سیف:

سود ۲۲ درصد تسهیلات قطعی نیست

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبارگفت: سود تسهیلات ۲۲ درصدی بانکها قطعی نیست.
کد خبر: ۶۸۹۷۷۴
سود ۲۲ درصد تسهیلات قطعی نیست

ولی الله سیف در حاشیه نشست تیم اقتصادی دولت و اقتصاد دانان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر با بیان اینکه درنظام بانکداری بدون ربا هیچ نرخ و سود سپرده ای قطعی نیست، افزود: اگر بانک ها در رقابت های افراطی تعهداتی سنگین تر از آنچه که می تواند حاصل شود برعهده بگیرند، مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

سیف افزود: بانک مرکزی طبق برآوردی که از سود آوری جامعه بانکی دراین موضوع کرده است نرخ علی الحساب برای سپرده گذاران تعریف کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برای سپرده های یکساله ، سود علی الحساب پرداخت می شود، گفت: بر اساس فرمول ابلاغی بانک مرکزی درباره محاسبه نرخ سود بانکی ، درپایان سال که صورت های مالی در مجمع بانک مربوط حسابرسی می شود ، سود قطعی سپرده گذاری که در طول سال ناشی از عقود اسلامی حاصل می شود بین بانک و سپرده گذار بصورت مشاع تفکیک می شود.

سیف با بیان اینکه بخشی از این سود متعلق به بانک و منابعی است که بانک درگیر کرده است گفت: بخش دیگر که بخش غالب است متعلق به سپرده گذاران است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بخش سود سپرده گذاران را با آن 22 درصد هایی که علی الحساب داده اند محاسبه و تفاوت آنرا پرداخت می کنند.

سیف با اشاره به اینکه سود سپرده گذاری در بانک ها خلاصه نمی شود اضافه کرد: در بعد اعطای تسهیلات نیز به همین ترتیب است و برای عقود مشارکتی نرخ تعیین شده است اما در پایان عقود مشارکتی وقتی که عملیات شرکت مدنی خاتمه می یابد سود واقعی محاسبه و برآن مبنا تسویه حساب میان بانک و گیرنده تسهیلات صورت می گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رقم اعلامی بانکها باید به اطلاع بانک مرکزی برسد، گفت : همه بانک ها مکلف شده اند که قبل از برگزاری مجمع صورتحساب مالی خود را به بانک مرکزی اعلام کنند و اگر بانک مرکزی صحت آنرا تاییدکرد، آنگاه می تواند در مجمع مورد تصمیم گیری قرار گیرد.

سقف وام مسکن ۳۵ میلیون تومان است

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار تاکید کرد: سقف تسهیلات وام مسکن ۳۵ میلیون تومان است.

ولی الله سیف با بیان اینکه وام مسکن هم اکنون 35 میلیون تومان است، گفت: بانک مسکن هیچ مشکلی در پرداخت این وام ندارد و براساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مسکن باید به آن عمل کند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: مبلغ وام مسکن برای زوج های جوان 50 میلیون تومان است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
بیات
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
۰
۰
آقای سیف شما متخصص حسابداری هستید نه شرع و فقه و بانكداری اسلامی. اصولاً تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جوانان را نمی توانید پرداخت كنید نمی توانید بانكداری غیر اسلامی را به بانكداری اسلامی تبدیل كنید چون از پایه و بنیان این بانكداری مبنی براصول بانكداری سرمایه داری است.

نیازمندی ها