jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۷۱۸۲   ۲۴ شهريور ۱۳۹۲  |  ۰۸:۲۵

خانه تنها جایی برای آرامش و آسایش بعد از اتمام مشغله‌های کاری است ولی متاسفانه بعضی وقت‌ها همسایه‌های پرسروصدا، آرامش را از این مکان می‌گیرند و آن‌وقت است که زندگی برایتان تلخ و غیرقابل تحمل می‌شود. در این صورت چه اقدامی انجام می‌دهید؟

فرض کنید در منزلتان نشسته‌اید و دارید تلویزیون نگاه می‌کنید، بعد متوجه می‌شوید که لوسترهای خانه در حال حرکت است و هرلحظه امکان دارد بیفتد. اول فکر می‌کنید زلزله آمده، ولی بعد با شنیدن صدای بوم بوم از سقف خانه متوجه می‌شوید پسر همسایه در حال فوتبال بازی کردن است. با عصبانیت به طبقه بالا می‌روید و با صدای بلند هر چه دلتان می‌خواهد می‌گویید؟! هیچ کاری انجام نمی‌دهید در خانه می‌نشینید و حرص می‌خورید؟! یا این‌که یک نفشه درست و حسابی می‌کشید یا تلافی می‌کنید؟!
به گزارش جام جم سرا- اگر همسایه‌تان اذیتتان می‌کند صبر و تحمل داشته باشید و تصمیمی درست بگیرید و کاری نکنید که بعدا پشیمان شوید.
اولین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک فهرست بلند بالا تهیه کنید که چه فعالیت‌هایی در چه وقت‌هایی باعث آزار شما می‌شود و اعصابتان را برهم می‌زند. مثلا صدای بلند موسیقی، میهمانی‌های بی‌وقت و پرسروصدا و مشاجره‌های خانوادگی...
بعد از آن حتما به خودتان نگاهی بیندازید، مثلا ممکن است شما صبح‌ها زیاد می‌خوابید و در این صورت نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همسایه‌ها به خاطر شما صدایشان در نیاید. از خودتان بپرسید آیا همسایه خوبی هستید؟‌‌ همان انتظاری را که از بقیه دارید خودتان در عمل انجام می‌دهید؟ تاکنون کسی از شما شکایتی نداشته؟ بعد اگر جوابی نداشتید، اعتراض کنید. حالا جایگاه‌تان مشخص شد. حتی یک لحظه هم نمی‌توانید رفتار‌ها و کارهای زشت آن‌ها را تحمل کنید. به جلوی درِ منزلشان بروید و برایشان توضیح دهید که چه چیزی آزارتان می‌دهد. مراقب تُن صدایتان باشید نه آنقدر آرام صحبت کنید که هیچ نتیجه‌ای نداشته باشد، نه آنقدر عصبانی که کارتان به دعوا بکشد. اگر برخورد مناسب فایده‌ای نداشت و از فردای‌‌ همان روز آزار و اذیت آن‌ها شروع شد با همسایه‌های دیگر صحبت کنید. شاید آن‌ها هم مشکل شما را داشته باشند. اصولا هر اپارتمانی یک مدیر دارد، می‌توانید به کمک مدیر ساختمان و همسایه‌ها قوانینی مشخص کنید.
با کمال تعجب اگر باز هم با وجود تمام صحبت‌ها و قوانین و تلاش‌ها آن‌ها باز هم به آزار و اذیت خود ادامه دادند با صاحب ملک تماس بگیرید واز او بخواهید که شخصا با همسایه مزاحم صحبت کند. اصولا در این مرحله جواب می‌گیرید. به هر حال پای صاحب خانه که وسط می‌آید مسائل تغبیر می‌کند.
شما به عنوان یک همسایه قانونمند می‌توانید از همسایه خود شکایت کنید، ولی بهتر است نگذارید کار به شکایت و پلیس بکشد می‌توانید با یک برخورد مناسب مشکلتان را حل کنید. یادتان باشد بسیاری از همسایه‌ها نمی‌خواهند همسایه‌های بدی باشند؛ فقط کسی تا کنون به آن‌ها تذکر نداده! بنابراین باید دقت کنید که نحوه برخوردتان با آن‌ها بسیار مهم است.

لطفا رعایت کنید:

* کیسه زباله را در راهرو نگذارید، این همسایه‌ها مگر چه گناهی کردند که باید بوی بد آشغال را مدام استنشاق کنند.
* صدای تلویزیون یا موسیقی را پائین بیاورید، نگذارید یک قضیه ساده تبدیل به یک بحران شود.
* ساعت ۱۲شب است که دوستان صمیمیتان تازه یادشان می‌افتد بیایند شب‌نشینی! به آن‌ها تذکر دهید که صدایشان را پایین بیاورند و کمی آرام‌تر به شوخی و خنده‌شان ادامه دهند.
* به کودکان خود بگویید: ظهر‌ها ماشین‌بازی و تفنگ‌بازی را کنار بگذارند. مخصوصا بعد از ظهر‌ها که همه در حال استرحت هستند.
* زمانی که مشکل خانوادگی پیدا می‌کنید و می‌خواهید همه چیز را بشکنید حواستان به تُن صدایتان باشد و از گفتن جمله «بگذار همه بفهمند» خودداری کنید. این مسائل خصوصی است و همسایه‌ها نباید از آن با خبر باشند.
* این آسانسور فقط برای استفاده شما نیست بقیه همسایه‌ها هم می‌خواهند از آن استفاده کنند، لطفا دستتان را از روی دکمه بردارید و در طبقه خود نگه‌ندارید. در ضمن به فرزندانتان یادآوری کنید که آسانسور جای خوبی برای بازی نیست.
* شارژ ماهانه را زود پرداخت کنید و نگذارید برای لحظات واپسین، باور کنید این پول‌ها در جیب مدیر ساختمان نمی‌رود و خرج محل سکونت شما می‌شود.
>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری/ سارا حق‌وردی‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مظلوم
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
راه حللللللللللللللللللل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۰
۰
نادر
-
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
باسلام همسایه ای دارم طبقه بالا كه ساعت 2یادش می افتد وسایل خانه ویاتعمیرات خانه اش راشروع كند. روزها صدای بچه هادرپاركینگ شبها این همسایه ... ازدست اینها خونه روگذاشتم برای فروش ولی مشتری نیست شب میخوام یه چاقو بردارم هم خودم و هم اونو راحت كنم
۱
۰
محمدرضا
-
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
واقعا متاسفم....خدا لعنت كنه مردمان بی ملاحظه رو..انسان به آرامش نیاز داره.
دوتا راه حل داری:
۱:عایق كردن با عایق های صوتی
۲:شكایت از همسایه (پیشنهاد نمیشه چون بی فایدست)

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها