jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۰۴۵۹۹ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۷:۲۰

تهدید‌ها علیه جنگل‌های مانگرو را می‌توان به عوامل طبیعی و انسانی تقسیم کرد؛ خشکسالی از عوامل طبیعی محسوب می‌شود، چون استانی مانند هرمزگان بشدت تحت تاثیر آن قرار دارد. نباید فراموش کرد که بارندگی در رشد و حیات رویشگاه‌های مانگرو نقش بسزایی دارد، چون سبب می‌شود رسوب‌ها از بالا دست وارد این رویشگاه‌ها شده و مانع شیوع آفت در جنگل‌های مانگرو شود.

تهدید‌های طبیعی و انسانی

از عوامل انسانی نیز می‌توان به آلودگی نفتی که سبب خشک شدن ریشه‌های درختان در جنگل‌های مانگرو می‌شود، اشاره کرد. افزون بر این رفت و آمد شناورها نیز برای این رویشگاه مخرب است، چون به ریشه‌های آنها آسیب وارد می‌کند.

به همین دلیل چنانچه قصد استفاده از این رویشگاه‌ها برای صنعت گردشگری وجود دارد باید قایق گردشگران به آرامی در این رویشگاه‌ها تردد کند.

در برخی مناطق، حرکت شن‌های روان نیز به تهدیدی برای این رویشگاه‌ها بدل شده چون با پوشاندن ریشه‌های درختان، سبب آسیب دیدن آنها می‌شود.

علاوه بر این موارد باید از ساخت اسکله‌های جدید یا راه‌اندازی آب شیرین کن‌ها به عنوان تهدیدی برای این رویشگاه‌ها یاد کرد، چون پساب آب‌شیرین‌کن‌ها با شور کردن آب، سبب آسیب دیدن رویشگاه‌های حرا می‌شود. به نظر می‌رسد مسئولان باید به گونه‌ای عمل کنند تا در کنار تامین آب شرب بومیان منطقه به جنگل‌های حرا نیز آسیب وارد نشود.

دکتر حسین پرورش

رئیس دانشکده منابع طبیعی بندرعباس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر