این‌که هر فرد مالک وسیله نقلیه‌ای باشد به عنوان مصداقی از مالکیت خصوصی در جامعه مورد قبول است با این حال نحوه استفاده از وسیله نقلیه اما و اگرهایی دارد و استفاده از آن در هر شرایطی مجاز نیست. شرایط استفاده از وسیله نقلیه باید به گونه‌ای باشد که به دیگر شهروندان آسیب نزند.
کد خبر: ۹۷۸۷۴۷
بحران خودروهای تک‌سرنشین

در حالی که هم‌اکنون در ترافیک‌های سنگین راننده‌هایی را در خودروهای تک‌سرنشین می‌بینیم که نه‌تنها با حضورشان در خیابان‌ها، بار ترافیک را افزون می‌کنند بلکه نقشی مهم در افزایش آلودگی هوا دارند و این یعنی تضییع حق شهروندان دیگر.

برای حل بحران فراوانی خودروهای تک‌سرنشین، نخستین گام، توسعه حمل ونقل عمومی است، وقتی شهروندی مطمئن باشد که در فاصله‌ای کوتاه از محل کارش می‌تواند بسرعت، با آرامش و بدون تنش و بحران از وسیله نقلیه‌ای عمومی استفاده کند طبیعتا به سوی استفاده از این نوع وسایل به جای استفاده از خودروی شخصی و ماندن در ترافیک ترغیب می‌شود.

گام دیگر، مساله تغییر نگرش مردم نسبت به استفاده از وسیله نقلیه شخصی است. اگر مردم به این باور برسند که استفاده نادرست از وسیله نقلیه شخصی تضییع حقوق انسان‌های دیگر است و در این زمینه فرهنگسازی شود آنگاه مسلما به فکر استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی، می‌افتند یا راه‌هایی خلاقانه برای کاهش شمار خودروهای شخصی پیدا می‌کنند.

برای نمونه در برخی از کشورها، شماری از هم‌محله‌ای‌ها،‌ همسایه‌ها، هم‌مسیر‌ها یا همکارها گروه‌هایی کوچک تشکیل می‌دهند و با یکدیگر قرار می‌گذارند تا هر روز از هفته فقط یک نفرشان خودروی شخصی‌اش را به خیابان ببرد و مسئولیت رساندن دیگران را به محل کار یا منزل عهده‌دار شود البته از این نوع طرح‌ها فراوان است؛ طرح‌هایی هوشمندانه که نشان می‌دهد هر یک از شهروندان به خودی خود می‌تواند نقشی در کاهش بار ترافیکی و آلودگی هوای شهرشان داشته باشد.

سردار تقی مهری - رئیس‌پلیس راهور ناجا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
من
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۲۴ آذر ۱۳۹۵
۰
۰
اقتصاد و صنعت ما خلاصه شده در خودرو و مسكن حالا كه به آخر رسیده از مردم می خواهید سوار نشن ؟ برید سیاست و اقتصاد تان را درست كنید تا مردم به نتیجه مطلوب برسن .اگر مشكلی است این طرح و نقشه شما بوده و مردم همانی انجام می دهند كه طراحی را شما كرده اید .

نیازمندی ها