jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۶۸۵۲۱   ۲۶ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

در بحث ازدواج هم‌کفو بودن از همه لحاظ بسیار مهم است. ازدواج یک فرد مجرد با زن یا مردی که دارای بچه است، نمی‌تواند زندگی راحت و بی‌دردسری باشد.

چون حتی اگر چنین مرد و زنی با هم ازدواج کنند، این ازدواج ممکن است از روی عشق و هیجان بوده باشد نه از روی عقل. این احتمال هم وجود دارد که فرد در عمل انجام شده قرار گرفته است. یعنی این‌که فرد در زندگی‌اش کمبودهایی داشته یا این‌که به مرد یا زن مورد نظر بشدت دلبسته شده و حالا نمی‌تواند از آن دل بکند و به همین خاطر به ازدواج با او تن می‌دهد.

زمانی که دو نفر با هم ازدواج می‌کنند، نیازهایشان متفاوت می‌شود. تفکر و نگرشی که فرد قبل از ازدواج داشته بعد از آن تغییر می‌کند. یعنی ممکن است نتواند همسرش را با وجود یک بچه یا بچه‌هایی بپذیرد.

دوم، رفتارهایی که از طرف مقابل می‌بیند، ممکن است به شکلی منجر به بروز نارضایتی در زندگی مشترک شود. یعنی ناهم‌کفو بودن بیشتر به چشم بیاید. فردی که با وجود بچه وارد زندگی مشترک می‌شود، احساس مسئولیت مضاعفی در خود احساس می‌‎کند. همیشه به این فکر می‌کند که نکند همسرم فکر کند که توجه کمی به فرزندش دارم. اگر بچه در مرحله‌ای از رشد باشد که بتواند شکایت نامادری یا ناپدری‌اش را به پدر یا مادرش بکند، ممکن است همسر از این بترسد که فرزند به پدر یا مادرش بگوید که کتک می‌خورد و همین مساله رابطه بین زوجین را دچار گسستگی کند. در هر صورت ما ازدواج مجرد با مرد یا زنی که بچه‌دار است را توصیه نمی‌کنیم.

ازدواج زن یا مردی که هر دو بچه‌دار هستند نیز باز به نظر من معقول نیست و توصیه نمی‌کنم. چون با این‌که از این نظر همکفو هستند، اما مشکلات دیگری در زندگی‌شان به وجود می‌آید و ممکن است زن یا مرد فکر کند که همسرش بیشتر از این‌که به بچه او رسیدگی کند، به بچه خودش توجه دارد. ممکن است توجهات همسر به چشم مرد یا زن نیاید و احساس قدرنشناسی به فرد دست دهد.

دکتر پرویز رزاقی/ روان‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر