jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۹۶۸۴۱   ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۶

گزیده عناوین روزنامه‌های صبح دوشنبه

200 فرصت پولساز صنعتی

روزنامه های صبح امروز در مهمترین عناوین صفحات اول خود مطالبی همچون «تماس با ۱۱۸ و ۲۳ کد ۳ رقمی پولی شد»،«افزایش نرخ کالاهای دولتی منشأ گرانی هاست»،«ردیابی پول های چرک»،«فرار 100 هزار افغان از قندوز»،«استفاده از هورمون رشد در گوجه فرنگی»،«شایعه جدید انتقال ایدز از طریق تست قند خون!»،«چرا مهاجرت بزرگ کاربران وایبر به پیام رسان های داخلی شکل گرفت؟» و «200 فرصت پولساز صنعتی» را منتشر کردند.

200 فرصت پولساز صنعتی

دنیای اقتصاد:200 فرصت پولساز صنعتی

وزارت صنعت، معدن و تجارت طبق سنت هر ساله اقدام به باز نشر فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی برای سال‌جاری کرد. این وزارتخانه برای سال‌جاری 200 فرصت سرمایه‌گذاری صنعتی را مدنظر قرار داده؛ این در حالی است که سال گذشته 215 فرصت در 15 گروه در لیست پولسازهای صنعتی قرار گرفته بودند، ظاهرا مشکلات به‌وجود آمده در جذب سرمایه‌گذاری در سال گذشته موجب شده تا این وزارتخانه 15 فرصت را از لیست صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاری خارج کند. حمایت قانونی و فرهنگی از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، ایجاد زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، همکاری در بازنگری و توسعه مناطق آزاد تجاری سه محور مدنظر قرار گرفته است. کمک به سرمایه‌گذاری در جهت ایجاد برندهای تجاری ایرانی، همکاری برای ایجاد و تقویت نهادهای مالی، پولی و توسعه‌ای، تسهیل و کمک به سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع مختلف و تحت برندهای معتبر برای اتصال تجارب عملی، مدیریتی و فناوری سرمایه‌گذاری سایر محورهای پیش‌بینی‌شده است. «محصولات کانی غیرفلزی»، «فلزات اساسی»، «محصولات فلزی فابریکی»، «مواد و محصولات شیمیایی»، «پتروشیمی»، «صنایع پیشرفته»، «تجهیزات صنعتی»، «اکتشاف و استخراج برخی از صنایع معدنی»، «خودرو» و «صنایع حمل‌و‌نقل» 10 رشته فعالیت صنعتی هستند که طرح‌های دارای اولویت سرمایه‌گذاری برای آنها مشخص شده است.

200 طرح در سال 94 در اولویت سرمایه‌گذاری صنعتی قرار می‌گیرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت هر سال جزئیات طرح‌های اولویت‌دار برای سرمایه‌گذاری را اعلام می‌کند تا فعالان اقتصادی از جزئیات طرح‌هایی که مشمول حمایت از دولت می‌شوند، مطلع شوند. بر اساس اعلام معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود 10 رشته صنعتی به عنوان «صنایع منتخب» در سال 94 مدنظر قرار گرفته که اگر به صورت میانگین از هر رشته فعالیت 15 تا 20 طرح اولویت‌دار معرفی شود، 200‌طرح در اولویت اول برای سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند.

«محصولات کانی غیرفلزی»، «فلزات اساسی»، «محصولات فلزی فابریکی»، «مواد و محصولات شیمیایی»، «پتروشیمی»، «صنایع پیشرفته»، «تجهیزات صنعتی»، «اکتشاف و استخراج برخی از صنایع معدنی»، «خودرو» و «صنایع حمل و نقل» 10 رشته فعالیت صنعتی هستند که طرح‌های دارای اولویت سرمایه‌گذاری برای آنها مشخص خواهد شد.

فهرست رشته‌های اولویت‌دار برای سرمایه‌گذاری در سال 94 در حالی اعلام شده که سال 93 این وزارتخانه 215 فرصت پول‌ساز صنعتی را در 15 گروه اعلام کرده بود. بنا بر این گزارش، منظور از اولویت‌بندی برای سرمایه‌گذاری در رشته فعالیت‌های مندرج در فهرست اعلامی، پشتیبانی و حمایت‌های حوزه اختیار این وزارتخانه و پیشنهاد درخواست پشتیبانی از سوی سایر دستگاه‌ها است. اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی در حالی اعلام شده که متولیان این حوزه 6 محور را در بحث سرمایه‌گذاری مدنظر قرار داده‌اند. حمایت قانونی و فرهنگی از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، ایجاد زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، همکاری در بازنگری و توسعه مناطق آزاد تجاری و ایجاد کلیه تسهیلات لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری، کمک به سرمایه‌گذاری در جهت ایجاد برندهای تجاری ایرانی و ترویج و توسعه آن در بازارهای جهانی، همکاری برای ایجاد و تقویت نهادهای مالی، پولی و توسعه‌ای در جهت حمایت پایدار و هدایت شده از توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت، تسهیل و کمک به سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع مختلف و تحت برندهای معتبر برای اتصال تجارب عملی، مدیریتی و فناوری از جمله محورها در بحث سرمایه‌گذاری است.

فرآیند درخواست برای سرمایه‌گذاری

بر اساس اعلام وزارتخانه، علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در کشور می‌توانند برای طی فرآیند سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعتی و معدنی به درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت یا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های کل کشور و برای برخی رشته فعالیت‌های مهم به حوزه ستادی وزارتخانه مراجعه و مراحل کار را طی کنند. در درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت کلیه اطلاعات و خدمات مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی و معدنی اعم از تاسیس واحد تولیدی (صدور جواز تاسیس، تمدید و ابطال یا انتقال جواز، اعلام پیشرفت طرح‌های سرمایه‌گذاری و درخواست تسهیلات بانکی احداث واحد تولیدی، درخواست پروانه بهره‌برداری و...)، بازسازی و تکمیل واحدهای تولیدی (تسهیلات بازسازی و...)، اکتشاف و استخراج معادن، خرید واحد تولیدی و خرید سهام درج شده است. سال گذشته رشته فعالیت‌های صنعتی شامل «کانی غیرفلزی»، «تجهیزات پزشکی» و «فلزات و مصنوعات فلزی» در اولویت‌های اول تا سوم سرمایه‌گذاری قرار گرفته بودند. از سوی دیگر، «اکتشاف معدن»، «استخراج معادن»، «پتروشیمی و پالایشگاه»، «شیمیایی»، «پلیمری»، «سلولزی»، «غذایی»، «دارویی»، «نساجی و پوشاک»، «برق و الکترونیک»، «ماشین‌سازی و تجهیزات» و «خودرو و نیرو محرکه»، دیگر گروه‌هایی بودند که در اولویت‌ سرمایه‌گذاری قرار گرفتند.

وضعیت راه‌اندازی طرح‌های اولویت‌دار

بر اساس این گزارش، سال گذشته 3251 طرح نیمه‌تمام با اشتغال 51 هزار نفر و سرمایه‌گذاری 13هزار و 100 میلیارد تومان در سراسر کشور راه‌اندازی شده که طرح های راه‌اندازی شده صنعتی از بین طرح‌های مهم ملی و اولویت‌دار کشور به شرح جدول است.

بر اساس گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته 22 طرح اولویت‌دار با اشتغال 4هزار و 750 نفر و سرمایه 6 هزار میلیارد تومان راه‌اندازی شده است. در رشته فعالیت سیمان 3 طرح با ظرفیت اسمی 2 میلیون و 515 هزار تن با اشتغال 700 نفر و سرمایه‌گذاری 775 میلیارد تومان راه‌اندازی شده است.

در زنجیره فولاد کشور 7 طرح با ظرفیت اسمی 7 میلیون و 125 هزار تن با اشتغال 2770 نفر و سرمایه‌گذاری 3 هزار و 320 میلیارد تومان راه‌اندازی شده است. بر اساس این گزارش، دو طرح با ظرفیت 310هزار تن در صنعت مس راه‌اندازی شده که برای 210 نفر اشتغال ایجاد کرده است. در بخش طلا نیز دو طرح با ظرفیت اسمی 5/ 4 تن با اشتغال 240 نفر و سرمایه‌گذاری 250 میلیارد تومان راه‌اندازی شده است. در صنایع شیشه یک طرح با ظرفیت اسمی 30 هزار تن راه‌اندازی شده که برای 150 نفر شغل ایجاد کرده است. در بخش تجهیزات پزشکی نیز یک طرح با سرمایه‌گذاری 10 میلیارد تومان راه‌اندازی شده و برای 30 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

در صنایع غذایی سه طرح با ظرفیت اسمی 210 هزار تن راه‌اندازی شده که برای 120 نفر ایجاد شغل کرده است. در صنعت پتروشیمی نیز یک طرح با ظرفیت 330 هزار تن راه‌اندازی شده که برای 380 نفر شغل ایجاد کرده است. میزان سرمایه‌گذاری برای این طرح هزار و 25 میلیارد تومان اعلام شده است. در صنعت شیمیایی نیز یک طرح با ظرفیت 330 هزار‌تن راه‌اندازی شده که میزان سرمایه‌گذاری آن 50 میلیارد تومان اعلام شده است.

در این طرح برای 120 نفر شغل ایجاد شده است. در نهایت در صنایع دارویی یک طرح با ظرفیت 85 تن راه‌اندازی شده که سرمایه‌گذاری آن 10 میلیارد تومان بوده و برای 30 نفر شغل ایجاد کرده است.

دنیای اقتصاد

-مخالفت رئیس مجلس با طرح های شتابزده
-200 فرصت پولساز صنعتی
-سرطان زایی از سیستم اقتصادی
-واگرایی تورم تولید و مصرف

خراسان

-انتقادبه سیاست های کامرون مقابل خانه شماره 10
-کورس با همسایگان پر اشتها درمیادین مشترک نفت و گاز
-تماس با ۱۱۸ و ۲۳ کد ۳ رقمی پولی شد
-دارنددبه درمی‌آورند

کیهان

-اعتراض به دبه آمریکا صالحی هم دلواپس شد!
-افزایش نرخ کالاهای دولتی منشأ گرانی هاست
-عقب نشینی ناوگان آمریکا و فرانسه در پی اخطار ناو گروه ارتش

جام جم

-تردید در استحکام سازه های جاده ای
-مشکل ریزگردها راهکار علمی دارد
-تراکتورسازی در یک قدمی قهرمانی
-مذاکرات روی ریل عزت

سیاست روز

-غربی‌ها از حالا روی یکسری مباحثی که توافق کردیم دبه در می‌آورند
-وزارت خارجه نتایج مذاکرات هسته‌ای را به مجلس بفرستد
-بدون ملاحظه دیپلماتیک، تهدید نظامی را پاسخ می‌دهیم
-بازداشت مخالفان نخستین فرمان نخست‌وزیر

شرق

-بازخوانی زندگی سیاسی موسوی خوئینی ها / پرسش از سکوت آیت الله
-جوابیه مدیرعامل سابق صندوق رفاه دانشجویی درباره فساد 32 میلیاردی
-ردیابی پول های چرک
-طعم تلخ پیروزی

وطن امروز

-خرداد، ثبت نام یارانه جامانده ها
-هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده
-کشتی نجات در راه یمن
-حاجی کرونی !

ابرار

-«مسکن مهر»ی ها دیگر به اعتدال رأی نخواهند داد
-اظهارات ترکان درباره وضعیت مناطق آزاد و پرونده 170 نماینده مجلس
-مخالفت لاریجانی با توقف مذاکرات هسته ای
-فرار 100 هزار افغان از قندوز

آفتاب

-وزیر خارجه آفریقای جنوبی در دیدار با ظریف: تحریم علیه ایران غیرمنطقی است
-رنانی:تا پنج سال آینده شاهد جنگ فراگیر آب در کشور خواهیم بود
-شایعه جدید انتقال ایدز از طریق تست قند خون!
-استفاده از هورمون رشد در گوجه فرنگی

آفرینش

-جزییات و تغییرات زمانی آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی
-راهکارهای استفاده بهتر از یک کلاس درس
-یک چهارم افراد کره زمین دچار فشار خون بالا هستند
-مهلت ثبت نام در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای تمدید شد

اطلاعات

-طرح های وکیل خانواده و بیمه وکالت در کشور اجرا می شود
-لاریجانی:مجلس با مذاکره هسته ای زاویه ندارد
-رونمایی از کتاب 17 جلدی یاران امام در آیینه اسناد ساواک
-اراضی کشاوزران یکپارچه می شود

اعتماد

-مخالفت لاریجانی با توقف مذاکرات
-کاروان سه هزار نفره یاران احمدی نژاد
-از حریم دانشگاه ها صیانت شود
-دکتراهایی که دیپلم جعلی دارند

افکار

-افتتاح مجهزترین بیمارستان هسته ای خاورمیانه
-فیلترینگ هوشمند شبکه های اجتماعی در دستور کار قرار دارد
-رقابت بانک ها برای جذب سپرده ها زیر یکسال آغاز شد
-فعالان اقتصادی ایران در آمریکا

ایران

-نامه 700 استاد به سران سه قوه
-دفاع صریح جنتی از آزادی رسانه ها
-پرونده هتل اسپیناس در شورای شهر گشوده شد
-مخالفت لاریجانی با طرح توقف مذاکرات هسته ای

جمهوری اسلامی

-نرخ های سود رنگارنگ؛ ابزار جدید بانک ها برای جذب سپرده بیشتر
-تقدیر از خیرین نیکوکار بنیاد امور بیماری های خاص
-از مداخلات فراقانونی در امور داخلی دانشگاه ها جلوگیری کنید
-خطای استراتژیک دولت مالزی

راه مردم

-رسانه ملی در برابر شبکه های ماهوارهای چه کرده است؟
-بی توجهی به درمان عفونت گوش و خطر کاهش بهره هوشی کودکان
-چرا مهاجرت بزرگ کاربران وایبر به پیام رسان های داخلی شکل گرفت؟
-ساعات شوم جدایی

شهروند

-کشت پنهانی خشخاش برای تولید تریاک خانی
-قطع یارانه نقدی اطلاع رسانی می شود
-کنترل رسانه ها امکان پذیر نیست
-لزوم بازگشت به 10 سال پیش

قانون

-هدف فسادهای دوره احمدی نژاد براندازی بود
-درد کشنده بیکاری بعد از زایمان
-پولشویی در تخصص یقه سفیدهاست
-غصه های قصه ها

مردم سالاری

-رئیس سازمان انرژی اتمی ایران:هر توافق با اجماع همه مسوولان صورت می گیرد
-علی جنتی در گردهمایی تخصصی ناجا:هر روز شاهد استفاده بیشتر مردم از شبکه های ماهواره ای هستیم
-راه اندازی دادسرای ویژه پولی و بانکی
-تظاهرات مخالفان دولت در لندن

همبستگی

-بزرگ تر از سعودی ها هم نمی توانند به منافع ایران صدمه بزنند
-بیانیه 200 نماینده در مورد ارائه نتایج مذاکرات هسته ای به مجلس
-وظیفه حراست تقویت آرامش در جامعه است
-موافقت ضمنی انصارالله یمن با آتش بس پنج روزه

دنیای اقتصاد

-مخالفت رئیس مجلس با طرح های شتابزده
-200 فرصت پولساز صنعتی
-سرطان زایی از سیستم اقتصادی
-واگرایی تورم تولید و مصرف

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر