زمان هر چه می‌گذرد جمعیت عشایر کشور کمتر می‌شود؛ این را اعدادی که از سال 1245 تاکنون ثبت شده بخوبی نشان می‌دهد. در این سال 6/38 درصد جمعیت ایران را عشایر تشکیل می‌دادند که صد سال بعد در سال 1345 این رقم به 5/9 درصد از جمعیت کل کشور کاهش یافت. طبق سرشماری سال 87، عشایر ایران متشکل از 213 هزار و 173 خانوار هستند؛ یعنی معادل 6/1 درصد از جمعیت کل کشور و در حدود یک میلیون و 186 هزار نفر.
کد خبر: ۹۵۶۸۱۸

کاهش جمعیت عشایری کشور در طول سال‌ها به کاهش جمعیت دانش‌آموزان عشایر نیز منجر شده به طوری که طبق آمار اداره کل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور در سال تحصیلی گذشته در 23 استان کشور فقط 168 هزار نفر در مقاطع سه‌گانه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تحصیل کردند.

این دانش‌آموزان در 6120 مدرسه عشایری درس می‌خوانند که 181 مورد از آنها مراکز شبانه‌روزی است. البته به علت پراکندگی زیستگاه‌های عشایر و مسلما حضور آنها در مناطق صعب‌العبور، تاسیس مدارس عشایری کار دشواری است ولی تاکنون تا آنجا که امکانات اجازه داده برای جلوگیری از بازماندن دانش‌آموزان عشایری از تحصیل، مدارس دو، سه نفره نیز برپا شده، این در شرایطی است که تا امروز بیش از 700 مدرسه کوچرو نیز لپ تاپ دریافت کرده‌اند تا بلکه فاصله سخت‌افزاری میان مدارس عشایری و شهری و روستایی کمتر شود.

با این حال اما کمبود مدارس شبانه روزی و نیز مدارس متوسطه هنوز در مناطق عشایری احساس می‌شود. این کمبود سبب شده تا دانش‌آموزان این مناطق بویژه دختران از ادامه تحصیل باز بمانند و به جرگه جمعیت کم‌سواد کشور بپیوندند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها