jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۲۲۳۴۴   ۰۷ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید افغانستان اعلام کرد: امروز اشرف غنی احمد زی رئیس‌جمهور جدید و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی سوگند وفاداری یاد می‌کنند. قرار است مراسم امروز با شرکت 1400مهمان داخلی و خارجی در ساختمان «سلام‎خانه» کاخ ریاست جمهوری افغانستان برگزار ‎شود. به همین دلیل امروز در کابل تعطیل رسمی اعلام شده است و تمام ادارات دولتی، مکاتب، دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی امروز در شهر کابل تعطیل خواهد بود. در این مراسم 200 مهمان خارجی حضور خواهند داشت که یکی از آنها محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران است.

قرار است پس از پایان مراسم، اشرف غنی به کاخ ریاست جمهوری و حامد کرزای نیز به خانه خود برود. به این ترتیب دوران سیزده ساله ریاست جمهوری حامد کرزای به پایان می‌رسد. کرزای چند روز پیش در آخرین سخنرانی خود گفت: آمادگی‎ها ی لازم برای برگزاری مراسم تحلیف در نظر گرفته شده و قرار است در مراسمی بزرگ با شرکت هزاران نفر از شهروندان افغانستان و مهمانان خارجی این مراسم در کابل برگزار شود. رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: در کابل می‎مانم و همراه خانواده‌ام در خاک افغانستان زندگی می‎کنم.

اشرف غنی احمدزی رئیس‌جمهور منتخب افغانستان اعلام کرده بود روز دوشنبه (امروز) فعالیت اصلی من و عبدالله عبدالله آغاز می‌شود و از مردم افغانستان می‌خواهم تا حکومت جدید را حمایت کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات هفته گذشته پس از برگزاری انتخابات جنجالی این کشور که تا اعلام نتیجه شش ماه طول کشید، اشرف غنی احمد زی را با کسب 54 درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور جدید افغانستان معرفی کرد. بر اساس توافق صورت گرفته، عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات به عنوان رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی خواهد بود. ناظران معتقدند دولت جدید افغانستان غیر از مشکلات اجرایی و اداری خاص خود باید با مشکلات مهمی چون ادامه نا امنی ها، گسترش کشت خشخاش، اقتصاد ضعیف، بحران بانک‌ها و مشکلات ناشی از خروج نیروهای خارجی از این کشور دست و پنجه نرم کند.

دیروز در خبری مربوط به افغانستان اعلام شد یک بمب مغناطیسی در منطقه دیپلمات‌نشین شهر کابل که سفارتخانه‌های ایران و ترکیه در آنجا قرار دارد، منفجر شده است. به گزارش فارس این بمب در چهار راه «زنبق» منفجر شد و یک نفر را زخمی کرد. ظاهرا هدف این حمله خودروی حامل ژنرال نظام‌الدین چوپان از افسران بلند پایه افغانستان بوده اما به او آسیبی نرسیده است. از روز گذشته با نزدیک شدن به زمان برگزاری مراسم تحلیف اشرف غنی احمد زی رئیس‌جمهور منتخب افغانستان، تدابیر امنیتی در کابل تشدید شده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر