jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۹۸۰۰۶ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۹:۴۷

اینترنت شبکه پر رونق ارتباطی است که اغلب توسط هنجارشکنی افرادی تبدیل به محیطی ناسالم برای اشخاص و جامعه میشوند.

سارقانی بدون اثر انگشت

به گزارش جام جم کلیک: پلیس فتای شاهرود موفق به دستگیری فردی با نام مستعار ادموند شد، که از مدت ها قبل به نشر اکاذیب و مسائل غیر اخلاقی در اینترنت مشغول بود.

وجود مسائل غیر اخلاقی و آسیب‌زا در اینترنت در کنار مزایای بالای این شبکه ارتباطی دستاوردهای منفی و مشکلات بسیاری در پی داشته است. اینترنت شبکه ارتباطی با سریع‌ترین میزان رشد است که متاسفانه استفاده از آن دارای قانونمندی خاصی نمی‌باشد.

برخی از کاربران اینترنتی همانند کودکی نوپا که نیازمند مراقبت و آموزش است در این دنیای بیکران بدون هیچ گونه ناظری رها هستند.

علل بروز جرایم اینترنتی

جذابیت‌های فضای مجازی باعث می‌شود که افراد معمولا بیش از حد درگیر روابط اینترنتی شوند.

دسترسی آسان و پایین بودن هزینه این نوع ارتباط به تدریج موجب می‌شود کاربران دچار اعتیاد اینترنتی شوند.

همچنین افراد به دلیل مخفی ماندن هویتشان، آسان‌تر می‌توانند در این فضا به مزاحمت و سوء استفاده بپردازند.

مزاحمان چگونه ظاهر می‌شوند

مزاحمان، افرادی هستند که در فضای مجازی با استفاده از اینترنت ، ایمیل ، وب سایت، چت‌روم و ... دست به آزار و اذیت ، تهدید و تحقیر دیگران می‌زنند، زیرا از این طریق نه نیازی به نیروی فیزیکی است و نه ارتباطی رو در رو ، و می شود در هر منطقه و هر زمان و به صورت ناشناس در مقابل چشم هزاران کاربر دیگر ایجاد مزاحمت کرده و دست به انتشار مسائل غیر اخلاقی بزنند و اینچنین باعث بروز اسیب‌ها و خسارت‌هایی به افراد و جامعه می شوند.

مجرمان چرا اهدافی را دنبال می کنند؟!

جرایم سایبری ماهیت پیچیده‌ای دارند و در برخی موارد تعریف مشخصی را شامل نمی‌شوند.

دامنه این نوع جرایم بسیار وسیع است، این گونه جرایم گاه بر علیه اشخاص موضع گیری دارد و گاه بر علیه جامعه و نظام اجتماعی، اما بررسی‌ها نشان داده مهمترین هدف مزاحمان و مجرمان اینترنتی از بین بردن مبانی و اصول اخلاقی نظام اجتماعی است.

این افراد با خسارت زدن بر نظام فرهنگی جامعه سبب افزایش هنجار شکنی می‌شوند.

جوانان بیشترین فعالان اینترنتی

بیشتر جوانان و نوجوانان از فضای مجازی برای گذراندن وقت و برطرف کردن عقده‌ای درونی خود استفاده می کنند.

مرتضی موسوی کارشناس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گفت: آزار جنسی ، عشق‌های جنون آمیز، انتقام، تنفر ، همچنین گرفتن ژست قدرت از دلایل مهم مزاحمت‌های اینترنتی است.

برخی از نوجوانان و جوانان مزاحمت مجازی را بعنوان وسیله‌ای برای سرگرمی می‌دانند.

بیشتر افراد مجرم و مزاحم در فضای مجازی دچار چالش‌های جدی از جمله ناامیدی، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس هستند. در واقع مزاحمان می توانند همان افرادی باشند که در فضای واقعی نیز برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کنند و یا خود جزء افرادی باشند که قربانی مزاحمت در فضای واقعی بوده‌اند و اکنون می خواهند در فضای مجازی انتقام بگیرند.

فرهنگ و استفاده صحیح از فضای مجازی

افراد با جدی گرفتن فضای مجازی همانند فضای واقعی و توجه به قوانین کلی موجود در اینترنت می توانند از رایانه و فضای مجازی استفاده صحیح و به جا داشته باشند و بستری سالم را جهت بهره‌مندی از فضای سایبری ایجاد می‌کنند.

این امر مستلزم آموزش صحیح و جامع توسط خانواده و جامعه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر