jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۹۳۹۱   ۰۳ دی ۱۳۹۲  |  ۲۰:۱۳

خونریزی شدید در حوادث مختلف یکی از دلایل مرگ حادثه‌دیدگان است. خونریزی‌های خارجی را معمولا می‌توان با فشار مستقیم روی زخم بند آورد. برای این‌ کار بهتر است از دستمال، کاغذ بهداشتی یا پارچه استفاده کنید، اما اگر هیچ‌کدام در دسترس نبود، با دست روی محل زخم را فشار بدهید. توجه داشته باشید فشار تا زمان رسیدن امدادگران نباید قطع شود، چون خونریزی دوباره شروع می‌شود. به همین دلیل سعی کنید روی زخم را با باند و پارچه محکم ببندید.

اگر دیدید خونریزی بند نیامد، به احتمال زیاد فشار وارده به اندازه کافی نیست. پس بانداژ را محکم‌تر ببندید یا با دست خود فشار بیشتری روی زخم وارد کنید. اگر هیچ‌کدام از این کارها فایده‌ای نداشت، آن وقت روی مسیر شریان فشار وارد کنید. البته این فشار باید روی نقاط بخصوصی باشد که در بازو و کشاله ران قرار دارد. یکی از این شریان‌های اصلی در نیمه فاصله آرنج و حفره زیر بغل قرار دارد و با فشار این شریان روی استخوان بازو، خونریزی بند خواهد آمد. همچنین می‌توانید نبض کشاله ران را حس کنید و روی استخوان لگن فشار دهید. اگر این کار بدرستی انجام شود، خونریزی متوقف خواهد شد، البته تمام این اقدامات موقت است و مجروح باید هر چه سریع‌تر توسط امدادگران یا پزشکان معاینه شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر