بیشتر سد های کشور اکنون فقط 30 درصد ذخیره آب دارد

بحران آب در نیمه دوم سال 93

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: احتمال بحرانی شدن وضع آب از نیمه دوم سال آینده وجود دارد.
کد خبر: ۶۳۳۷۱۷

حمیدرضا تشیعی با بیان این‌که امروز مجموعه آبفای کشور باید نگران تامین آب شرب مورد نیاز شش ماهه دوم سال 93 باشد، در گفت‌وگو با مهر افزود: با توجه به میزان بارش‌ها، اگر تامین آب تابستان سال آینده را بتوان مدیریت کرد، بحران دقیقا از شش ماهه دوم سال آینده شروع می‌شود، زیرا در سه ماهه اول آن هیچ بارندگی ای نخواهیم داشت و 92 درصد آب نیز در آن مقطع صرف کشاورزی می‌شود.

وی با بیان این‌که امسال کشور سیزدهمین سال خشکسالی را پشت سر می‌گذارد، تصریح کرد: بیشتر سدهای کشور اکنون فقط 30 درصد ذخیره آب دارد و این در حالی است که سال 91 نیز نسبت به سال 90 در کشور 9 متر مکعب افت تولید آب داشتیم.

این مسئول با بیان این‌که سال 91 نزدیک به 22 مترمکعب در ثانیه کمبود آب وجود داشت، یادآور شد: امسال نیز نیز با وضع مشخص بارندگی‌ها و با توجه به این‌که متاسفانه در بسیاری از حوضه‌های آبریز بزرگ و کوچک کشور کمبود بارش داریم، بحث تامین آب شرب با مشکل مواجه است.

تشیعی با اشاره به این‌که ناپایداری در سامانه‌های تامین و توزیع به دلیل واقعی نبودن قیمت آب شرب برای ما مشکل ایجاد کرده است، گفت: اعتبار لازم برای اصلاح سامانه‌های تامین و توزیع تامین نمی‌شود و این شرکت برای تولید یک لیتر آب در ثانیه باید 300 میلیون تومان هزینه کند. این در حالی است که با 60 درصد صرفه‌جویی می‌توانیم این مشکل را براحتی از سر بگذرانیم.معاون نظارت بر بهره‌‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به این‌که متاسفانه هیچ اعتباری به بخش آب و فاضلاب روستایی تعلق نمی‌گیرد و آن چیزی هم که برای آبفای شهری در نظر گرفته‌ شده، 1/0 میزانی است که آبفا به آن نیاز دارد، تاکید کرد: دولت باید آب را در اولویت کاری خود قرار دهد، زیرا امروز 517 شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارد و در این بین اصفهان در شرایط بسیار حساسی است و باید راه چاره‌ای اندیشید تا تبعات این تنش به حداقل برسد.

تشیعی با اشاره به این‌که کیفیت آب، خط قرمز شرکت آب و فاضلاب کشور است، افزود: متاسفانه نرخ رشد جمعیت در کلانشهرهای کشور بخصوص کلا‌نشهرهایی مانند اصفهان بسیار زیاد است و باید مدیریت تقاضای آب در اصفهان جا بیفتد وگرنه این تنش‌ها هر سال بحرانی‌تر می‌شود.

وی با بیان این‌که امروز مجموعه آبفای کشور باید نگران تامین آب شرب مورد نیاز شش ماهه دوم سال 93 باشد، گفت: اگر تامین آب تابستان سال آینده را بتوان مدیریت کرد بحران دقیقا از شش ماهه دوم سال آینده شروع می‌شود، چرا که در سه ماهه اول آن هیچ بارندگی ای نخواهیم داشت و 92 درصد آب نیز در آن مقطع صرف کشاورزی می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها