jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۸۹۰۶۳   ۳۱ تير ۱۳۹۱  |  ۱۱:۵۲

به نظر شما بهتر است برای خاموش کردن آتش از آب سرد استفاده کنید یا از آب گرم؟ فکر می‌کنید کدام‌یک از آنها می‌تواند با سرعت بیشتری آتش‌سوزی را مهار کند؟ استفاده از آب برای کنترل و مهار حریق یکی از ساده‌ترین راهکارهایی است که همه با آن آشنا هستند و در صورت مواجه‌شدن با چنین حادثه‌ای اولین فکری که به ذهن هر فردی خطور می‌کند، این است که از آب استفاده شود.

وقتی روی آتش آب می‌ریزید، دمای موادی که در حال سوختن است، به دمای کمتر از دمایی که موجب سوختن آن می‌شود، کاهش می‌یابد بنابراین با توجه به این که این فرآیند از طریق کاهش دما به مهار آتش‌سوزی کمک می‌کند، ممکن است چنین به نظر برسد که در چنین شرایطی، آب سرد در مقایسه با آب گرم بهتر عمل می‌کند و هر چه دمای آبی که روی آتش ریخته می‌شود کمتر باشد، آتش‌سوزی در مدت زمان کمتری متوقف می‌شود.

اگر این موضوع را نظر قوانین فیزیکی مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که بهتر است برای خاموش‌کردن هر چه سریع‌تر آتش از آب سرد استفاده کنیم، اما تحلیل این موضوع به همین سادگی نیست.

در حقیقت آب گرما را از آتش گرفته و دمای آن را کاهش می‌دهد. یکی از راهکارهای اصلی که مولکول‌های آب برای گرفتن گرمای آتش و خنک‌شدن آتش از آن استفاده می‌کنند، تبدیل‌شدن به بخار است.

وقتی مولکول‌های آب با آتش برخورد کرده و تبدیل به بخار می‌شوند، گرمای زیادی را جذب کرده و در نتیجه دمای موادی که در حال سوختن بودند، به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که فرآیند سوختن این مواد متوقف شده و به این ترتیب در مدت زمان کوتاهی آتش خاموش می‌شود.

گرچه با توجه به این که آب سرد ظرفیت پذیرش انرژی گرمایی بالاتری دارد و به نظر می‌رسد بتواند در مهار آتش‌سوزی مؤثرتر واقع شود، اما باید این نکته را هم مورد توجه قرار داد که بیشترین تاثیر مولکول‌های آب در کاهش دمای موادی که در حال سوختن است ناشی از تبدیل مولکول‌های آب به بخار یا به عبارتی تبخیر مولکول‌های آب است و افزایش دمای آب نقش کمتری را اینجا به عهده دارد بنابراین با توجه به این که تبخیر مولکول‌ها در آب گرم در مقایسه با آب سرد سریع‌تر اتفاق می‌افتد، بهتر است برای مهار آتش‌سوزی از آب گرم استفاده کنید تا سریع‌تر بخار شود و دمای‌ آتش را کاهش دهد.(جام جم - ضمیمه سیب)

مترجم: میترا مهدوی
منبع: wired

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو