jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۷۳۰۵۹   ۳۱ خرداد ۱۳۹۲  |  ۲۲:۵۶

سی و یکم خرداد هر سال را در حالی گرامی می‌داریم که اسوه دلاوری، انساندوستی،‌ میهن‌پرستی کشور، در کسوت چریکی نستوه، علم و هنر و سیاست را درهم آمیخت تا برای وطنش سرافرازی بیافریند؛ مصطفی چمران بدون هیچ چشمداشتی، سینه به گلوله سپرد و تا ابد حماسه‌ساز شد.

چمران شدن کار آسانی نیست، چنان که او در عین دارا بودن مدرک ممتاز دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما، چنان نظامی پرقدرت و فرد پرعاطفه و لبریز از احساسی بود که دوستانش او را جمع اضداد می‌نامیدند.

دلبستگی نداشتن به مناصب بالا، داشتن روحیه میهن‌پرستی، حفظ عزت و استقلال و ساده‌زیستی و دانش به‌روز از چمران، چمرانی پرآوازه ساخت. کسی که در حساس‌ترین برهه از شرایط سیاسی کشور، حماسه‌ای آفرید که تا ابد هرگز فراموش نخواهد شد.

لازم است اکنون در آستانه یکی دیگر از شرایط حساس سیاسی و اقتصادی‌ کشورمان که جوامع بین‌المللی نیز چشم به تصمیمات دولت تازه دوخته‌اند، مسئولان به این ظرافت توجه داشته باشند که دیگر زمان برای جبران هیچ اقدامی باقی نیست و فقط با شایسته‌سالاری و مسئولیت‌پذیری می‌توان از مردم انتظار داشت که با صبوری و رافت دوره رکود را پشت سر بگذارند.

امروز مردم هوشیار کشور انتظار دارند که رئیس‌جمهور منتخب در انتخاب اعضای کابینه، افزون بر شایسته‌سالاری، از شهید چمران به عنوان الگویی از یک مدیر عقلایی، متعهد و متخصص بهره بگیرد. افرادی که در عین متخصص بودن، زرهی از صبوری و مقاومت به شیوه چمران بر تن کنند تا حماسه‌ای دیگر در عرصه اقتصاد کشور نیز خلق شود.

مرتضی فغانی/ جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر