Times

مترجم: یاسمین مشرف

جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها