jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۷۳۱۰۷ ۰۱ تير ۱۳۹۲  |  ۰۹:۵۹

بیشتر زنان قبل از قاعدگی دردهایی را در نواحی تحتانی شکم و کمر تجربه می‌کنند، ولی گاهی این درد بیش از حد طبیعی و ناتوان‌کننده است که به آن قاعدگی دردناک گفته می‌شود.

کاهش درد قاعدگی با طب سوزنی

قاعدگی دردناک (دیسمنوره) دردهای تیر کشنده در نواحی زیر ناف و قسمت تحتانی شکم است که گاهی به کمر و ران‌ها نیز گسترش می‌یابد.

علت آن متفاوت بوده و می‌تواند به‌دلیل استرس، اختلالات هورمونی، توده‌ها یا بیماری‌های رحمی، عفونت و اختلالات قاعدگی باشد.

بنابراین به بیمارانی که از این مشکل رنج می‌برند، توصیه می‌شود زیر نظر پزشک متخصص زنان علت آن را بررسی کنند.

در خیلی از موارد دردهای قاعدگی بسیار ناتوان‌کننده است و به درمان‌های رایج دارویی پاسخ نمی‌دهد.

در اینجا می‌توان از روش‌هایی بی‌عارضه برای کمک به بهبود مشکلات این دوران استفاده کرد.

توصیه می‌شود در این دوران مایعات زیاد و بویژه مایعات گرم مصرف شود. سبوس، غلات، جو، حبوبات، میوه و سبزیجات بیشتر، آناناس، زرشک و کرفس از مواد غذایی است که می‌توانند مفید باشد.

در عوض، بیمار باید در دوران قبل و حین قاعدگی از مصرف مواد غذایی با طبیعت سرد و مایعات سرد و بستنی خودداری کند.پرهیز از پرخوری، استراحت بیشتر همزمان با نرمش‌های ساده و ملایم در این دوران توصیه می‌شود.

دم کرده زنجبیل، دارچین، گل سرخ و زرشک نیز می‌تواند یک نوشیدنی مفید در کاهش درد قاعدگی باشد. کسانی که سابقه دردهای قاعدگی دارند، می‌توانند از چند روز قبل از قاعدگی از دم کرده‌هایی چون گل گاوزبان، سنبل الطیب و بومادران استفاده کنند که می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. دم کرده مخلوط زیره، اسطوخودوس، ریوند چینی و انیسون نیز موثر است.

گرم کردن شکم، ماساژ اطراف ناف، مالیدن روغن کنجد یا زنجبیل در اطراف ناف و زیر شکم نیز روش‌های موثر دیگری در کاهش درد است.

طب سوزنی هم روش موثری در کاهش دردهای قاعدگی و در مواردی باعث بهبود کامل درد قاعدگی است که می‌تواند به درمان اختلالات هورمونی کمک کرده و فعالیت غددی و ترشح هورمون‌ها را تنظیم کند، همچنین باعث آزاد شدن اندورفین از پایانه‌های عصبی شده که به کاهش درد کمک می‌کند، این روش جریان خون و انرژی در رحم را بهبود می‌بخشد.

موکسا باسشن یعنی گرم کردن شکم با استفاده از آتش زدن یک گیاه خاص به نام موکسا در ناحیه زیرناف نیز روش موثر دیگری است. این روش کاملا بی‌خطر است و گیاه داخل یک محفظه قرار داشته و با پوست تماسی ندارد.

طب فشاری، رفلکسولوژی (فشار نقاط خاص کف دست و پا)، طب سوزنی گوش و بیوفیدبک (بیوفیدبک تکنیکی درمانی است که در آن افراد برای بهبود سلامت خود با استفاده از امواج حاصل از بدن خودشان آموزش می‌بینند) نیز روش‌های موثر دیگری برای کاهش دردهای قاعدگی است.

دکتر امیرهومن کاظمی - متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش