یادداشت

تا 4 سال بعد

برایم خیلی مهم نیست که کارلوس کرش می‌ماند یا نه! او را یک مربی بزرگ می‌دانم که روزهای بزرگی برای فوتبال ایران رقم زد. او درس‌های بزرگی به فوتبال ایران داد.
کد خبر: ۶۸۹۱۰۷

او به ما نشان داد که در لایه‌های نهفته فوتبال خود چه توانایی‌هایی داریم، او به ما ثابت کرد که شناخت درستی از فوتبال خود نداریم و بی‌جهت سر فوتبال خود سرکوفت می‌زنیم که کار گروهی بلد نیست، بازیکنانش تاکتیک‌پذیر نیستند و... او به ما یادآوری کرد که نقش مربی در فوتبال چیزی فراتر از کسی است که کنار زمین می‌ایستد و به عالم و آدم اعتراض می‌کند. او به ما نشان داد پایبندی به اصول منافاتی با موفق بودن ندارد و می‌توان ستارگان را انتخاب نکرد و برایشان جانشین ساخت.

او به ما یاد داد که تمرین کردن و خوب تمرین کردن چه اندازه در فوتبال اهمیت دارد و ما با مقایسه عملکرد بازیکنانمان در لیگ و تیم ملی دانستیم که بازیکنان در لیگ خوب تمرین نمی‌کنند. دوست دارم که کارلوس کرش بماند؛ او پروژه‌ای دارد که باید تکمیل شود. فوتبال ایران هنوز با نسل خود کارها دارد.

کرش از هر مربی دیگری اکنون برای ما مفیدتر است. زیرا اکنون فوتبال ایران را به اندازه کف دستش می‌شناسد. ولی با وجود این برایم مهم نیست که می‌رود یا می‌ماند! قرار نیست که کرش تا همیشه سرمربی ایران باشد، یک روز باید با او خداحافظی کنیم و به او بگوییم که بابت همه چیز از تو ممنونیم و همیشه نامت را با احترام ذکر خواهیم کرد... کرش بماند خیلی خوب است، اما اگر او به هر دلیل نماند چه؟... مهم‌تر و بسیار مهم‌تر از ماندن یا رفتن کرش «آینده فوتبال ایران» است.

ما از اکنون باید برای چهار سال بعد آماده شویم. چهار سالی که دیگر سقف آرزویمان حضور در جام جهانی نیست. اکنون خوب می‌دانیم که فکر کردن به «صعود» به هیچ‌وجه سقف کاذب نیست. ما می‌توانیم و باید بتوانیم که در سال 2018 کاستاریکای جام باشیم و برای این که ثانیه به ثانیه این چهار سال برایمان اهمیت دارد. کرش ماند که چه بهتر، اما اگر نماند آن وقت بزرگ‌ترین دغدغه ما این خواهد بود که چه کسی قرار است، جانشین او شود؟ چه کسی قرار است که «راه بلد» ما برای ادامه این مسیر باشد؟... اکنون وزن نیمکت تیم ملی ایران مشخص شده، نفر بعدی که قرار است روی نیمکت تیم ملی ایران بنشیند، باید سابقه و نامش کمتر از کارلوس کرش نباشد. اگر کرش رفت و جانشینش به‌عنوان مثال «پراندلی » مربی مستعفی ایتالیا باشد. آن وقت ما در این معادله به‌طور حتم بازنده نیستیم. باخت زمانی است که جام جهانی 2014 را یک اتفاق بدانیم و چهار سال بعد هم منتظر یک اتفاق دیگر بمانیم. بزرگ‌ترین میراث کرش برای فوتبال ایران نه مساوی مقابل نیجریه و نه بازی آبرومندانه مقابل آرژانتین، هیچ یک از اینها نیست؛ ما امروز دقیقا می‌دانیم که کجای جهان ایستاده‌ایم و باخت به بوسنی به ما نشان داد اگر لحظه‌ای دست از تلاش برداریم، چه اتفاقی می‌افتد. برای همین است که نشاندن گزینه‌ای کوچک‌تر از «کرش» روی نیمکت تیم ملی ایران، دیگر عملا ممکن نیست.

افشین خماند ‌/ ‌جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها