jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۹۴۰ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

تازه‌ترین آمارهای استخراج شده توسط وزارت صنعت از اوضاع نگران‌کننده صنعتی کشور در سال 94 حکایت دارد؛ به نحوی که بیشتر بخش‌ها در این سال، رشد بالای منفی را تجربه کردند.

افزایش تولید و مثبت شدن رشد صنعتی که یکی از افتخارات عملکردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 93 به شمار می‌رفت، درحالی بود که فضای بخش صنعت و معدن کشور بخصوص در آمارها و ارقام، بعد از گذشت چند ماه فضای واقعی به خود گرفت و از فصل دوم سال 94، بتدریج آثار سیاست‌های صنعتی و معدنی کشور هویدا شد. آنجا که رشد بخش صنعت و معدن کشور کم‌کم رو به کاهش گذاشت و سرانجام آن‌گونه که آمارهای مرکز آمار ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و حتی پژوهش‌های سفارشی فعالان اقتصادی به موسسات پژوهشی بانک مرکزی روایت می‌کنند، این رشد بشدت منفی شد. البته تا این لحظه هنوز هم آمار قطعی رشد صنعتی و معدنی کشور برای کل سال 94 هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است و در گزارش رسمی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه وضعیت شاخص‌های بخش صنعت و معدن و تجارت کشور در سال 94 تهیه کرده، فقط رشد 9 ماهه آن هم به روایت مرکز آمار ایران اعلام شده است. بر این اساس نرخ رشد صنعت منفی یک درصد و رشد بخش معدن منفی 2 درصد اعلام شده است، یعنی در مجموع گروه صنایع و معادن منفی 2/1 درصد رشد را تجربه کرده است.حال اما گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت حکایت از این دارد که تولید کالاهای منتخب صنعتی در بهترین حالت با منفی 4 دهم درصد و در بدترین حالت 5/57 درصد در سال 94 بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر