jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۰۹۴۷۵ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰  |  ۱۷:۲۲

بهای طلا در بازارهای جهانی به دلیل روی آوری سرمایه گذاران به طلا و جستجوی امنیت بیشتر در برابر کاهش ارزش پول و رشد تورم،‌ افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، بهای طلا برای تحویل فوری روز چهارشنبه در بازار لندن به رکورد روز دوم ماه مه (12 اردیبهشت) یعنی یکهزار و 577 دلار و 57 سنت در هر اونس رسید.

نگرانی در مورد افزایش تورم، بحران بدهی کشورهای اروپایی و ضعیف‌تر شدن دلار، عوامل اصلی افزایش بهای طلا هستند.

پس از افزایش بهای طلا در 10 سال گذشته، امسال نیزاین فلز گران بها تاکنون 7.1 درصد گرانتر شده است.این طولانی ترین دوره افزایش بهای طلا در بازار لندن در حداقل 9 دهه اخیر است.

بهای طلا در معاملات فوری در ساعت 12 و 20 دقیقه در بازار بمبئی 0.1 درصد کاهش یافت و به یک هزار و 521 دلار و 70 سنت در هر اونس رسید.

طلا برای تحویل در ماه اوت (10 مرداد تا 9 شهریور) در بازار کامکس نیویورک با 0.2 درصد کاهش بها، به قیمت یک هزار و 521 دلار و 60 سنت در هر اونس خرید و فروش شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر