jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۶۲۵ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

آثار این دوره از مسابقه کاریکاتور هولوکاست بسیار بالاتر از سطح انتظار بود. به‌عنوان داور این رویداد اصلا انتظار نداشتم چنین آثار با کیفیتی را ببینم. بخصوص هنرمندان اروپایی در زمینه هولوکاست، کاریکاتورهای بسیار خوبی فرستاده بودند. معمولا انتخاب آثار در مسابقات کاریکاتور به دو لحاظ کار دشواری است؛ یکی محتوا و دیگری تکنیک اثر. اما در این مجموعه که آثار را داوری کردیم، انتخاب آنها خیلی سخت نبود و می‌شد کارهای قوی را براحتی جدا کرد. یعنی از نظر تکنیک به‌کار گرفته شده در آثار، برخی کارها آنقدر قدرت داشت که براحتی می‌شد آنها را مشخص کرد.

اما درباره محتوای آثار برای من به‌عنوان یک هنرمند جالب است که چطور در جهان غرب که دم از آزادی بیان زده می‌شود، هنرمندان حق ندارند سراغ موضوعی مثل هولوکاست بروند و درباره آن صحبت کنند. با توجه به این‌که معمولا هنرمندان ترجیح می‌دهند بدون مشکل سیاسی و دغدغه کار خود را انجام دهند، باید گفت هنرمندانی که جرات و جسارت به خرج دادند و در این مسابقه شرکت کردند، هنرمندانی هستند که به اصطلاح جگر دارند. اینها هنرمندان جوانمرد و آزادیخواهی هستند که هر جا حرف مظلومیت و حق و حقیقت است، پا پیش می‌گذارند. برای من به‌عنوان یک هنرمند، مرگ هر انسانی دردناک است و فرقی نمی‌کند این انسان مسلمان باشد یا یهودی یا لائیک، اما این سوال واقعا وجود دارد که چرا اینقدر درباره هولوکاست اغراق شده است و چرا انتقام کاری را که آلمان نازی با یهودی‌ها کرد، مردم فلسطین باید پس بدهند؟

درباره روند داوری هم باید عنوان کنم، آثار را در کنار داوران دیگر روی دیوار بررسی کردیم. به گمانم این شیوه خیلی بهتر از این است که داوران پشت میز بنشینند و آثار را به‌صورت دیجیتال ببینند. ما داوران، آثار را روی دیوار دیدیم و هر کدام نمره و امتیاز خود را دادیم و در آخر براساس مجموع امتیازها، آثار برتر انتخاب شد. فکر می‌کنم این شیوه داوری واجد استانداردهای لازم بود.

محسن نوری‌نجفی

هنرمند کاریکاتوریست

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر