jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۸۰۷۱۴۲ ۲۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۸:۰۰

با وجود پیشرفت علم پزشکی و افزایش وسایل درمان بیماران هنوز عده‌ای شیاد هستند که با ادعاهای پوچ و واهی مردم را فریب می‌دهند و به‌عنوان پیشگویی و رمالی جیب خلق‌الله را خالی می‌کنند. چند روز قبل مرد کر و لالی که مدعی رمالی و دعانویسی بود به‌وسیله ماموران انتظامی شهرستان مشهد دستگیر شد.جالب این بود که این مرد کر و لال مشتریان پر و پا قرصی داشت و چون ادعا می‌کرد نظر کرده است، کسانی که به او مراجعه می‌کردند و قیافه ظاهرفریبش را می‌دیدند، به وی ایمان و اعتقاد عجیبی پیدا می‌کردند.

شیاد کر و لال؟!

جلال، مرد کر و لال 45 ساله‌ای که فاقد شناسنامه هم است و با یک قیافه مقدس‌نما و ظاهرفریب هیچ‌گونه مشخصات دیگری ندارد، چندی پیش به مشهد آمد و در یکی از مسافرخانه‌ها اقامت گزید.

وی که فقط یک کیف بزرگ و مقداری کاغذ سفید و نوشته‌هایی مخصوص اوراد و ادعیه با خود داشت پس از آن‌که سر و وضع خود را به‌طور مردم‌فریبی آراست برای امرارمعاش شغل سرکتاب بازکنی و رمالی را پیشه کرد، چون شخصا نمی‌توانست با مشتریانش گفت‌وگو مذاکره کند به فکر انتخاب دستیار افتاد و شخصی به نام رضا را که کورسوادی داشت به دستیاری انتخاب و به سمت منشی مخصوص و مترجم خود تعیین کرد. آن‌وقت بین مردم شایع کرد که من نظر کرده هستم و با این ادعا به عده مشتریانش افزوده شد.

چندی پیش همسر آقای اعلمی یکی از اهالی مشهد دچار اختلال حواس شد و وی را برای معالجه نزد چند پزشک امراض روحی بردند و نتیجه نگرفتند. حتی مدتی هم وی را در تیمارستان بستری کردند و باز هم معالجه نشد. آقای اعلمی که از معالجه همسرش مایوس شده بود دست به دامن دعانویس‌ها شد و پس از پرس و جوی بسیار بالاخره جلال را که می‌گفتند نظرکرده است برای معالجه همسرش انتخاب کرد و نزد او رفت.

جلال مدتی زن بیمار را ورانداز کرد و پس از مکث کوتاهی دستوراتی به منشی و مترجمش رضا داد و همدستش نیز دستورات او را ترجمه کرد و دعایی نوشت و مبلغ 900 ریال حق‌المعالجه دریافت کرد.

سرانجام آقای اعلمی فهمید که این دعانویس و همدستش حقه‌باز و شیادند و به همین دلیل به کلانتری محل رفت و شکایت کرد. ماموران کلانتری به محل کار جلال و همدستش رفتند ولی همین که چشم آنها به پلیس افتاد، رضا پا به فرار گذاشت و جلال دعانویس کرولال دستگیر شد و با پرونده به دادسرا اعزام شد.

جلال وقتی خود را گرفتار دید مبلغ 750 ریال موجودی جیب و ساعت مچی خود را به شاکی داد تا از شکایت خود صرف‌نظر کند، اما شاکی هم زرنگی کرد و پول و ساعت را گرفت ولی از شکایتش صرف‌نظر نکرد.

با این‌که جلالی نمی‌توانست حرف بزند، به هر ترتیب بود از او بازجویی شد، ولی جالب این‌که در بازرسی از کیف وی چند برگ سفید و یک نامه مارک ارتش شاهنشاهی با امضای یک سرهنگ به‌دست آمد. در این نامه نوشته شده بود: جلال‌الدین نظر کرده است و از حس شنوایی و تکلم محروم است ولی در پیشگویی و اعلام گذشته به حد کافی و وافی اظهار حقایق دارد. اینجانب شخصا با مشارالیه برخورد و از حضورش استفاده کردم.

تپش (ضمیمه چهارشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر