jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۱۶۹۷۴ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۱۱:۱۶

گزیده عناوین روزنامه های صبح سه شنبه

صنایع جذاب در پساتحریم

«اقتصاد ایران پس از توافق از دکل نفتی تا فرودگاه قشم »،«دوئل آشکار برای قیمت‌گذاری خودرو»،« روایتی از مصباحی مقدم:برخورد آیت الله مهدوی کنی با احمدی نژاد»، « نه تمدید، نه توقف، توافق و دیگر هیچ /عیدی هسته ای در راه»،«همه شناسنامه کاری می گیرند»،« بازار داغ دفاتر طلاق توافقی»،«بی حجابی جرم است و با آن برخورد می شود»، «افغانی ها مدیربازار زعفران ایران شده اند!» و « صنایع جذاب در پساتحریم » از مهمترین عناوین صفحات اول روزنامه های صبح امروز هستند.

صنایع جذاب در پساتحریم

دنیای اقتصاد:صنایع جذاب در پساتحریم

تحلیلگران اقتصادی همزمان با پایان مذاکرات هسته‌ای ضمن ارزیابی فضای کلان اقتصاد ایران به تحلیل‌هایی در مورد بخش‌های جذاب سرمایه‌گذاری پرداخته‌اند. خبرگزاری رویترز در تحلیلی، بخش‌های سیمان، فولاد و برق را از جمله مهم‌ترین بخش‌هایی دانسته‌اند که همزمان با احیای اقتصاد ایران با افزایش تقاضای چشمگیری روبه‌رو خواهند شد. علاوه‌بر این کالاهای واسطه‌ای، ‌پیش‌بینی شده است با افزایش درآمد سرانه در سال‌های آتی تقاضا برای محصولات مصرفی از جمله گندم، ذرت و برنج نیز افزایش خواهد یافت.

باشگاه اقتصاددانان: در حالی که توافق هسته‌ای بین ایران و غرب قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد، تحلیلگران بین‌المللی ضمن ارزیابی فضای اقتصادی ایران به تحلیل‌هایی در زمینه صنایع مورد علاقه سرمایه‌گذاران در دوران جدید پرداخته‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی که به لغو تحریم‌های ایران منجر خواهد شد، می‌تواند بازار نفت را با مازاد عرضه مواجه کند؛ اما با احیای اقتصاد ایران، بازار‌هایی مانند سیمان و فولاد با رشد تقاضا روبه‌رو خواهند بود. مقامات مذاکره‌کننده اعلام کردند به توافق نزدیک هستند. این توافق موجب محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران و رهایی این کشور از تحریم‌ها خواهد شد. در این گزارش آمده است تحلیلگران عمدتا روی نفت متمرکز شده‌اند تا تاثیر لغو تحریم‌ها بر بازارهای بین‌المللی کالا را ارزیابی کنند.

زمان لغو تحریم‌هایی که موجب کاهش صادرات نفت ایران شده، تحریم تسلیحاتی شورای امنیت و توقف برنامه موشکی بالستیک ایران از مسائل مهم مورد اختلاف دو طرف مذاکره گزارش شده است. به‌علاوه، ایران بخشی از بزرگ‌ترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد. این کشور قبل از تحریم‌ها تا روزی 3 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد؛ اما با این وجود، حتی اگر این هفته به توافق هسته‌ای دست یابند، شروع صادرات نفت ایران بدون محدودیت تحریمی نیز زمان خواهد برد؛ زیرا تحریم صادرات نفت ایران باید به صورت قانونی برداشته شود و زیرساخت‌های نفتی ایران به روز شود. نیک شارما، مدیر بخش تحقیق و مشاوره موسسه آی اچ اس گفت: «ایران می‌تواند حدود 200 هزار بشکه در روز به صادرات نفت خود بیفزاید که این رقم قابل توجهی محسوب نمی‌شود. وی در ادامه پیش‌بینی کرد برای اینکه ایران بتواند صادرات نفت خود را به یک میلیون بشکه دیگر افزایش دهد، به حداقل 18 ماه زمان نیاز دارد.»

موسسه انرژی اکونومیکس ژاپن نیز در این خصوص گفت که اگر توافقی منعقد شود، تولید نفت ایران تا نیمه دوم سال 2016میلادی معادل 700 تا 800 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. اما در حالی که پتانسیل افزایش صادرات نفت ایران قبلا تاثیر عمده خود را بر بازار گذاشته است، تحلیلگران می‌گویند دیگر بازارها نظیر بازار سیمان، فولاد و محصولات کشاورزی نیز از لغو تحریم‌های ایران متاثر خواهند شد.یان کلاکستون، مدیر شرکت کشتیرانی تایلندی تورسن در این باره گفت: «پس از سال‌ها نادیده گرفتن، اگر تحریم‌ها لغو شود، درآمد حاصل از صادرات نفت ایران موجب ایجاد یک طرح توسعه زیرساختی خواهد شد که به فولاد، برق و سیمان نیاز خواهد داشت.» وی در ادامه افزود: «بنابراین بازار سیمان و بازار فولاد که برای ساخت‌وساز مورد نیاز هستند، می‌توانند بیش از سایر بازارها با تقاضا روبه‌رو شوند و در پی آن نیز برای رفع کمبودها واردات از کشورهای هند، خاورمیانه و چین صورت می‌گیرد.»به گفته کلاکستون، ایران به محصولات کشاورزی نظیر برنج، گندم و سویا نیاز خواهد داشت و همزمان با رشد تولید ناخالص داخلی و افزایش درآمدها، تقاضا برای واردات گندم، ذرت و برنج افزایش خواهد یافت که این محصولات می‌تواند از کشورهایی مانند تایلند، هند، آمریکا و آمریکای جنوبی به اضافه دریای سیاه فراهم شود. ایران درگذشته یکی از صادرکننده‌های مهم سنگ آهن به چین بوده است؛ این در حالی است که به گفته تحلیلگران، به دلیل افزایش عرضه جهانی و کاهش شدید قیمت‌ها، بعید است ایران صادرات سنگ آهن به چین را در مقادیر بالا از سر بگیرد.

ایران جذاب، اما پرریسک

روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارشی به این نکته اشاره کرد که با احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای بین ایران با گروه 1+5 سرمایه‌گذاران بین‌المللی مشتاق ورود به بازار ایران هستند.

در این گزارش آمده که هتل‌های تهران از ماه‌ها پیش شاهد ورود و خروج تجار بین‌المللی بوده‌اند. زمان بازدید این هیات‌های تجاری خارجی از ایران قبل از حصول توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی بوده و این تجار به بررسی ‌ظرفیت‌های بازار ایران پرداختند.

این گزارش خاطرنشان کرده که ذخایر نفت و گاز ایران، این کشور را به یکی از بزرگ‌ترین دارندگان نفت و گاز در جهان تبدیل کرده است. در بخش دیگری از این گزارش، به فرصت‌های اقتصادی در ایران مانند بازار سرمایه، بخش‌های صنعتی و خیل عظیمی از جمعیت که خواستار خدماتی چون ارتباطی و بانکی هستند، به‌عنوان بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری در ایران اشاره شده است.


در این گزارش، به تحریم‌ها به‌عنوان مانعی برای ورود بسیاری از شرکت‌های خارجی به ایران اشاره شده اما عنوان شده است که با وجود تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، اقتصاد ایران به دلیل قدمت صنعت این کشور و سطح بالای تحصیلات و جمعیت 80 میلیونی، خود را سرپا نگه داشته است. با نزدیک شدن به حصول توافق احتمالی فرصت‌ها به روی تجارت بین‌المللی گشوده خواهند شد. با اینکه مذاکره‌کنندگان هنوز به توافق نرسیده‌اند، تجار خارجی به سوی ایران روانه شده‌اند. این خبرگزاری ضمن بر شمردن اینکه مهم‌ترین گام برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، لغو تحریم‌های بانکی است، افزود از این طریق پول‌های بلوکه شده ایران می‌تواند به اقتصاد این کشور بازگردد. تحلیلگر خاورمیانه و شمال آفریقا، هنری اسمیت به تلگراف گفت: «تحریم‌های بانکی جزو اولین اقداماتی است که باید برداشته شود.» وی افزود: «بازار‌های ایران برای سرمایه‌گذاران جذاب است اما با ریسک‌هایی نیز همراه است.»

دنیای اقتصاد

-عبور اروپا از ماراتن مذاکرات آتن
-بازگشت دلار به آبان 93
-اقتصاد ایران پس از توافق
-صنایع جذاب در پساتحریم

خراسان

-روحانی:پایبندی به عفاف و حجاب باید از مدارس و دانشگاه ها شروع شود
-دلخوش به افزایش صادرات، دل نگران از هجوم دلارهای نفتی
-ماراتن نفس گیر دیدارها در وین
-آغاز عملیات آزادسازی استان الانبار

جام جم

-قدرت منطق ایران در نبرد اراده ها
-بنیان ضعیف بنیادهای فرهنگی
-از دکل نفتی تا فرودگاه قشم
-یک پدیده در 2 نما

سیاست روز

-پادشاه عربستان باردیگر ساختار قدرت را به نفع خود و فرزندانش تغییر داد
-برخورد آخرین گام توافق هسته‌ای با موانع آمریکایی
-سه تن از فتنه‌گران ممنوع‌الخروج شدند
-دوئل آشکار برای قیمت‌گذاری خودرو

شرق

-بازداشت بیش از صد نفر از وکلا و فعالان حقوق بشر در چین
-خشک شدن چشمه مانع ثبت جهانی طابق بستان نمی شود
-روایتی از مصباحی مقدم:برخورد آیت الله مهدوی کنی با احمدی نژاد
-توافق در قرنطینه

ابرار

-سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبر داد: ضابطه جدید برای طرح استیضاح وزراء در صحن علنی
-تمرکز مذاکره کنندگان بر معدود مناقشه های باقی مانده
-رسول نجفیان:هنرمندان را در شبکه های اجتماعی آزاد بگذارید
-سکوت کری درباره احتمال تمدید مذاکرات

آرمان

-سخنگوی قوه قضائیه خبر داد:آخرین وضعیت پرونده های دکل گمشده فرودگاه قشم و میلیارد نفتی
-فرمانده سابق ناجا:به عنوان شاهد به دادگاه می روم
-نه تمدید، نه توقف، توافق و دیگر هیچ /عیدی هسته ای در راه
-جزئیات برنامه نفتی ایران در آمریکا

آفتاب

-ایران فردا
-سه شنبه تاریخی
-امیرکبیر عصر ما

اعتماد

-بمباران شیمیایی سردشت در تئاتر قطب الدین صادقی
-احمدی مقدم:به دادگاه مرتضوی می رود
-نگرانی حداد عادل از تکرار مجلس ششم
-صبح توافق

افکار

-آغاز مذاکرات نفتی ایران -اروپا
-غرب مجبور به عقب نشینی شد
-همه شناسنامه کاری می گیرند
-وقت اضافه تمام شد

ایران

-برنامه دولت برای دارایی های آزاد شده
-بازداشت یک متهم پرونده دکل نفتی
-گام آخر در مناقشه 12 ساله
-بازار داغ دفاتر طلاق توافقی

جمهوری اسلامی

-رئیس جمهور:به وعده عمل کرده ام در مصاف سخت و پیچیده مذاکرات، پیروزیم
-رهبران اروپا درباره بحران مالی یونان به توافق رسیدند
-گام های پایانی مذاکرات هسته ای

جوان

-اقیانوس کم عمق شبکه های اجتماعی دریای علم نمی شود
-سوال و جواب از وزیرعلوم گزینه اول مجلس
-بی حجابی جرم است و با آن برخورد می شود
-کشاکش مذاکرات به امروز

راه مردم

-حمایت دستگاه قضا از سرمایه گذاری خارجی در کشور
-پشت پرده رشد فزاینده بدهی دولت به بانک ها
-پنج عامل سرطان های سرو گردن را بشناسید
-تعلل دولتی ها قاچاقچیان را خوشحال کرد

رویش ملت

-موقعیت اسلامگرایان در اروپا به خطر افتاد
-لحظه تاریخی برتری مذاکره بر مقابله
-اولاند:حصول توافق نزدیک است
-عملیات پس گرفتن انبار آغاز شد

سایه

-رئیس دانشگاه آزاد:شهریه متغیر دانشگاه​ آزاد افزایش می یابد
-افغانی ها مدیربازار زعفران ایران شده اند!
-رشد 8 هزار واحدی بورس طی دو هفته
-تصمیم نهایی در ایران و آمریکا

شهروند

-ضیاءالدین خرمشاهی:توسعه اقتصادی رابطه مستقیمی با شاد بودن دارد
-گزارشی از اجرای طرح همای رحمت:شبگردی مهربانی در کوچه پس کوچه های تهران
-تهران در انتظار وین در تعلیق

عصر ایرانیان

-محسنی اژه ای در نشست خبری اعلام کرد؛ بازداشت هیات مدیره میزان، دستگیری 4 وکیل متخلف و 4 کارمند دستگاه قضایی
-محسنی بندبی هشدار داد:البرز، خراسان رضوی و کرمانشاه 3 استان پر طلاق
-رئیس دفتر پادشاه عربستان هم عزل شد
-سایه مذاکرات روی بازار طلا و ارز

قانون

-از آرش تا ظریف/ ما برای آن که ایران گوهر تابان شود خون دل ها خورده ایم
-سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری خارجی ها در ایران
-اولویت های رئیس جمهور بعد از توافق
-یک بازداشتی در پرونده دکل دزدی

مردم سالاری

-رییس پلیس راهور خبر داد:بازنگری جریمه تخلفات رانندگی در کمیسیون اجتماعی دولت
-واکنش احمدی مقدم به حضور در دادگاه:به عنوان گواه به دادگاه می روم
-منصور ضابطیان: چرا رادیو هفت موفق بود؟
-جهان در انتظار اعلام نتایج ماراتن هسته ای

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر