jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۷۲۷۳۹۸   ۲۲ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۸:۱۰

پزشکان هشدار دادند: اضافه وزن موجب فرسودگی سریع کبد شده و همچنین خطر ابتلا به سرطان کبد در افراد چاق بیشتر است.

چاقی، کبد را فرسوده می‌کند

متخصصان با بیان ارتباط میان اضافه وزن و پیری‌ زودرس کبد اظهار داشتند: به این ترتیب می‌توان توجیه کرد که چرا چاقی با بیماری‌هایی همچون سرطان کبد و مقاومت انسولینی مرتبط است.

«استیو هوروات» از دانشکده سلامت عمومی لس‌آنجلس و متخصص ارشد این مطالعه گفت: هنوز کاملا مشخص نیست که فرسودگی کبد به طور مستقیم با خطر فزاینده ابتلا به برخی بیماری‌های خاص مرتبط باشد اما احتمالا در افرادی که کبدشان زودتر فرسوده می‌شود ضرورت مراقبت‌های بیشتر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های خاص و کنترل وزن افزایش می‌یابد.

«پیری وراژنتیک» به میزان تحلیل رفتن و فرسوده شدن بافت‌های مختلف بدن گفته می‌شود. بر اساس سیستمی موسوم به «ساعت پیری وراژنتیک» اکثریت بافت‌ها، انواع سلول‌ها و اعضای داخلی بدن با سرعتی مشابه روند پیر شدن را طی می‌کنند اما این روند ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

هوروات افزود: برخی افراد کاملا از افراد دیگر پیرتر به نظر می‌آیند که ژنتیک نقش بزرگی در این زمینه بازی می‌کند. بررسی‌ها حاکی از آن است که حدود 40 درصد تغییرات و شکل‌ها در «پیری وراژنتیک»، عامل ژنتیکی دارد.

به گفته این متخصص،‌ هدف از این مطالعه درک این مطلب بوده که چرا بدن فرسوده و پیر می‌شود. به همین دلیل به بررسی 1190 نمونه از بافت‌های انسانی از جمله نمونه‌هایی از 130 کبد انسان پرداخته شد.

متخصصان آمریکایی دریافتند که به ازای هر 10 واحد افزایش شاخص توده بدنی، میزان پیری وراژنتیک در کبد سه سال افزایش می‌یابد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش