jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۱۹۴۳۰   ۳۰ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۷

پادشاه عربستان دستور قطع کمک های عادی به اردن را به سبب دنباله روی نکردن این کشور از دستورات ملک عبدالله در برپایی اردوگاه های آموزش تروریست های مخالف نظام سوریه صادر کرده است.

عبدالله علیه عبدالله

به گزارش پایگاه المسله، نویسنده زندگی نامه صدام، دیکتاتور معدوم عراق اعلام کرده است عربستان، کمکهای خود به اردن را به سبب خودداری این کشور از اجرای دستورات ریاض قطع کرده است.

سایمون هندرسون مدیر برنامه خلیج فارس و سیاست انرژی در مرکز مطالعات خاورمیانه واشنگتن در مقاله ای در رسانه های غربی نوشته است عبدالله بن عبدالعزیز دستور قطع کمکهای مالی به اردن را به سبب مخالفت امان با ایجاد پایگاه های آموزشی برای هزاران تروریست مخالف نظام سوریه تحت نظارت بندر بن سلطان صادر کرده است.

وی که نویسنده کتاب زندگی نامه صدام دیکتاتور معدوم عراق است، در این مقاله فاش کرد : ملک عبدالله کمک های مالی را به حکومت اردن قطع کرده است.

قطع این کمک ها در حالی است که حکومت اردن با کسری بودجه یک میلیارد دلاری در سال روبرو است.

هندرسون علت مخالفت حکومت اردن با دستور پادشاه عربستان را دشوار بودن تشخیص طیف های جنگجویان مخالف نظام سوریه دانسته است که برخی به زعم غربی ها، افراد مسلح میانه رو خوانده می شود و گروه دیگر هم افراد مسلح وابسته به گروه تروریستی داعش هستند، اما ریاض، مخالفت اردن را عدم دنباله روی این کشور از دستورات خود قلمداد کرده است.

عربستان هر ساله به برخی کشورها به شرطی که آنها سیاستهای خود را با مواضع سعودی در قبال تحولات مختلف هماهنگ کنند، کمک مالی می کند.

هندرسون گفته است شورشیانی همچون داعشی ها ممکن است بر جوانان خشمگین اردنی تاثیربگذارند.

دولت سوریه بارها، رژیم اردن را به حمایت از گروههای تروریستی مسلح و آموزش آنها در خاک خود متهم کرده است.

هندرسون گفته است برکناری بندر بن سلطان از ریاست سازمان ا طلاعات سعودی در آوریل گذشته از سوی ملک عبدالله در پی فشارهای آمریکا صورت گرفت، اما شاه سعودی به بندر اجازه داده است نقش مبهم خود را در شورای امنیت ملی سعودی حفظ کند.

هندرسون همچنین به این نکته اشاره کرده است که قطر، همسایه کوچک عربستان اما رقیب بزرگ دیپلماتیک این کشور، همچنان از تروریستهای شاخه القاعده یعنی جبهه النصره حمایت می کند. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها