قیمت انواع ماهی به ویژه‌قزل‌آلا با افزایش بیش از 30 درصدی نسبت به نیمه اول سال مواجه شده است که سازمان شیلات ایران دلیل اصلی آن را افزایش قیمت خوراک آبزیان عنوان کرد.
کد خبر: ۵۴۵۷۴۲
علت افزایش قیمت ماهی

در نیمه اول سال هر کیلوگرم ماهی قزل‌آلا حدود 6000 تومان از پرورش‌دهندگان خریداری می‌شد که با احتساب سود 3000 تومانی واسطه‌ها تا حدود 9000 تومان در بازار مصرف عرضه می‌شد اما اکنون قیمت این ماهی پر مصرف تا حدود 30 درصد افزایش یافته است.

عیسی گلشاهی مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان گفت: افزایش قیمت محصولات شیلاتی در روزهای پایانی سال تا حدودی طبیعی و منطقی است اما دلیل اصلی این افزایش قیمت، افزایش قیمت خوراک آبزیان است.

وی افزود: کارخانه‌های تولید‌کننده خوراک آبزیان به دلیل دسترسی نداشتن به نهاده‌ها و مواد اولیه تولید، قیمت خوراک آبزیان را افزایش داده‌اند.

مدیر کل دفتربهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان درباره اقدامات انجام شده برای تامین خوراک آبزیان به قیمت مناسب، اظهارکرد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته، پرورش‌دهندگان می‌توانند با معرفی‌نامه از سوی سازمان شیلات، خوراک و نهاده مورد نیاز را از شرکت پشتیبانی امور دام تامین کنند.

گلشاهی ادامه داد: با حمایت از یک شرکت‌ نیمه‌خصوصی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی بخشی از نهاده مورد نیاز برای تولید خوراک آبزیان با استفاده از ارز مرجع و بخشی دیگر نیز با ارز مبادلاتی وارد شده است.

وی با بیان اینکه نهاده‌های وارداتی برای تولید غذای آبزیان به کارخانه‌های خوراک آبزیان و پرورش‌دهندگان اختصاص می‌یابد، گفت: تامین خوراک مورد نیاز پرورش‌دهندگان ماهی باعث کاهش قیمت محصولات شیلاتی در بازار می‌شود.

مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان عنوان کرد: هزینه تمام شده برای تولید‌کنندگان به ازای هر کیلوگرم قزل‌آلا حدود 7000 تومان بوده و بر اساس اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان 10 تا 15 درصد سود برای محصولات شیلاتی از تولید تا بازار منطقی است.(ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها