jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۹۸۰۰۶   ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۰۹:۴۷

اینترنت شبکه پر رونق ارتباطی است که اغلب توسط هنجارشکنی افرادی تبدیل به محیطی ناسالم برای اشخاص و جامعه میشوند.

سارقانی بدون اثر انگشت

به گزارش جام جم کلیک: پلیس فتای شاهرود موفق به دستگیری فردی با نام مستعار ادموند شد، که از مدت ها قبل به نشر اکاذیب و مسائل غیر اخلاقی در اینترنت مشغول بود.

وجود مسائل غیر اخلاقی و آسیب‌زا در اینترنت در کنار مزایای بالای این شبکه ارتباطی دستاوردهای منفی و مشکلات بسیاری در پی داشته است. اینترنت شبکه ارتباطی با سریع‌ترین میزان رشد است که متاسفانه استفاده از آن دارای قانونمندی خاصی نمی‌باشد.

برخی از کاربران اینترنتی همانند کودکی نوپا که نیازمند مراقبت و آموزش است در این دنیای بیکران بدون هیچ گونه ناظری رها هستند.

علل بروز جرایم اینترنتی

جذابیت‌های فضای مجازی باعث می‌شود که افراد معمولا بیش از حد درگیر روابط اینترنتی شوند.

دسترسی آسان و پایین بودن هزینه این نوع ارتباط به تدریج موجب می‌شود کاربران دچار اعتیاد اینترنتی شوند.

همچنین افراد به دلیل مخفی ماندن هویتشان، آسان‌تر می‌توانند در این فضا به مزاحمت و سوء استفاده بپردازند.

مزاحمان چگونه ظاهر می‌شوند

مزاحمان، افرادی هستند که در فضای مجازی با استفاده از اینترنت ، ایمیل ، وب سایت، چت‌روم و ... دست به آزار و اذیت ، تهدید و تحقیر دیگران می‌زنند، زیرا از این طریق نه نیازی به نیروی فیزیکی است و نه ارتباطی رو در رو ، و می شود در هر منطقه و هر زمان و به صورت ناشناس در مقابل چشم هزاران کاربر دیگر ایجاد مزاحمت کرده و دست به انتشار مسائل غیر اخلاقی بزنند و اینچنین باعث بروز اسیب‌ها و خسارت‌هایی به افراد و جامعه می شوند.

مجرمان چرا اهدافی را دنبال می کنند؟!

جرایم سایبری ماهیت پیچیده‌ای دارند و در برخی موارد تعریف مشخصی را شامل نمی‌شوند.

دامنه این نوع جرایم بسیار وسیع است، این گونه جرایم گاه بر علیه اشخاص موضع گیری دارد و گاه بر علیه جامعه و نظام اجتماعی، اما بررسی‌ها نشان داده مهمترین هدف مزاحمان و مجرمان اینترنتی از بین بردن مبانی و اصول اخلاقی نظام اجتماعی است.

این افراد با خسارت زدن بر نظام فرهنگی جامعه سبب افزایش هنجار شکنی می‌شوند.

جوانان بیشترین فعالان اینترنتی

بیشتر جوانان و نوجوانان از فضای مجازی برای گذراندن وقت و برطرف کردن عقده‌ای درونی خود استفاده می کنند.

مرتضی موسوی کارشناس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گفت: آزار جنسی ، عشق‌های جنون آمیز، انتقام، تنفر ، همچنین گرفتن ژست قدرت از دلایل مهم مزاحمت‌های اینترنتی است.

برخی از نوجوانان و جوانان مزاحمت مجازی را بعنوان وسیله‌ای برای سرگرمی می‌دانند.

بیشتر افراد مجرم و مزاحم در فضای مجازی دچار چالش‌های جدی از جمله ناامیدی، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس هستند. در واقع مزاحمان می توانند همان افرادی باشند که در فضای واقعی نیز برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کنند و یا خود جزء افرادی باشند که قربانی مزاحمت در فضای واقعی بوده‌اند و اکنون می خواهند در فضای مجازی انتقام بگیرند.

فرهنگ و استفاده صحیح از فضای مجازی

افراد با جدی گرفتن فضای مجازی همانند فضای واقعی و توجه به قوانین کلی موجود در اینترنت می توانند از رایانه و فضای مجازی استفاده صحیح و به جا داشته باشند و بستری سالم را جهت بهره‌مندی از فضای سایبری ایجاد می‌کنند.

این امر مستلزم آموزش صحیح و جامع توسط خانواده و جامعه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها