jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۹۸۰ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

اگر گذرتان به میدان مشق افتاد، حتما به موزه ایران باستان (ملی) سر بزنید. موزه‌ای که در بردارنده تاریخ غنی ایران زمین است. بخشی از این موزه به مفرغین لرستان اختصاص دارد. دست‌افزارهایی که کارشناسان قدمت آن را به دوره عصر طلایی مفرغ‌ مرتبط می‌دانند.

پژوهشگران معتقد هستند، کاسی‌ها که قبایلی کوهستانی بودند و در آن زمان در میان آشور و عیلام که لرستان کنونی است زندگی می‌کردند، سازنده این مصنوعات مفرغی هستند. درواقع این اشیای مفرغی که درموزه ایران باستان نگهداری می‌شوند شامل ابزار و ادوات جنگی هستند که برخی با توجه به نیاز روز و برخی با توجه به باورهای مردمان آن زمان ساخته شده است. این ادوات از شمشیر و سرگرز تا آویزها و دهنه اسب و زیورآلات حتی اسباب بازی‌های مختلف را شامل می‌شود.

در این میان مجسمه‌های کوچک انسان و حیوانات، انواع طلسم یا بت‌ها نیز دیده می‌شود. عناصری که با توجه به شکل ظاهری‌شان بیشتر برای باروری و نیکو دانستن این امر ساخته شده‌اند. سایت موزه ملی مجسمه مفرغی معروف به جنگجوی لرستان با کتیبه‌ای میخی بابلی جدید از پشت‌کوه لرستان (500 ـ 900 پیش از ‌میلاد)، پیاله کوچک مفرغی با نقش دژ و انسان بالدار از ورکبود ایلام ( 1000 پیش از میلاد) را به عنوان اشیای مفرغی ارزشمند این بخش معرفی می‌کند، اما زیبایی و ظرافت این مصنوعات که نشان از چیره‌دستی هنرمندان این دوره دارد و البته نمادی از باورهایشان است چشم مخاطبان را خیره می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر