jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۵۰۳۸۱   ۱۷ دی ۱۳۹۰  |  ۱۵:۵۸

دانشمندان سلول های بنیادی را در پشت چشم کشف کرده اند که به گفته آنها می تواند برای ترمیم بافت های آسیب دیده در بدن مورد استفاده قرار گیرد.

مجریان این بررسی از موسسه سلول های بنیادی عصبی در بنیاد تحقیقات احیایی در نیویورک می گویند: این یافته ها قابلیت کمک به درمان بیماری های چشمی مانند تحلیل «ماکولا» را دارد و می تواند بیماری های عجیبی را که درآنها بافت های غیرچشمی در چشم رشد می کند، توضیح دهد.

پژوهشگران امیدوارند در آینده دریابند چگونه این سلول های بنیادی را درون چشم روشن و فعال کنند. این امر به چشم بیمار امکان می دهد تا خود را درمان و ترمیم کند.

این سلول های بنیادی در لایه خاصی از سلول های چشم موسوم به «اپیتلیوم رنگدانه شبکیه» یافت شد که در زیر شبکیه که در واقع منطقه حساس به نور در چشم است پنهانند.

«اپیتلیوم رنگدانه شبکیه» (RPE)  شبکیه را زنده و فعال نگه می دارد اما در بیماری هایی مانند تحلیل «ماکولا»  از کار می افتد و شبکیه می میرد.

پژوهشگران می گویند: سلول های بنیادی در این منطقه منبع با ارزشی از سلول های سیستم عصبی مرکزی هستند و می توانند به انواع سلول های مختلف متمایز شوند.

آنها سلول های «RPE» را از چشم اهدا کننده گرفته و در آزمایشگاه رشد دادند.با وجود آنکه این سلول ها در انسان بالغ رشد نمی یابند در محیط آزمایشگاه رشد می کنند.

پژوهشگران وقتی سلول ها را به طور جدا از هم کشت دادند دریافتند فقط 10 درصد سلول ها به واقع بالغ شدند و بقیه سلول های بنیادی بوده و دست نخورده باقی ماندند.

محققان توانستند این سلول ها را با مواد شیمیایی مختلفی تغذیه کنند تا به سلول های چربی، مغذی و دیگر انواع سلول تبدیل شوند.

این امر اثبات می کند که این سلول ها قابلیت های چندگانه ای دارند که می توانند به انواع سلول های مختلف تبدیل شوند.

محققان در آینده خواهند توانست این سلول های بنیادی را از چشم افراد استخراج کنند، در آزمایشگاه رشد دهند و سپس از آنها برای درمان بیماری ها، دوباره به فرد تزریق کنند.

اگر دانشمندان بتوانند شرایط یا مواد شیمیایی خاصی را بیابند که بتوانند این سلول ها را در آزمایشگاه تولید کنند در خواهند یافت که چگونه این سلول های بنیادی را درون چشم روشن کنند تا بتواند «RPE» بیمار یا آسیب دیده را ترمیم کند. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو