jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۹۱۰۳۰   ۲۸ دی ۱۳۹۵  |  ۰۷:۴۸

همه چیز از زمانی شروع شد که تصمیم گرفتیم آنچه هستیم نباشیم. صبور بودیم و رئوف و با گذشت، تا زمانی که پشت فرمان خودرو نشستیم و یکباره تبدیل شدیم به موجوداتی که جان و مال و کرامت دیگران را تهدید می‌کنند.

گنج پنهان

کارها وقتی از قاعده خارج شد که چشم بر کرامت وجودی انسان بستیم و کم‌‌کم به خود گفتیم، آنچه مهم است من و خواسته‌های من است.

گنج‌های پیشینیان خود را از یاد بردیم که رهنمونمان می‌کردند «هرچه را که برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه را برای خود خوش نمی‌داری برای دیگران هم خوش ندار».

ندیدیم خود را که اگر تعارفی به دیگران می‌زدیم و راهی را باز می‌گذاشتیم که ابتدا دیگران عبور کنند، ریشه‌اش در عطوفت قلب، نوعدوستی و باورهای دینی مان بوده و هست. ندیدیم فرق ما و آن دیگران در چیست.

ندیدیم باطن آن دیگرانی را که منشا رفتارهایشان، جبر قوانین، منافع اقتصادی، عقوبت‌های اجتماعی و... است و هر جا که سایه این عوامل را بر سر خود احساس نمی‌کنند چنان فجایعی در جوامعشان بروز می‌کند که نمونه آن را در جنگ‌ها، زندان گوانتانامو، تیراندازی و قتل در مدارس و... شاهد بوده و هستیم.

زمانی که خودرو به جامعه ما وارد شد نتوانستیم رفتارهای مرتبط با کاربری آن را با فرهنگ غنی و ارزشمند خود وفق دهیم و نتیجه‌اش این شده است که همه‌مان در چنبره عواقب ناشی از رفتارهای ترافیکی‌مان گرفتار شدیم.

استفاده از فناوری در ابعاد مختلف زندگی از جمله حمل و نقل ناگزیر است پس تنها راه، اصلاح رفتارهای ترافیکی با الگوگیری از گنج‌های پنهان دینی و فرهنگی‌مان است.

پروردگار متعال در سوره اسراء می‌فرماید: «همانا فرزندان آدم را گرامی داشتیم» و این کرامت موهبتی الهی است که همزاد و همراه با خلقت جسمانی اوست.

حفظ کرامت دیگران بویژه حقوقی که با جان و مال و آینده آنان ارتباط دارد از اساسی‌ترین ارکان اخلاق اجتماعی یک فرد مومن است که خود را بنده خداوند کریم می‌داند.

کدام یک از ما عزیزی را در تصادف ناشی از عدم گذشت راننده دیگر از دست نداده‌ایم؟ اگر حدود 17 هزار نفری که سالانه جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می‌دهند، درک می‌کردند چه بر سر بازماندگانشان در ابعاد اجتماعی و اقتصادی و... خواهد آمد، شک نکنید رفتارشان را در رانندگی اصلاح می‌کردند یا بی‌درنگ عطای وسیله نقلیه را به لقایش می‌بخشیدند.

چه تضمینی است که با ادامه رفتارهای نادرست ترافیکی؛ من یا شما در زمره کسانی نباشیم که ممکن است در سال‌های آینده جان خود را از دست دهند.

پس قبل از آن که همه چیز زود، دیر شود و نقش من و شما به عنوان جان‌باخته یا عامل گیرنده جان در تصادفات شکل گیرد، در رفتارهای ترافیکی خود تجدید نظر کرده و به اصل خویش که کرامت خدادادی، عطوفت، مهربانی و گذشت است، باز گردیم.

سرتیپ دوم پاسدار تقی‌ مهری - رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
احسنت سردار .كو گوش شنوا
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر