jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۵۱۶۹۲   ۲۴ دی ۱۳۹۰  |  ۱۶:۰۳

تیمی آمریکایی موفق شدند در منطقه "پاپوآ" در گینه نو گونه ای جدید از قورباغه را کشف کنند که گفته می شود کوچکترین قورباغه جهان است.

احتمال می رود این قورباغه هفت میلیمتری با نام علمی "پائدوفرین آمائونسیس" کوچکترین دوزیستی باشد که در زمین ساکن است.

دانشمندان بر این باورند ابعاد کوچک بدن این جاندار با نوع زیستگاه های آنها که بر روی برگها یا کف جنگلها است، در ارتباط است. این جانداران به خوبی در میان برگها و کف جنگل استتار می شوند و به گونه ای تکامل یافته اند تا صدایی شبیه به حشرات داشته باشند به این شکل ردیابی این جانداران در جنگل بسیار دشوار خواهد شد.

محققان در راستای ضبط صدای قورباغه های گینه در شب هنگام متوجه صدای عجیبی شدند و تصمیم گرفتند منشا این صدای عجیب را کشف کنند. برای این کار نقطه ای که صدا از آن بر می خاست را محاصره کرده و زیر پوشش برگهای جنگل را جستجو کردند.

از آنجایی که در زمان انجام این جستجو هوا بسیار تاریک بود و این جانداران نیز به شدت کوچک هستند، محققان توده ای از برگهای کف جنگل را جمع آوری کرده و به درون کیسه ای ریختند و در نهایت شگفتی این قورباغه های کوچک را دیدند که درون کیسه از لا به لای برگها به بیرون می جهیدند.

بر اساس گزارش بی بی سی، پیش از کشف این قورباغه، کوچکترین قورباغه جهان لقب قورباغه طلایی برزیلی بود که طولی کمتر از یک سانتیمتر دارد.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو