jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۲۵۳۱۹   ۲۲ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۵:۱۸
لذت حضور در جام جهانی


حجت اله اکبرآبادی

اگر چه از زمان مشخص شدن گروه های هشت گانه در جام جهانی برزیل ، این بحث شکل گرفته که گروه ایران خوب است یا خیر ، اما براستی برای فوتبال ما چه فرقی می می کند که در گروه آرژانتین دیدارهایش را برگزار کند ، یا در گروه برزیل ، اسپانیا ، اروگوئه  ، کلمبیا ، سوییس ، آلمان و بلژیک . آخر در بزرگترین و مهمترین جشنواره فوتبال دنیا ، تیم ضعیف محلی از اعراب ندارد و همه با کوله باری از تجارب فوتبالی و آمادگی های جسمی و روحی به میدان خواهند آمد تا بهترین عملکرد دوران فوتبالی خود را به معرض تماشا بگذارند . بطور طبیعی هر کشوری که قدم در آوردگاه جام جهانی می گذارد ، می خواهد درصدی از رشد و شکوفایی خود را به معرض تماشا گذاشته و فوتبالش خوب دیده شود . فوتبال ایران نیز از این مسئله استثنا نیست و تیم ملی که می خواهد چهارمین تجربه حضور خود را در برزیل پشت سر بگذارد، باید نشان دهد که از تفکرات حرفه ای کارلوس کرش ، چه چیزی را فرا گرفته و نسبت به سه دوره قبلی ، چه چیز تازه ای را برای گفتن دارد .
دیدار با آرژانتین ، نیجریه و بوسنی ، جدا از آنکه چه نتایجی را در میدان عمل برای تیم ملی کشورمان بر جای خواهد گذاشت ، باید سکوی پرتابی باشد برای فوتبالی که با وجود سرمایه های ذاتی اش ، تفکرات حرفه ای را خوب مشق نمی کند و حصارهای نداری و کمبودهای سخت افزاری و نرم افزاری تاکنون این اجازه را نداده است که فوتبال ایران موجودیت واقعی خود را عیان کند . در چنین فضایی ، برزیل 2014 می تواند سکوی پرتاب فوتبال ایران باشد ، فارغ از هر نتیجه ای . بی شک هیچکس از تیم ملی انتظار برد در برابر آرژانتین را ندارد و همین مساله می تواند شرایطی را فراهم کند تا بازیکنان تیم ملی در مقابل ستاره های آلبی‌سلسته ( لقب آرژانتین ) بدون استرس بازی کرده و آنچه در چنته دارند را عرضه کنند . این درست که فوتبال امروز جهان تا حدود زیادی به ستاره ها وابسته است ، ستاره هایی که در لحظه می توانند گره های  هر دیداری را باز کرده و عصای دست مربی تیم شان باشند ، اما بطور طبیعی  آنچه در این میان بیشتر حائز اهمیت است ، ارایه یک بازی گروهی و یکدست است . کاری که تیم ملی فوتبال یونان در جام ملت های اروپا در سال 2004 با مربی سرشناسی چون "اتو رهاگل" آلمانی از عهده آن به خوبی بر آمد و با دفاع چندلایه و سیستمی که بعدها به "دفاع اتوبوسی"مشهور گشت موفق شد بسیاری از برزگان فوتبال اروپا را زمین گیر کرده و با برتری بر پرتغال تحت رهبری فیلیپه اسکولاری برزیلی ، فاتح بزرگ این جام شود . بنابراین در فوتبال هر نتیجه ای محتمل است و می توان در عین فاصله ای عمیق با تیمی چون آرژانتین ، برابر این تیم خوب بازی کرد و همه را به تحسین وا داشت . بویژه اینکه تیم ملی از کارلوس کرشی روی نیمکت خود بهره می گیرد که در فوتبال جهان مردی شناخته شده به حساب آمده و اطلاعاتش به گونه ای است که حتی کارلوس بیلاردوی آرژانتینی و مدیر فنی تیم ملی این کشور را نیز به تحسین وا می دارد .
جدا از آرژانتین که در گروه F شرایط ویژه ای دارد و همه از سرگروهی اش صحبت می کنند ، سه تیم دیگر گروه به قول سرمربی تیم ملی نیجریه باید برای دومی گروه با یکدیگر به مبارزه ای سفت و سخت برخیزند . در حقیقت نیجریه و بوسنی می توانند زمینه ای برای امتیاز گیری تیم ایران باشند . هر چند نادیده نمی گیریم که نیجریه تیم قدرتمندی است که با فاکتور قدرت و نفس بالای بازیکنانش ، حتی می تواند تیم آرژانتین را نیز به دردسر بیندازد ، اما بی شک تیم ملی اگر می خواهد در مقابل این تیم بازی را وا ندهد ، باید نفس بازیکنانش چاق باشد و به لحاظ بدنی نیز به گونه ای باشند که توان 90 دقیقه جنگیدن تمام عیار با قهرمان قاره آفریقا را داشته باشند . تیمی که شمار زیادی از بازکنانش در تیم های اروپایی و از جمله لیگ برتر انگلیس حضور دارند و به هیچوجه نباید رویارویی با آنها را ساده انگاشت .
بوسنی نیز بعنوان یکی از تیم های حاضر در گروه ایران ، تیم اوج گرفته ای است که جملگی بازیکنانش از حضور در لیگ های اروپایی حسابی صیقل خورده اند و ساده لوحانه خواهد بود اگر تصور کنیم ، این بوسنی همان تیمی است که چندین بار شکستش داده ایم .  صعود مستقیم به جام جهانی از گروهی که یونان نیز در آن قرار داشت ، حکایت از تیمی دارد که جنگنده و کوشاست و بنا دارد خود را بعنوان یکی از پدیده های  جام جهانی در نخستین حضور خود در این رقابت ها معرفی کند . به هر صورت اگر حرف مربی نیجریه را مورد توجه قرار داده و بخواهیم از حضور در برزیل 2014 نهایت لذت را ببریم ، باید با تفکرلازم به حریفان دور مقدماتی و اتخاذ استراتژی لازم برای این حضور ، شرایط را به گونه ای پیش ببریم که تیم ملی از هر حیث آماده حضور در چنین میدان مهمی شود .     

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

من اگر بخواهم بی تعارف حرف بزنم باید بگویم بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز نمی‌دانند پیراهن چه تیم بزرگی را پوشیده اند. بازیکن تازه وارد پرسپولیس باید بداند این تیم یک تیم معمولی نیست. شما نمی‌توانید و حق ندارید در پرسپولیس معمولی باشید!

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پرسپولیس بیمار است. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و معاینه ندارد، از همین دور و از قاب تلویزیون هم نشانه‌هایش قابل تشخیص است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها