jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۸۹۰۶۳   ۳۱ تير ۱۳۹۱  |  ۱۱:۵۲

به نظر شما بهتر است برای خاموش کردن آتش از آب سرد استفاده کنید یا از آب گرم؟ فکر می‌کنید کدام‌یک از آنها می‌تواند با سرعت بیشتری آتش‌سوزی را مهار کند؟ استفاده از آب برای کنترل و مهار حریق یکی از ساده‌ترین راهکارهایی است که همه با آن آشنا هستند و در صورت مواجه‌شدن با چنین حادثه‌ای اولین فکری که به ذهن هر فردی خطور می‌کند، این است که از آب استفاده شود.

وقتی روی آتش آب می‌ریزید، دمای موادی که در حال سوختن است، به دمای کمتر از دمایی که موجب سوختن آن می‌شود، کاهش می‌یابد بنابراین با توجه به این که این فرآیند از طریق کاهش دما به مهار آتش‌سوزی کمک می‌کند، ممکن است چنین به نظر برسد که در چنین شرایطی، آب سرد در مقایسه با آب گرم بهتر عمل می‌کند و هر چه دمای آبی که روی آتش ریخته می‌شود کمتر باشد، آتش‌سوزی در مدت زمان کمتری متوقف می‌شود.

اگر این موضوع را نظر قوانین فیزیکی مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که بهتر است برای خاموش‌کردن هر چه سریع‌تر آتش از آب سرد استفاده کنیم، اما تحلیل این موضوع به همین سادگی نیست.

در حقیقت آب گرما را از آتش گرفته و دمای آن را کاهش می‌دهد. یکی از راهکارهای اصلی که مولکول‌های آب برای گرفتن گرمای آتش و خنک‌شدن آتش از آن استفاده می‌کنند، تبدیل‌شدن به بخار است.

وقتی مولکول‌های آب با آتش برخورد کرده و تبدیل به بخار می‌شوند، گرمای زیادی را جذب کرده و در نتیجه دمای موادی که در حال سوختن بودند، به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که فرآیند سوختن این مواد متوقف شده و به این ترتیب در مدت زمان کوتاهی آتش خاموش می‌شود.

گرچه با توجه به این که آب سرد ظرفیت پذیرش انرژی گرمایی بالاتری دارد و به نظر می‌رسد بتواند در مهار آتش‌سوزی مؤثرتر واقع شود، اما باید این نکته را هم مورد توجه قرار داد که بیشترین تاثیر مولکول‌های آب در کاهش دمای موادی که در حال سوختن است ناشی از تبدیل مولکول‌های آب به بخار یا به عبارتی تبخیر مولکول‌های آب است و افزایش دمای آب نقش کمتری را اینجا به عهده دارد بنابراین با توجه به این که تبخیر مولکول‌ها در آب گرم در مقایسه با آب سرد سریع‌تر اتفاق می‌افتد، بهتر است برای مهار آتش‌سوزی از آب گرم استفاده کنید تا سریع‌تر بخار شود و دمای‌ آتش را کاهش دهد.(جام جم - ضمیمه سیب)

مترجم: میترا مهدوی
منبع: wired

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو