بزرگان دنیای فناوری بار دیگر در نمایشگاه CES برترین قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشتند

ابزارهای پوشیدنی، یکه‌تاز CES

بزرگ‌ترین گردهمایی غول‌های بزرگ فناوری، امسال نیز همچون سال‌های گذشته میزبان نوآوری‌ها و فناوری‌های جدیدی بود که به نظر می‌رسد نوید بخش محقق شدن رویای زندگی هوشمند برای بشر امروز باشد.
کد خبر: ۶۳۶۵۱۰

نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیک یا همان CES که هر سال در نخستین ماه از سال جدید میلادی در لاس‌وگاس برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین رویداد دنیای فناوری است. به عبارت دیگر همه غول‌های بزرگ دنیای فناوری در این نمایشگاه توان و قابلیت‌هایشان را در قالب محصولات و ابداعاتی نو به نمایش می‌گذارند. در نمایشگاه امسال تنوع بیش از هر ویژگی دیگری مورد توجه قرار گرفت، اما آنچه شاید بتوان آن را به نوعی آینده‌نگری برای دنیای فناوری در نظر گرفت، این است که محصولات یا فناوری‌های پوشیدنی ازجمله فناوری‌هایی است که در آینده‌ای نزدیک یکی از ایفاکنندگان نقش‌های اصلی در این بازار رقابتی خواهد بود. نوآوری‌ها و محصولات عرضه شده در این نمایشگاه آنقدر زیاد بود که بدون تردید مجالی برای بررسی همه محصولات و دستاوردهای این رویداد بزرگ فراهم نخواهد بود. از این مجموعه بزرگ، نمونه‌ای از محصولات جالب توجه را بررسی می‌کنیم.

از گجت‌ها تا رایانه بند انگشتی اینتل

گجت‌ها یکی از محصولات کاربردی در دنیای فناوری دیجیتال است که به نظر می‌رسد آینده روشنی را پیش‌رو داشته باشد. هر سال یک جایزه از مجموع جوایز در نظر گرفته شده به محصولی تعلق می‌گیرد که از سوی بازدیدکنندگان و طرفداران پروپاقرص دنیای فناوری انتخاب شده باشد. امسال این جایزه به انتخاب مردم به گجت Razer تعلق گرفت. این گجت دستبند هوشمندی است که نه‌تنها می‌تواند تناسب اندام و وضع سلامت کاربر را تحت کنترل قرار دهد، بلکه می‌تواند نامه‌های الکترونیک ارسالی، پیام‌های متنی و پیام‌هایی را که در شبکه‌های اجتماعی برای فرد ثبت می‌شود نیز به اطلاع او برساند. «میمو»، گجتی است که به عنوان برترین گجت دوستدار کودک انتخاب شد. این گجت می‌تواند تنفس، دمای بدن و هر گونه حرکتی در نوزاد را تحت تعقیب قرار دهد و اطلاعات دریافتی را به برنامکی که روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود، ارسال کند. یک شرکت فرانسوی نیز از مسواکی با قابلیت اتصال به اینترنت رونمایی کرد. این مسواک به شما کمک می‌کند بتوانید هوشمندانه مسواک بزنید. در این مسواک حسگری وجود دارد که میزان جرم پاک شده از سطح دندان‌ها را پس از هر بار مسواک زدن ثبت می‌کند. این اطلاعات به برنامک اختصاصی نصب شده روی گوشی هوشمند صاحب مسواک ارسال می‌شود تا برای مثال بتواند بر این اساس نحوه مسواک زدن خودش یا فرزندش را بررسی کند.

اما از آنجا که امسال فناوری‌های پوشیدنی قدرت را در دست داشتند، شرکت‌های بزرگ توجهشان را به گجت‌های پوشیدنی معطوف کرده بودند. سونی یکی از پیشگامان عرصه پوشیدنی‌هاست. این شرکت در CES امسال از محصول جدیدی در حوزه گجت‌های پوشیدنی رونمایی کرد که گفته می‌شود کوچک‌ترین محصول پوشیدنی عرضه شده در این نمایشگاه بوده است. این محصول جدید که Core نام دارد پنجره جدیدی به سوی گجت‌های پوشیدنی محسوب می‌شود؛ زیرا فقط یک گجت پوشیدنی نیست، بلکه تجربه هوشمندانه‌ای از گجت‌های پوشیدنی است. سونی قصد دارد این گجت را در محصولات دیگر جاسازی کند. این گجت مجله‌ای از رویدادهای زندگی و تصاویری را که ثبت کرده‌اید تهیه کرده و آن را در قالب یک برنامک در اختیارتان قرار می‌دهد. می‌توان این حسگر را در داخل جیب قرار داد و حتی از آن به عنوان دستبند یا گردنبند استفاده کرد.

اما اگر از این که بخواهید برای همه این ابزارها و گجت‌های الکترونیک از شارژرهای اختصاصی استفاده کنید، احساس نگرانی می‌کنید، این نوید را به شما می‌دهیم که سرانجام شرکت اینتل توانست با استفاده از یک ظرف هوشمند برای حل این مشکل چاره‌ای بیندیشد. این ظرف هوشمند می‌تواند به طریق بی‌‌سیم و به روش هوشمند شارژ موردنیاز ابزارها و گجت‌های مختلف را تامین کند، اما آنچه موجب شده بود اینتل در این نمایشگاه با استقبال زیاد بازدیدکنندگان مواجه شود، رونمایی از رایانه بندانگشتی ساخت این شرکت بود. این رایانه بندانگشتی نیز به نوعی ازجمله فناوری‌های پوشیدنی است که در ابعاد بسیار کوچکی طراحی شده است. این رایانه به اندازه یک کارت حافظه SD است. استفاده از آن هم شبیه به نحوه استفاده از عینک‌های گوگل است. این رایانه که ادیسون نامگذاری شده، روی عینک‌های اختصاصی نصب می‌شود، گرچه بسیار کوچک است، اما قابلیت‌های متعددی دارد و می‌توان انواع مختلفی از وسایل الکترونیک را به آن متصل کرد. در حقیقت این رایانه هر وسیله‌ای را به اینترنت متصل کرده و آن را به روش هوشمند تحت کنترل قرار می‌دهد و به این ترتیب به امکانات و خدمات وسایل الکترونیک افزوده می‌شود.

اینتل با رونمایی از این تراشه کوچک نشان داد فکرها و ایده‌های بزرگی در سر می‌پروراند. این رایانه برای جاسازی در ابزارهای پوشیدنی طراحی شده است. گرچه هنوز سیستم‌های پوشیدنی تا فراگیر شدن راهی طولانی پیش رو دارند، اما دیر یا زود باید سبک زندگی خود را با آنها سازگار کنیم. به گفته کارشناسان تنها محدودیت موجود در این مسیر خلاقیت است.

سامسونگ در مسیر خانه‌های هوشمند

گرچه سامسونگ نیز مانند رقیب کره‌ای خود با دستی پر در نمایشگاه امسال حاضر شده بود، اما خانه هوشمند سامسونگ بیش از محصولات دیگر این شرکت سروصدا به راه انداخت. در خانه هوشمندی که سامسونگ در CES امسال از آن رونمایی کرد، امکاناتی فراهم شده است که می‌توان از طریق آن همه وسایل خانه از تلویزیون تا گوشی‌های هوشمند را به هم متصل کرده و تحت کنترل قرار داد. البته این شرکت قصد دارد با هدف ایجاد دنیایی یکپارچه با دیگر شرکت‌های تولیدکننده محصولات الکترونیک همکاری کند تا بتواند خدمات خانه هوشمند را به دیگر محصولات و خدمات توسعه دهد. در یک خانه هوشمند می‌توانید همه ابزارهای شخصی و وسایل الکترونیک موجود در خانه و حتی ابزارهای پوشیدنی را به کمک یک نرم‌‌افزار مدیریت کنید. خدمات ارائه شده در خانه هوشمند در سه گروه طبقه‌بندی می‌شود. با استفاده از قابلیت کنترل ابزار، کاربر ابزارهای همراه یا تلویزیون هوشمند را طوری تنظیم می‌کند که بتواند زمانی که در خانه یا خارج از خانه است وسایل مختلف از سیستم روشنایی تا تهویه هوا را بدون توجه به موقعیت مکانی کنترل کند. این سیستم هوشمند می‌تواند دستورات صوتی شما را نیز اجرا کند. برای مثال کافی است به ساعت هوشمندتان اعلام کنید قصد خروج از خانه را دارید. به این ترتیب سیستم روشنایی و وسایلی که کاربر از قبل آنها را انتخاب کرده باشد، خاموش می‌شود یا اگر به تلویزیون هوشمند خانه شب بخیر بگوید، سیستم روشنایی غیرفعال شده و تلویزیون نیز خاموش می‌شود. قابلیت دید خانه، امکان مشاهده وضع خانه روی نمایشگر گوشی هوشمند را از طریق دوربین‌های نصب شده در خانه فراهم می‌کند. خدمات هوشمند مشتری نیز در صورت نیاز به سرویس یا تعویض قطعه‌ای از وسایل خانه که با مشکل مواجه شده باشد، دستوراتی ارسال می‌کند. قرار است در آینده‌ای نزدیک این خدمات و امکانات علاوه بر محصولات تولیدی این شرکت با دیگر محصولات نیز سازگار باشد.

از نمایشگرهای منحنی تا آینه هوشمند ال.جی

در ورودی محوطه بزرگی که به شرکت بزرگ کره‌ای LG اختصاص داده شده بود، ترکیبی از ده‌ها نمایشگر در کنار هم دیده می‌شد که تصویری سه‌بعدی و هیجان‌انگیز را به نمایش گذاشته بود. این شرکت در نمایشگاه امسال از نسل جدیدی از نمایشگر تلویزیونی OLED منعطف رونمایی کرد. بیننده می‌تواند در این نمایشگرها با استفاده از کنترل از راه دور زاویه انحنای نمایشگر را تغییر دهد و به این ترتیب کیفیت تصویر به نمایش درآمده را تحت کنترل قرار دهد. البته محدوده انحنای این نمایشگر به اندازه و ابعاد آن و همچنین به فاصله بیننده از صفحه نمایشگر بستگی دارد. در بخش لوازم خانگی، قابلیت جذاب و جدید این شرکت یعنی Home Chat بیش از هر ویژگی دیگری به چشم می‌خورد. این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد تا از طریق یک سیستم داخلی و یک برنامک اختصاصی برای نسل جدید محصولات خانگی این شرکت پیامی ارسال کند و بتواند از این طریق آنها را کنترل کند. بر این اساس زمانی که کاربر خارج از خانه باشد می‌تواند وسایل مختلف را خاموش یا روشن کند. جاروبرقی‌های رباتیک از دیگر محصولات رونمایی شده از سوی این شرکت بود. شما می‌توانید به این جارو برنامه بدهید سر ساعت مشخصی بخشی از خانه را تمیز کرده و در پایان به محل تعیین شده بازگردد. آینه هوشمند LG نیز از دیگر محصولات جالب توجه در این غرفه بود. این آینه نه‌تنها مانند یک آینه معمولی برای کاربردهای معمولی قابل استفاده است بلکه امکان نمایش اطلاعات مربوط به آب و هوا، برنامه‌های تلویزیون و اخبار را هم دارد. این آینه حتی می‌تواند از نمای پشت شما هم فیلم بگیرد و آن را برای شما به نمایش گذارد یا حتی از شما عکس بگیرد و آن را به اشتراک گذارد.

CES در گذر زمان

نخستین نمایشگاه محصولات الکترونیک(CES)، 47 سال پیش در نیویورک‌سیتی برگزار شد. در آن زمان فقط 17 هزار و 500 نفر از این نمایشگاه دیدن کردند و این در حالی بود که آن سال یکصد شرکت از محصولات جدیدشان رونمایی کردند. شرکت‌های سونی، توشیبا و شارپ از جمله شرکت‌هایی بودند که از آن زمان تاکنون در این نمایشگاه حضوری فعال داشته‌اند. از آن پس با کاهش قیمت محصولات زمینه مناسبی برای افزایش تعداد مصرف‌کنندگان محصولات مبتنی بر فناوری فراهم شد. در نمایشگاهی که سه سال بعد از نخستین CES برگزار شد تلویزیون‌ها و رادیو‌ها گل سرسبد محصولات عرضه شده بود. با رشد صنعت الکترونیک رفته‌رفته بر تعداد شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کردند افزوده شد. سال 1349دستگاه‌های ویدئویی VCR از برترین محصولات نمایشگاه بود. با گذشت پنج سال از آغاز به کار این نمایشگاه، تعداد بازدیدکنندگان به دو برابر نخستین سال رسید.

سال 54 با معرفی کنسول بازی آتاری نسل جدیدی از بازی‌ها پایه‌گذاری شد. از این زمان به بعد تصمیم گرفته شد این نمایشگاه سالی دو بار در شیکاگو برگزار شود، اما هنوز دو سال از این تصمیم نگذشته بود که قرار بر این شد در نمایشگاه زمستانی، لاس‌وگاس و در نمایشگاه تابستانی، شیکاگو میزبان CESباشد. بعد از آن تا 17 سالCES تابستانی در شیکاگو برگزار شد تا این که بتدریج این نمایشگاه در مقابل نمایشگاه زمستانی جذابیت خود را از دست داد و CES لاس‌وگاس نقش پررنگ‌تری به خود گرفت. با معرفی سیستم بازی و سرگرمی نینتندو، کنسول‌های بازی به یکی از اعضای ثابت نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیک لاس‌وگاس تبدیل شد. از سال 69 به بعد CES فقط یک بار در سال در لاس‌وگاس برگزار می‌شود. گرچه روز به روز به تعداد شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند افزوده می‌شود، اما اپل تنها شرکتی است که تصمیم گرفت در نمایشگاه جداگانه‌ای محصولاتش را به نمایش بگذارد. این شرکت آخرین بار سال 1371 در این نمایشگاه حاضر شد.

همه ساله یکی از فناوری‌های روز دنیا در این نمایشگاه قدرت را در دست داشته و در مرکز توجه بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به دنیای فناوری بوده است. رایانه‌های همراه، تبلت‌ها، کنسول‌های بازی، گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های پوشیدنی از جمله فناوری‌هایی است که در سال‌های اخیر گوی سبقت را از دیگر فناوری‌ها ربوده و مورد توجه شمار زیادی از بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

فرانک فراهانی جم / گروه دانش

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها