راه‌های کاهش تشنگی در ماه رمضان

فیبر بخورید تا کمتر تشنه شوید

متخصص تـغذیه و رژیم درمانی گفت: نوشیدنی مناسب برای وعده سحری، آب و همچنین شیر است.
کد خبر: ۶۹۷۰۴۹
سحر و افطار چه بنوشیم؟

دکتر محسن نعمتی افزود: شیر به دلیل خاصیت نمایه قندی پایین می‌تواند موجب حفظ سیری تا ساعت‌ها بعد از سحر شود و به دلیل پروتئین بسیار کامل موجود در آن سبب تأمین نیاز پروتئین بدن و به ویژه روزه‌داران سال اولی شود.

وی درباره نوشیدنی‌هایی که در ماه مبارک رمضان بهتر است به صورت محدودتر استفاده شود، گفت: تحریک شدید گرما و سرما می‌تواند آمادگی دستگاه گوارش را برای افطار دچار اختلال کند، بنابراین مصرف آب خیلی سرد یا چای خیلی داغ در افطار به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و بهتر است با نوشیدنی نیمه گرم و با دو خرما افطار کرد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی با تاکید بر این که باید از مصرف نوشابه‌های گازدار در وقت افطار پرهیز کرد، افزود: این نوشابه‌ها در حالی که معده خالیست، می‌تواند به پرزهای معده آسیب برساند.

دکتر نعمتی با اشاره به این که مصرف دوغ‌های شور در سحر می‌تواند سبب تشنگی زیاد در روز شود، گفت: بیشتر دوغ‌های موجود در بازار دارای نمک فراوان است و به همین دلیل تهیه دوغ کم نمک در خانه علاوه برتأمین آب، می‌تواند کلسیم نوشیدنی خوبی برای سحر یا در فاصله افطار تا سحر باشد.

وی درباره افرادی که دچار اختلالات خواب هستند، افزود: مصرف فراوان چای پررنگ و قهوه غلیظ در فاصله افطار تا پایان شب می‌تواند خواب شب این افراد را دچار اختلال کند و چای کمرنگ می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

این متخصص تـغذیه و رژیم درمانی گفت: چای به مقدار کم و نه پرنگ و نه خیلی داغ می‌تواند نوشیدنی خوبی در ماه رمضان برای افراد علاقه‌مند به چای در فاصله افطار تا سحر باشد، اما اگر چای به صورت پررنگ و به مقدار زیاد در سحر میل شود، می‌تواند منجر به کم آبی بدن در روز شود.

دکتر نعمتی با تأکید بر این که شربت‌ها و آب میوه‌های آماده که دارای قند فراوان و خواص آبمیوه‌های طبیعی آماده شده در خانه را ندارد و همچنین انواع شربت‌های تهیه شده از شکر، نوشیدنی مناسبی برای سحر نیست، افزود: این نوع نوشیدنی‌ها با بالا بردن قند خون موجب سیری زودرس و متعاقب آن، بعد از یکی دو ساعت به دلیل پایین افتادن قند خون موجب گرسنگی می‌شود و در مجموع می‌توان به جای نوشیدنی‌های نامناسب در وقت افطار، از یک چای کم رنگ با خرما یا شربت عسل یا آب معمولی یا دوغ استفاده کرد.(واحد مرکزی خبر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها