jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۶۲۸۵۱۷   ۰۱ دی ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۹

باور کردنی نیست، اما این ماجرا که حدود 60 میلیون موش در پایتخت زندگی می‌کنند، حقیقت دارد، جالب اینجاست که اگر سیاست مسئولان شهری به همین روال ادامه پیدا کند، تعداد موش‌های تهرانی تا مدتی دیگر با جمعیت 75 میلیونی انسان‌های کل کشور برابری کرده یا از آن سبقت می‌گیرد.

5 موش برای هر تهرانی

از طرف دیگر اگر این تعداد موش را در مقابل جمعیت 12 میلیون نفری تهران قرار دهیم به هر تهرانی پنج موش می‌رسد؛ موش‌هایی که این روز‌ها آن‌قدر چاق و چله و نترس شده‌اند که با عابران قدم زده و در برخی موارد شهروندان آنها را با گربه اشتباه می‌گیرند. نکته اینجاست که مسئولان برای مقابله با لشکر موش‌ها دست به کارهای متعددی زده‌اند؛ کارهایی که برخلاف هزینه‌بر بودنشان راه به جایی نبرده‌اند.

برای نمونه مدتی پیش مبارزه با موش‌ها که حدود 40 سال است به معضلی برای پایتخت‌نشینان تبدیل شده‌اند، با طعمه و سم‌گذاری آغاز شد و با کشتن موش‌ها با تفنگ بادی ادامه پیدا کرد و کار به جایی رسید، قرار بر این شد که برای پیدا کردن پاشنه آشیل موش‌ها مبارزه با آنها در مجلس دنبال شود، اما از بخت خوب موش‌ها تاکنون این راهکارها جز اتلاف انرژی و سرمایه چیزی به همراه نداشته و بنابراین هر روز به تعداد موش‌ها اضافه می‌شود البته باید یادآور شد موش‌ها تنها جانوران موذی نیستند که شهر تهران را به تصرف خود درآورده‌اند، چون باید به میلیون‌ها سوسکی که در گوشه و کنار شهر زندگی می‌کنند نیز توجه کرد، حال فرض کنید اگر در اثر حادثه‌ای مانند زلزله وضع پایتخت در شرایط بحران قرار بگیرد، آنها که به دلیل بخت خوب‌شان از بحران جان سالم به در ببرند باید خود را برای نبرد سخت دیگری آماده کنند و آن چیزی نیست بجز جدال انسان‌های نجات یافته با موش‌ها، به همین دلیل می‌توان گفت اگر برخلاف پیش‌بینی‌ها، زلزله جمعیت زیادی از پایتخت‌ نشینان را در لحظات اولیه از بین نبرد به طور حتم جانوران موذی خسارت جبران‌ناپذیری به شهروندان آسیب‌دیده وارد خواهند کرد.

به گفته دبیر علمی کنفرانس ملی مدیریت بحران(HSE) براساس آمارتا چند سال پیش فقط 20 میلیون موش در تهران زندگی می‌کرد، اما اکنون تعداد این جوندگان به 60 میلیون رسیده است این درحالی است که کارشناسان معتقدند از هفت نوع موشی که در تهران زندگی می‌کنند، فقط یک نوع ایرانی است و بقیه مهاجر هستند بنابراین باید به مسئولان هشدار داد، اگر آنها هرچه زودتر از راهکارهای کشورهای موفق در این زمینه الگوبرداری نکنند، خیلی بعید نیست که موش‌ها کلید پایتخت را به دست آورده و کلیددار تهران شوند.

مهدی آیینی - گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر